respublika.lt

Savivaldybė neįgaliuosius išvaro į gatvę (51)

2021 liepos 21 14:00:00
Justina GAFUROVA

Taip jaučiasi Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centro darbuotojai ir lankytojai. Neseniai jie sužinojo, kad beveik 50 metų vienose patalpose teiktos paslaugos neįgaliesiems nereikalingos. Pastatą, kurį patys visuomenininkai kažkada statė, šiandien turi apleisti ir užleisti kitiems.

×
nuotr. 6 nuotr.
Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centro vadovas Algimantas Arbočius mano, kad jų patalpų staiga kažkam prireikė Stasio Žumbio nuotr.

 


Apie tai „Vakaro žinioms" pranešė Vilkpėdės bendruomenės centro narys Zenonas Andrulėnas. Jis pasakojo, kad šiomis dienomis Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centras, veikiantis adresu Skroblų g. 27, iš Vilniaus miesto savivaldybės gavo raštą, kad pralaimėjo savivaldybės rengtą konkursą dėl turto nuomos pagal įveiklinimo idėją ir bus iškraustomas iš patalpų.

Nuomininkai savose patalpose

Nei jis, nei centro vadovybė nesupranta, kodėl skelbiamas įveiklinimo konkursas patalpoms, kurios veikia daugybę metų. „Vakaro žinioms" susisiekus su centro vadovu Algimantu Arbočiumi, šis pasakojo, kad dar 1974 m. tuometė Lietuvos aklųjų draugija už savo lėšas pastatė gyvenamąjį namą Skroblų g.27. Cokoliniame jo aukšte įsikūrė šios organizacijos kultūros namai, kuriuos ji pati ir išlaikė.

Po 1990 metų, pasikeitus ekonominei situacijai, aklieji šią įstaigą perdavė Vilniaus miesto savivaldybei. Nepaisant to, jos palaikymui, remontui, veiklai nuolat buvo skiriamos lėšos. 2004 m. vietoj kultūros namų minėtu adresu pradėjo veikti Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centras, kuris buvo įsteigtas Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos. Ji skyrė per 200 tūkst. litų (apie 70 tūkst. eurų).

„Taip besikeičiant santvarkoms savo patalpose tapome nuomininkais. Kiekvieną mėnesį savivaldybei mokame nuomą ir nė karto nekilo jokių problemų. Negana to, centre ne kartą lankėsi vyriausybės ir savivaldybės atstovai, departamentų vadovai. Centro darbas buvo vertinamas tik teigiamai. Buvę premjerai ir merai ne kartą žodžiu patikindavo, kad šiose patalpose centras galės dirbti tol, kol jo veiklai ir teikiamoms paslaugoms bus poreikis. Deja, šiais metais Vilniaus savivaldybės valdininkai nusprendė, kad centrui skirtas laikas baigėsi", - „Vakaro žinioms" sakė centro direktorius A.Arbočius.

Įtartinas konkursas

Jis neselpia, kad žinia apie centro patalpų konkursą įveiklinimui ne tik nustebino, bet ir sukėlė įtarimų: „Pirmą kartą paskelbus konkursą, jame dalyvavome ir buvome vieninteliai dalyviai. Tačiau kažkodėl konkursas neįvyko ir buvo paskelbtas antrą kartą. Tuomet atsirado naujas dalyvis - Labdaros paramos fondo SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija. Jie konkurse dalyvavo nė karto neatvykę apžiūrėti šių patalpų. Ir, mūsų nuostabai, konkursą laimėjo. Nors prieš juos čia lankėsi ir kitos organizacijos, susidomėjusios konkursu, tačiau pamatė, kad patalpos yra užimtos ir konkurse nedalyvavo.

Dar labiau mane stebina, kad konkurso metu ekspertai, kurie nė karto mūsų centre nesilankė, nusprendžia, kad esame neinovatyvūs. Centre aklieji mokėsi ir tebesimoko dirbti su kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais, ekrano skaitymo programomis - ar vadinamieji ekspertai apskritai žino, kas tai yra?

Kultūrinėje veikloje taikome pačias įvairiausias formas, kurių vien suminėjimas užimtų begalę laiko. Kai kurios centro teikiamos paslaugos, kaip kad palydėti žmogų į parduotuvę, polikliniką, nupirkti ir atnešti vaistų, tikrai nėra inovatyvios, bet norėtųsi sužinoti, kaip jas galima sumoderninti ar suinovatyvinti. Daugelis jaunesnių neregių ar silpnaregių jau seniai naudojasi informacinėmis technologijomis, prekes ar paslaugas užsisako internetu, bet yra žmonių, kurie jau niekada nesinaudos nei internetu, nei jo teikiamomis galimybėmis.

Minėtose patalpose veikia VšĮ Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centras, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilniaus miesto taryba, Lietuvos aklųjų istorijos muziejus, šeši meno saviraiškos kolektyvai, asociacija „Vilkpėdės bendruomenės centras". Todėl visiškai nesuprantamas priekaištas dėl neva netinkamo centro patalpų įveiklinimo. Juo labiau, prieš dvejus metus esu parašęs oficialų raštą, kuriuo sutinku, kad patalpose įsikurtų ir dar kas nors. Esame pasiruošę dalintis erdve, tačiau norinčių nėra."

Centro vadovas tikina, kad per paskutinius keletą metų sutvarkyta centro aplinka: nutiestas reljefinis aklųjų vedimo takelis, įrengti nukreipimai, neregiams reikalinga perėja, visa aplinka pritaikyta neregiams. „Tai neįgaliajam labai svarbu. Pasirodo, viskas veltui! Savivaldybė jokios alternatyvos mums nepasiūlė, esame iškraustomi į gatvę. Bet liūdniausia dėl centre besilankančių žmonių. Didesnei jų daliai, ypač vyresniems, visiškai nematantiems ar matantiems labai silpnai, vietos pakeitimas bus ypač skausmingas. Jie čia lankosi jau beveik 50-imt metų", - liūdesio neslepia A.Arbočius.

„Vakaro žinioms" susisiekus su Vilniaus miesto savivaldybe, Nekilnojamojo turto skyriaus vedėja Vilma Lajauskaitė paaiškino, kad nuomos sutarties su centru savivaldybė negalėjo pratęsti, nes tai draudžia įstatymai: „Įstatymai apibrėžia, kad tiesiog pratęsti nuomos (jeigu jau virš 10 metų) negalime, todėl vienintelė išeitis, suteikianti galimybių tai pačiai organizacijai likti tose patalpose - konkursas."

Ji pridėjo, kad su neįgaliaisiais Vilkpėdėje dirbantis centras nuosavybės teise valdo kitas patalpas, kurias nuomoja ir gauna lėšas. Tokią informaciją A.Arbočius pavadino melu. „Manau, kad savivaldybė painioja organizacijas. Vilkpėdės bendruomenės centras neturi jokių patalpų. Galbūt savivaldybė galvoja apie Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungą. Ji prieš 21-erius metus įsteigė mūsų centrą. Tačiau tai yra skirtingos organizacijos", - sako centro vadovas.

Sprendimai tik po žiniasklaidos dėmesio

Beje, savivaldybės atstovė V.Lajauskaitė patikino, esą jau šiandien dėl situacijos bus ieškoma kompromiso. „Kaip tik šią savaitę savivaldybės atstovai ketina susitikti su centro atstovais ir su naujuoju konkurso laimėtoju (jau šį trečiadienį) ir drauge, tikime, rasime visiems priimtiną kompromisą", - „Vakaro žinioms" sakė ji.

Tačiau ir šią informaciją A.Arbočius paneigė. „Sulaukiau SOS vaikų kaimas atstovės kvietimo susitikti trečiadienį. Tai neoficialus susitikimas. Jokių kvietimų iš savivaldybės gavę nesame. Visa tai atrodo taip, lyg kažkam šių patalpų labai reikėjo. Beje, dar prieš sužinant apie konkurso rezultatus sulaukiau skambučio iš savivaldybės ir man buvo pasakyta, kad reikia skubiai išsikraustyti", - sakė A.Arbočius, patvirtinęs, kad kvietimo susitikti su jo centro patalpų konkursą laimėjusios organizacijos atstove jis gavo kaip tik tą dieną, kai „Vakaro žinios" dėl situacijos kreipėsi į savivaldybę.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (51)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos