Patvirtinus trečiąjį karantino švelninimo etapą nuo gegužės 10 d., be kitų priemonių, numatomas ir skrydžių atnaujinimas. Tačiau svajojantys apie atostogas, turėtų atminti, kad grįžus jų vis tiek lauks privaloma 14 dienų saviizoliacija.
Avialinijos pasirengusios
Kas jau aišku - Vilniaus oro uoste nuo gegužės 13 d. bus tęsiami reguliarūs keleiviniai skrydžiai. Pirmieji du maršrutai iš Vilniaus oro uosto - Ryga ir Frankfurtas.
Skrydžiai iš Vilniaus į Frankfurtą vyks tris kartus per savaitę - pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį. Juos organizuoja kompanija „Lufthansa“. Tą pačią gegužės dieną startuoja ir „airBaltic“ kasdienis skrydis iš Vilniaus oro uosto į Rygą.
Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus teigimu, svarstoma dėl skrydžių į Londoną, Vieną, Briuselį, Varšuvą ir Stambulą. Antroje gegužės pusėje keleivius iš Lietuvos galėtų priimti Helsinkis, Milanas, Talinas, Paryžius ir Amsterdamas.
Tačiau, nepaisant į kurią šalį lėktuvai skris, tiek išvykstančių, tiek grįžtančių lauks tam tikros naujovės. Prie įėjimo į oro uostą teks matuoti kiekvieno keleivio temperatūrą ir vertinti dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomų (karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) pasireiškimo. Nustačius simptomus, skristi nebus leista.
Skrendantys asmenys turės mūvėti apsaugines kaukes bei dezinfekuotis rankas. Bus ribojamas keleivių skaičius. Lėktuve jie, išlaikant saugų atstumą, bus sodinami šachmatine tvarka. „Wizz Air“ avialinijos informavo, kad salonuose nebeliks žurnalų, o atsiskaityti bus galima tik bankinėmis kortelėmis.
Norintiems išvykti jokie ribojimai nebus taikomi, tačiau grįžę jie vis tiek privaloma tvarka dvi savaites turės praleisti karantine. Tikėtina, jog tokios priemonės gerokai sumažins tiesiog norinčių pasižvalgyti po pasaulį.
Pati Lietuva užsieniečių taip pat neskubės įsileisti, tačiau su Latvija ir Estija bandoma tartis dėl laisvo sienų kirtimų ir galimybės atostogauti vieniems pas kitus.
Bet ar bus kur skristi?
Ekspertų vertinimu, Europoje šiemet „vasaros sezono“ nebus, nes pagrindinis vasaros kelionių užsakymo laikas jau eina į pabaigą.
Nepaisant to, tikėtina, kad pirmosios sienas pasistengs atverti labiausiai nuo turistų priklausomos šalys - Graikija, Turkija ir Italija. Jos puikiai supranta, kad dalį poilsiautojų jau prarado, tad dabar darys viską, kad susigrąžintų likusius.
Nors Prancūzija ir pranešė, kad planuojamos karantino priemonės nebebus tokios griežtos, kaip anksčiau, sugriežtinta pasienio kontrolė, ypač - pasienyje su Vokietija, bus tęsiama. Džiuginti galėtų nebent tai, kad asmenims, atvykstantiems iš ES, Šengeno zonos ar Didžiosios Britanijos, saviizoliuotis nereikės. Deja, nors taisyklės ir švelninamos, šalies Vyriausybės sprendimu karantinas Prancūzijoje pratęstas mažiausiai iki liepos 24 dienos.
Taisyklės prancūzams ir kitiems ES piliečiams, kurie atvyks į Prancūziją ar grįš iš kitų regionų, bus patikslintos ateinančiomis dienomis.
Azijos šalių kurortai, dėl Kinijos kaimynystės, artimiausiu metu turistų taip pat nesulauks.
Japonija nepaprastąją padėtį šalyje planuoja pratęsti iki gegužės 31 d.
Ekspertų vertinimu, Pietų Amerikos ir Afrikos kurortų, dėl žemo šių regionų medicinos lygio, net ir pasibaigus pandemijai laukia ilga ir sunki „reabilitacija“. Į Šiaurės Ameriką skrydžiai, geriausiu atveju, atnaujinti bus tik rudenį.