respublika.lt

Seksualinių nusikaltimų prieš vaikus gali būti dešimt kartų daugiau. Tyrime labai svarbus psichologo darbas

(74)
Publikuota: 2023 sausio 29 17:47:04, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

Seksualinės prievartos prieš vaikus atvejų realiai gali būti per 10 kartų daugiau, nei užregistruojama. Tokios bylos sukelia didžiulį rezonansą ir tampa labai sudėtingu išbandymu pareigūnams. Pasirodo, kad kaltinamojo likimas labai priklauso nuo vieno žmogaus - vaiką apklausiančio psichologo profesionalumo. Tai gali būti bylos Achilo kulnas.

 

Didžiosios dalies nepastebi

Per metus Lietuvoje registruojama 200-300 nuo seksualinės prievartos nukentėjusių vaikų iki 18 metų. Kaip „Vakaro žinioms" komentavo kriminologas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas dr. Gintautas Sakalauskas, maždaug 25 proc. jų nukenčia nuo sunkaus smurto - išžaginimų ir seksualinių prievartavimų, apie 50 proc. sudaro nepilnamečio iki 16 metų tvirkinimas, kai dažniausiai nebūna tiesioginio fizinio kontakto. Maždaug 85 proc. registruotų nukentėjusiųjų - mergaitės, maždaug 50 proc. nukentėjusiųjų yra 14-17 metų.

„Svarbu suvokti, kad tie 200-300 atvejų per metus tėra ledkalnio viršūnė. Seksualinė prievarta prieš vaikus yra latentinis reiškinys, apie didžiąją dalį tokių įvykių nėra pranešama, jie lieka nepastebėti ir baudžiamąja tvarka nepersekiojami. Iš įvairiose šalyse atliktų kriminologinių tyrimų žinoma, kad maždaug 10 proc. gyventojų vaikystėje yra patyrę seksualinę prievartą. Jei įsivaizduotume, kad maždaug 0,5-1 proc. vaikų per metus ją patiria, tuomet realiai seksualinės prievartos nutinka per 10 kartų daugiau, nei yra užregistruojama", - problemos mastą pabrėžė teisininkas.

Dažniausiai nuteisia

G.Sakalauskas atkreipė dėmesį, kad įrodymų rinkimo pobūdis ir veiksmingumas šiose seksualinės prievartos bylose dažniausiai išskirtinis tuo, kad tik patys vaikai gali papasakoti apie tai, kas buvo, daug rečiau būna kitų įrodymų: „Taigi jų surinkimas priklauso ir nuo to, kokie veiksmai ir pagal kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį inkriminuojami kaltininkui, koks yra vaikų amžius ir kiek laiko yra praėję nuo įvykių. Statistiką sunku palyginti, bet iš jos matyti, kad didžioji dalis apkaltintų asmenų visgi galiausiai yra nuteisiami."

Kaip „Vakaro žinioms" sakė advokatas prof. dr. Romualdas Drakšas, tokios bylos labai sudėtingai tiriamos, nes būna labai daug emocijų, vaikai turi būti apsaugoti, su jais dirba psichologai, derinamos apklausos, teismo procesas uždaras.

Žinomas advokatas Adomas Liutvinskas „Vakaro žinioms" pastebėjo dar vieną šių bylų ypatybę - reikia įsitikinti, kaip pareiškėjai teisingai suprato tą elgesį, dar sudėtingiau apklausti, jei vaikas nėra tokio amžiaus, kad galėtų tai įvertinti.

Su vaiku - tik psichologas

R.Drakšo pastebėjimu, iš tiesų Lietuvoje į vaiko žodžius reaguojama ir nebūna tylos - užtenka jam pasiskųsti. O vaikais dažnai manipuliuojama šeimų, skyrybų bylose, kažkuriam iš tėvų siekiant naudos. Profesoriaus nuomone, esančių įstatymų dėl seksualinės prievartos prieš vaikus keisti nereikia, nes procesas vyksta sklandžiai, jį galima toliau tobulinti, tačiau yra praktinių problemų.

Abu advokatai sutinka, kad keliamas klausimas dėl vaikus apklausiančių psichologų profesionalumo bei dėl jų stygiaus. R.Drakšas priminė, kad apklausos kambaryje su vaiku būna tik psichologas: „Jam perduodami klausimai, pateikti tyrėjo ir gynėjo. Psichologas klausimus formuluoja vaikui ir grąžina atsakymus. Abstrakčiai šnekant, yra galimybė, kad tai gali lemti, jog nekaltas bus nuteistas, o kaltasis išvengs atsakomybės. Vaikas yra labai jautrus, palenkiamas ir manipuliuojamas. Todėl labai svarbu, kaip kreipiasi psichologas, kokia suformuota aplinka. Jis turi įgauti vaiko pasitikėjimą, kad šis neužsidarytų."

Pasitaiko kritinių klaidų

Mokslinio projekto dėl seksualinės prievartos prieš vaikus atskleidimo dalyvis, teisės psichologas Aleksandras Segal „Vakaro žinioms" yra pastebėjęs, kad ir visame pasaulyje labai stinga vaikų apklausos srities specialistų: „Tokie žmonės privalo mokėti tinkamai apklausti, įvertinti duomenų patikimumą ir pateikti racionalias išvadas, kurios teisėsaugos darbuotojams leistų priimti teisingą sprendimą."

Pasak jo, apklausos tikslas turi būti ne įrodyti įtariamą smurtą, o surinkti kuo daugiau naudingos informacijos: „Egzistuoja vienos apklausos taisyklė. Ji iš esmės reiškia, kad vaiką reikia kokybiškai apklausti tik vieną kartą. Kitos apklausos gali pakenkti duomenų kokybei. Jos daromos, jei paaiškėja naujos aplinkybės."

Psichologo pastebėjimu, remiantis geriausių praktikų rekomendacijomis apklausos metu reikia užmegzti ryšį su vaiku ir uždavinėti atvirus klausimus, skatinančius laisvą pasakojimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (74)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s