respublika.lt

Simbolinis paminklas visiems partizanams visas tekstas (115)

2020 spalio 07 08:45:41
Irena BABKAUSKIENĖ

Antradienį Vilniaus Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone, atidengtas ir pašventintas antkapinis paminklas legendiniam partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, kurio palaikai po dešimtmečius trukusių paieškų buvo rasti 2018 metais Našlaičių kapinėse ir iškilmingai palaidoti tų pačių metų spalio šeštąją. Dabar kiekvieną, atėjusį į šią vietą, pasitiks didžio Lietuvos vado, kuriam svarbiausia buvo Tauta ir Tėvynė, žvilgsnis.

×
nuotr. 8 nuotr.
Simbolinis paminklas visiems partizanams. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Antkapinio paminklo skulptūrinę-architektūrinę idėją Laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signatarui, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadui A.Ramanauskui-Vanagui įgyvendino autorių grupė - skulptorius Algirdas Kuzma ir bendrovė „Arches". Paminklą pašventino ir invokaciją perskaitė Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Žmonės, gausiai susirinkę paminėti partizanų vado palaidojimo antrąsias metines, žavėjosi skulptoriaus A.Kuzmos darbu - iš bronzos išlietu A.Ramanausko-Vanago biustu. Galbūt būtų ir garsiai pagyrę, jei būtų atpažinę kukliai minioje stovintį biusto kūrėją.

Paminklas, sakė ne vienas, solidžiai kuklus. Tačiau, pasak partizanų vado dukters Auksutės Ramanauskaitės-Skokauskienės, geriausiai įprasmina Vanago asmenybę. „Jame, manau, atsispindi A.Ramanausko-Vanago esmė. Nors jis ir buvo organizacijos, kuri kovojo prieš sovietų okupaciją, vadovas, tačiau buvo ir kuklus, kiekvieną karį-partizaną suprantantis žmogus. Tie asmenybės niuansai ir atsispindi skulptoriaus darbe", - biustą įvertino A.Ramanauskaitė-Sko-
kauskienė.

Partizano dukra sakė labai laukusi paminklo atidengimo, nes ši akimirka svarbi ne tik jos šeimai - ji svarbi visai Lietuvai.

„Daug partizanų kapų dar nesurasta. Aš prisimenu, kaip ilgai ieškojau savo tėčio palaikų, kiek išgyvenau vilčių ir nusivylimų. Turiu tokią viltį, jausmą, kad antkapinis paminklas ant Adolfo Ramanausko-Vanago kapo bus atminimas ir tų, vis dar nežymėtuose kapuose palaidotų, partizanų, nes visi jie buvo Laisvės gynėjai, Lietuvos kariai, o Vanagas - jų vadas, Lietuvos, kovojusios su sovietine okupacija, vadovas, - sakė A.Ramanauskaitė-Skokauskienė. - Viliuosi, kad toms šeimoms, kurios galbūt neturi savo žmogaus, kovojusio už Lietuvos laisvę, kapo, ši kapavietė bus kaip simbolis."

Savo mamai antrino ir A.Ramanausko-Vanago anūkė, Lietuvos kariuomenės pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė, padėkojusi visiems atėjusiems: „Tai, kad šiandien esame kartu, yra ne tik pagarba partizanui Vanagui, Lietuvos valstybės vadovui, kovojusiam prieš sovietų okupaciją, bet ir pagarba visiems kovotojams, kurie dalyvavo šventoje Tėvynės laisvės kovoje ir atidavė už ją savo gyvybes. Supraskime, žinokime, prisiminkime tai. Ir nuolat saugokime savo Tėvynės laisvę."

Interviu:

- Kaip jaučiatės, kai darbas baigtas? Ar jaudinotės prieš biusto pristatymą? - „Vakaro žinios" paklausė skulptoriaus Algirdo KUZMOS.

- Ne ten akcentą dėčiau. Ne skulptūros atidengimas svarbiausia. Iš vidaus einantis jausmas man sako, jog svarbiausia - vado A.Ramanausko-Vanago paminėjimas, praėjus dvejiems metams po perlaidojimo. Galiu pasidžiaugti rezultatu - jaučiamės, kad darbą padarėme kokybiškai. Man buvo didelė garbė, kad su visuomene galėjau pasidalinti jausmu, požiūriu į tą asmenybę, pasididžiavimu šiuo žmogumi.

- Pasirinkote kurti biustą, kuriame partizanų vadas yra atpažįstamas. Sąmoningai tai darėte?

- Dėmesį koncentravome į biustą. Palaikiau idėją, kad šioje vietoje būtų atpažįstamas portretas, o ne kokios nors abstrakčios formos. Pagrindinis biusto meninis įkvėpimo šaltinis buvo mano tėvo, skulptoriaus Stanislovo Kuzmos, prieš 22 metus sukurtas A.Ramanausko-Vanago biustas. Paėmiau tą portretą ir iš naujo į jį pažiūrėjau, pridėjau, keičiau nemažai datalių.

Paminkle pats portretas yra žmogaus su uniforma - tai jau atspindi tam tikrą laikmetį. Portreto aplinkoje yra ir daugiau to meto ženklų. Vienas sunkiausių darbų ir buvo kuo labiau išvalyti aplinką, neperkrauti jos detalėmis, kad neblaškytų dėmesio, kad leistų susikaupti ties veido bruožais.

- Bendravote su A.Ramanausko-Vanago dukra. Kaip ji įvertino jūsų darbą?

- Kuriant šį biustą nuo lipdymo stadijos iki galutinio rezultato, mes kartas nuo karto pasimatydavome su A. Ramanauskaite-Skokauskiene. Stebėjome kartu, kaip skulptūra „keliauja" per visas medžiagos stadijas: lipdinys, vaškinis modelis, išlieta bronza. Kiekviena ta medžiaginė stadija vis pridėdavo kažką, kokį nors niuansą. Įsiklausydavau į dukros žodžius.

Man buvo prasmingi tie susitikimai su visais giminaičiais, nes yra ta pati giminės šaka, o aš koncentruodavau visą dėmesį į Ramanausko-Vanago asmenybės niuansus. Man, kaip skulptoriui, buvo svarbu matyti tą artimųjų genetinį vizualinį kodą, jį pajausti. Mačiau dukrą, anūkę, proanūkį, kai kuriuos biusto formos niuansus radau būtent juose. Kai visus matai, pastebi, tarsi kažkas būtų užkoduota - kai kurios detalės charakteringos. Kitas dalykas, kiek man pavyko tai perkelti.

- Ką jums reiškia, kad įamžinti legendinį Lietuvos partizanų vadą teko būtent jums?

- Pati A.Ramanausko-Vanago istorija, ir asmenybė, ir laikysena istorijos fone nepaprastai veikia. Man tai buvo toks gražus laikas, gal tiksliau, laikas, praleistas tam tikroje nuotaikoje. Mane veikė keletas dalykų: ir tai, kad jis buvo kariškis, o karo elementas, uniformos, ženklai veikia kaip tam tikra disciplinos forma. Kai esi emociškai susietas, kai dirbi su tais elementais, neišvengiamai tas pasaulis įtraukia. Todėl įsijauti į tą vaidmenį - bandai giliai suprasti tą žmogų, bandai jo nuotaiką suprasti, jo nuostatą, suvoki, kokio sunkumo buvo sprendimai, jų priėmimai, kiek buvo rizikos, kokia atsakomybė. Daug laiko praleidau būdamas tokios įsijautimo nuotaikos. Nes kaip kitaip sukursi, jei nepajausi tos asmenybės.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (115)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebite Europos futbolo čempionatą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+17 +23 C

+15 +20 C

 

+14 +20 C

+20 +28 C

+21 +25 C

 

+21 +24 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos