Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje paminėtos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Seimo Pirmininko, XII ir XIII Vyriausybių Ministro Pirmininko, Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko 90-osios gimimo metinės. Jo atminimą Seimas pagerbė tylos minute.
Prisimindamas A. M. Brazausko gyvenimą Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Juršėnas sakė, kad jis įtakingas politikas, reikšmingai pasidarbavęs Lietuvai.
„Ar viską jis darė gerai? Visko buvo, bet pastabas, pasiūlymus priimdavo, kritikuojančių nepersekiojo. Buvo žmogiškas, supratingas, lengvai bendravęs su bet kuo, maloniai šypsojosi ir lieka jisai mūsų atminty, kaip nepajudinama uola epochų lūžio laikotarpiu, kaip galingas ąžuolas, atlaikęs audras ir visų krypčių vėjus“, − kalbėjo Č. Juršėnas. Jis pabrėžė, kad Kovo 11-ąją nei A. M. Brazauskui, nei jo bendražygiams nebuvo abejonių, kaip balsuoti dėl nepriklausomybės atkūrimo.
Savo kalboje Seimo narys Gintautas Paluckas tvirtino, kad A. M. Brazauskas savo pavyzdžiu jauniems žmonėms demonstravo lyderystę. Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos tiesiogiai tautos išrinktas Prezidentas, pasak parlamentaro, tvirtai stovi istorijos puslapiuose ir yra įkvėpęs ne vieną jaunos kartos politiką.
„Jis savo žiniomis ir savo kompetencija mums, jauniems žmonėms, dažnai kėlė pagarbią baimę – ateisi pasišnekėti, tai šnekėsi faktais, šnekėsi apie reikalą. Tai yra didžiulis iššūkis ir dabarties jauniems politikams, kurie dažnai užsižaidžia emocijomis ir visuomenės kaltinimu. Tačiau išmokęs šias pamokas prisimenu vieną priesaką, kuriuo Prezidentas A. M. Brazauskas labai dažnai dalydavosi, jis sakydavo: „Žinote, rūpesčio nesuvaidinsi, žmonės pamatys. Jeigu norite dalyvauti politikoje, jums turi rūpėti, tačiau to nepakanka. Mokykitės, kad tą rūpestį galėtumėte realizuoti, kad galėtumėte nuveikti gerų darbų Lietuvai ir auginkite storą begemoto odą, nes tai tikrai ne visiems patiks, turėsite tai ištverti“, − prisiminimais dalijosi Seimo narys G. Paluckas, praneša Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Seimo narys Emanuelis Zingeris atkreipė dėmesį, kad jam 1989 m. atkuriant Žydų muziejų A. M. Brazausko parama buvo kertinė Lietuvos žmonių tautinių mažumų teisėms, visai necenzūruotai praeičiai Lietuvoje.
„Šitas žingsnis tais laikais, kai Sąjūdis ruošėsi atkūrimui, kultūrinių, tautinių mažumų parėmimas buvo susijęs su žmoniškumu, o ne vien tik su supratimu, kad Vakaruose taip yra, Vakaruose visi turi teises į gyvenimą. Jis jautė Lietuvos gyvenimo pulsą, praeities pulsą. Man didžiausią įspūdį padarė mano ir jo išvyka į Jeruzalę. Čia buvo nepaprastas atsakomybės aktas, pirmasis Lietuvos Prezidento pasirodymas“, − sakė E. Zingeris.
Seimo narys Antanas Vinkus priminė, kad A. M. Brazauskas yra vienintelis mūsų politikas, kuris ėjo visas aukščiausias pareigas Lietuvos valstybėje. „Tai buvo didis žodžio ir veiksmo žmogus, tai buvo tolerantiška, charizmatiška asmenybė. Žinoma, nėra neklystančio žmogaus. Kai kurias klaidas darė ir gerbiamas Brazauskas, bet mokėdavo išklausyti savo aplinkinių žmonių ir daryti išvadas ar pakeitimus. Buvo atidus pavaldinių nuomonei ir nuomonę gerbiantis vadovas“, − kalbėjo A. Vinkus.
Minėjime kartu su Seimo nariais dalyvavo A. M. Brazausko giminės ir artimieji, Nepriklausomybės Akto signatarai, kiti garbingi svečiai.
Ketvirtadienį Seimo Vitražo galerijoje planuojama atidaryti fotografijų parodą „Tarp dviejų epochų: Algirdui Mykolui Brazauskui – 90“.
Paroda veiks iki šių metų spalio 10 d. Ją aplankyti galima penktadieniais, atvirų durų valandomis.