Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) savo socialinio tinklo "Facebook" paskyroje pažvelgė į praėjusį šių metų rudenį.
"Vidutinė 2023 m. rudens oro temperatūra siekė 8,9 laipsnio arba 1,3 laipsnio šilčiau nei vidutiniškai (daugiametis vidurkis - 7,6 °C). 2022 metų rudens oro temperatūra siekė 7,7 °C, 2021 m. - 7,9 °C, o 2020 m. - net 10,1 °C.
Šių metų rugsėjis (vidutiniškai Lietuvoje) buvo rekordiškai šiltas ir sausas, spalis - truputį šiltesnis ir daug kur drėgnesnis už normą, lapkritis - nežymiai vėsesnis, o vakariniuose rajonuose drėgnas.
Nors bendrai paėmus ruduo buvo šiltas, tačiau mėnesių vidurkiai neparodo realaus vaizdo. Grafike galite aiškiai matyti, jog pasitaikė tiek vėsių, tiek labai šiltų rudens dienų. Iš 91 kalendorinio rudens dienos, net 61 buvo šiltesnė už atitinkamos dienos daugiametį vidurkį: 28 šiltos dienos buvo rugsėjį, spalį - 19, o lapkritį - 14.
Šilčiausia kalendorinio rudens diena buvo rugsėjo 13-ąją, kuomet Birštone išmatuotas net 30,4 laipsnio rekordinis karštis. Tai tapo vėlyviausia metų diena stebėjimų istorijoje, kuomet buvo perlipta 30 °C kartelė. Tuo tarpu, šalčiausia rudens diena pasitaikė lapkričio 27-ąją. Tos dienos rytą Rietave atšalo net iki -16,7 °C (iki naujo šalčio rekordo trūko 1,4 laipsnio).
Įdomu tai, kad perėjimas nuo meteorologinės vasaros iki žiemos buvo ypač greitas: meteorologinė vasara Lietuvoje baigėsi rekordiškai vėlai spalio 4-5 d., o žiema į beveik visą šalį atėjo tarp lapkričio 17-26 d.
Taigi, realus rudens sezonas šiemet buvo labai trumpas, apie pusantro mėnesio", - rašo LHMT specialistai.