respublika.lt

Seime paminėtas Lietuvos Laisvės Lygos jubiliejus

Publikuota: 2023 birželio 10 10:00:15, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Antanas Terleckas. Redakcijos nuotr.

Birželio 14-ąją Lietuvos Laisvės Lyga (LLL) švęs savo 45-metį. Ta proga vakar Seimo Kovo 11-osios salėje vyko iškilmingas minėjimas, kuriame buvo pasakyta daug gražių žodžių apie LLL ir ypač apie jos įkūrėją Antaną Terlecką.

 

 

Minėjimo pradžioje buvo parodytos ištraukos iš TV laidų kūrėjos bei vedėjos Editos Mildažytės dokumentinio filmo apie A.Terlecką „Neokupuotas", vienoje iš jų LLL įkūrėjas paaiškino, kad antisovietiniu tapo būdamas vos 13-os, kai į Sibirą buvo ištremta dėdės šeima. Be kita ko A.Terleckas filmo kūrėjai prisipažino, kad, jei po mirties susitiktų su Dievu, padėkotų jam už sunkų, bet prasmingą gyvenimą, nors antro tokio nebenorėtų.

„A.Terleckas - liudijimas, kad ir vienas lauke karys", - per minėjimą susirinkusiems pasakė filmo kūrėja E.Mildažytė, pridurdama, kad A.Terleckas yra sakęs: „jei niekas Lietuvos negins, tai aš turiu ginti."

„A.Terleckas ir LLL yra pavyzdys bekompromisinės laikysenos dėl Lietuvos Nepriklausomybės idėjos. Jo gyvenimas ir veikla reabilituoja politinį radikalizmą, kurio kaip velnias kryžiaus bijojo kai kurie tuometinio Sąjūdžio veikėjai", - pareiškė minėjimo moderatorius parlamentaras Audronius Ažubalis.

Žodį tarė ir Vytautas Landsbergis, kurį A.Ažubalis pristatė kaip „valstybės vadovą". V.Landsbergis pradėjo nuo to, kad susimąstė, jog žodis „disidentas" netinkamas apibūdinti A.Terleckui, nes esą išvertus į lietuvių kalbą jis reiškia kitamanis.

„Neteisingas žodis: kitamanis, kitaip galvoja. Nuo ko kitaip? Jei nuo tų, kurie negalvoja, tai jis nėra kitamanis. Jis - manis. Turi mintį, idėją, įsitikinimą ir netgi sako apie tai. O buvo daug labai tokių, gal ir aš ilgai buvau toks, kurie kažką manė, bet pasilaikydavo sau arba pasidalindavo tik artimame draugų rate. O tie žmonės ėjo į viešumą, prisiimdavo pavojus. Tai buvo gyvybės esencija, žemės druska, kuri nebuvo gausi, bet labai reikalinga. Kai atsirado Lietuvos Sąjūdis, kuriame ir aš dalyvavau, visokių buvo savotiškumų, kartais noras parodyti nesutarimą tarp dviejų ideologijų", - atviravo V.Landsbergis.

Jis prisiminė, kad buvo pakviestas į vieną mitingą Katedros aikštėje. Protestuota prieš tai, kad milicija sumušė protestuojančius badautojus.

„Buvo keli žmonės, vienas vyresnis, nors ir aš nebebuvau berniukas. Paspaudėme vienas kitam rankas, jis padavė man megafoną. Sužinojau, kad tai - A.Terleckas", - apie tai, kaip susipažino su LLL įkūrėju, prisiminė V.Landsbergis.

Vakarykštį minėjimą inicijavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, kuris, nepaisant didelio amžiaus skirtumo, su A.Terlecku buvo bičiulis ir bendramintis, kviesdavosi jį į savo paskaitas, kad mintimis pasidalintų su studentais. Pasak L.Kasčiūno, LLL ir A.Terleckas - antikomunizmo, drąsos, ledlaužio, neprisitaikėliškumo simbolis. NSGK vadovas, kaip Vilniaus „Žalgirio" fanas, iš vyresniųjų fanų, 1987-aisiais „Žalgirio" stadione iškėlusių Trispalvę, girdėjęs pasakojimų, kaip jie, eidami į stadioną, „matydavo, kad A.Terleckas su keliais vyrais kažką antikomunistinio daro".

„Einam, padedam jam, po to einam į futbolą, po futbolo - alaus. Prisiminimas apie A.Terlecką - žmogus paprastas, bet neprastas", - reziumavo L.Kasčiūnas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
11
F

Dienos klausimas

Ar palaikote sprendimą drausti kailinių žvėrelių fermas Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +15 C

+8 +13 C

 

+11 +18 C

+15 +19 C

+17 +22 C

 

+21 +24 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s