Mokyklose greit bus švenčiami šimtadieniai. Kiek kainuoja pasiruošti šiai šventei, kaip moksleiviai linksminasi mokyklose ir iš viso kiek prasmės tokios tradicijos tąsoje?
Pasak Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui, laikinai einančios direktoriaus pareigas Nijolės Zabarskienės, šimtadienio proga būna parengiama šventinė programa, ji švenčiama iškilmingai.
„Pas mus susiklostė tokia tradicija, kad faktiškai tiesiog spektaklis būna parengiamas. Jame būna pasakojama apie dvyliktokų gyvenimą. Šventėje dalyvauja ir tėvai,“ - komentuoja N.Zabarskienė.
Didelės ir iškilmingos puotos, pasak N.Zabarskienės, mokykloje nebūna, bet kas vyksta ne mokyklos teritorijoje, sunku pasakyti: „Vaišių mokyklose nėra. Nebent abiturientai patys susiorganizuoja šventę. Mes nežinome, kas vyksta po to.“
O Vilniaus licėjaus lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Asta Karaliūtė-Bredelienė sako, kad pasiruošimas šimtadienio šventei užtrunka iš tiesų ilgai. „Pasiruošimas kainuoja daug jėgų, bet didelės šventės mūsų mokykloje nebūna, todėl šventėje dalyvauja tik vienuoliktokai, dvyliktokai, jų mokytojai ir keletas kitų klasių moksleivių, kad jie matytų renginį ir galėtų perimti tradiciją,“ - sako mokytoja. Šimtadienis, anot mokytojos, uždariausias iš visų mokykloje vykstančių renginių.
„Paprastai tą dieną būna organizuojama netradicinio ugdymo diena. Visą dieną nuo pat ankstyvo ryto jau prasideda renginiai. Nuo 7 ryto iki 10 vakaro, su pertrauka pareiti namo persirengti, vyksta renginiai, organizuojamos įdomesnių žmonių, visuomenės veikėjų, menininkų paskaitos,“ - pasakoja mokytoja.
Anot Lietuvos moksleivių sąjungos Jaunimo politikos koordinatorės Lauros Masiliauskaitės, skirtingose mokyklose šimtadienis atrodo skirtingai: „Vieni dvyliktokai patys ruošiasi šimtadieniui, o kitose mokyklose vienuoliktokai ruošia dvyliktokams šventę. Tai priklauso nuo tradicijų ir renginių profesionalumo.“
L.Masiliauskaitės tvirtinimu, pasiruošimo šventei kaina priklauso nuo požiūrio ir galimybių: „Jeigu renginys vyksta tik pačioje mokykloje, tai nei drabužiai, nei kostiumai daug nekainuoja.
O jeigu mes kalbame apie vakarines šventes, kurios vyksta neoficialiai, be tėvelių ir kitų asmenų, tai priklauso nuo to, ko moksleiviai nori ir kiek jie pasiruošę tam išleisti. Vieni švenčia šimtadienį pirtyje, kiti - didelėse pokylių salėse su fotografais, operatoriais, sienelėmis, prie kurių fotografuojamasi.“
Galiausiai, pasak Lietuvos moksleivių sąjungos Jaunimo politikos koordinatorės, kainos dar priklauso ir nuo teritorijos. Regionuose - viskas pigiau.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“