respublika.lt

Saugoti aplinką galite pasitikdami Velykas be sintetinių dažų

(0)
Publikuota: 2018 kovo 27 09:16:42, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Saugoti aplinką galite pasitikdami Velykas be sintetinių dažų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Artėja Velykos ir vienas pirmųjų darbų, kurių imsimės, kiaušinių marginimas. Kaip juos marginti, kad ne tik džiaugtųsi mūsų akys, bet ir gamtos neterštume? Dažymo augaliniais dažais subtilybes puikiai išmananti Vilniaus Gabijos gimnazijos technologijų mokytoja metodininkė, menininkė Genė Vitkuvienė dalijasi patarimais.

 

Ryškioms spalvoms puikiai tinka raudongūžio kopūsto nuoviras

Pirmasis patarimas - nepirkti parduotuvėje jokių dažų kiaušinių dažymui. Jeigu jau siekiame atgaivinti ir išsaugoti tradicijas, naudokime tik augalinius dažus. „Paprotį per Velykas dovanoti margutį pirmasis paminėjo pirmosios lietuviškos knygos autorius Martynas Mažvydas 1549 metais rašytame laiške. Be jokios abejonės, seniau buvo marginama tik gamtiniais dažalais, nes cheminiai dažai sukurti tik antrojoje XIX amžiaus pusėje, - aiškino G.Vitkuvienė. - Nusipirkite beržinę vantą, pavirinkite lapelius, susmulkintas šakeles. Nuovirą galite padalyti į kelias dalis ir imtis kurti geltonai žalias spalvų variacijas su soda, actu ar kita natūralia rūgštimi, alūnu. Jei norėtume marmurinių - apdėliokime sudrėkintais svogūnų lukštais. Jei su augalų atspaudais - pirmiausia apdėliokite lapeliais, žiedlapiais, tvirtai apriškite marle arba pėdkelnių atraiža, pavirinkite ir palaikykite tuose nuoviruose.“ Pasak pašnekovės, juodą ir tamsias spalvas galima nesunkiai išgauti pašutinus taninų turinčias augalų dalis: ąžuolo, alksnio, juodalksnio žievę, graikinio riešuto kevalus, pridėjus gelžgalių ir suaktyvinus rūdijimą natūraliomis rūgštimis. Tiesa, tokius dažalus reikėtų pasiruošti iš anksto, bent prieš savaitę. „Jei norėtumėte kažko labai mielo, galėčiau patarti raudongūžio kopūsto nuovire išvirti ir palaikyti per naktį putpelių kiaušinukus, natūraliai margus. Nuoviro spalva keičiama soda ir rūgštimi, spalvos bus ryškios, egzotiškos“, - teigė G.Vitkuvienė.

Mokytoja tikino esanti labai nepalankiai nusiteikusi prieš kiaušinių marginimą flomasteriais, kreidelėmis, servetėlėmis, lipdukais ir visomis kitomis priemonėmis, kurios nebuvo tradicinės. Tokią kūrybą galima perkelti ant kitų medžiagų ir naudoti kaip suvenyrus ar velykines puošmenas. G.Vitkuvienė atkreipė dėmesį, kad cheminių dažų sukūrimas buvo reikšmingas mokslo pasiekimas. Indigo spalvos pigmento sukūrimas užtruko tris dešimtmečius ir buvo pažymėtas Nobelio premija. Tačiau chemikai ir kiti specialistai turėtų toliau tobulinti dažus ir kurti saugias bei tausojančias gamtą technologijas. Augalinis dažymas svarbus kaip kultūrinis palikimas ir aktualus kaip saviraiškos forma, būdas atkreipti dėmesį į ekologines problemas ir vartojimo įpročius.

Antram gyvenimui galite prikelti seną rūbą


„Audeklų marginimas - kitų kraštų tradicija. Ornamentas gaunamas audinius sulankstant, suspaudžiant, suglamžant, sudygsniuojant. Ypač populiarūs tampa augalų ir rūdijančios geležies atspaudai bei popieriaus marginimas. Visada galima pabandyti prikelti antram gyvenimui dėmėtą ar pabodusį drabužį, sukurti originalius marškinėlius. Taip tausosite ir gamtą, nes mažiau vartosite. Spalva fiksuojama kaitinant arba garais, jei dažyta šaltuoju būdu“, - kalbėjo pašnekovė. Beje, dažinių savybių tyrinėjimas yra labai svarbi ir perspektyvi vaikų ir jaunimo ugdymo dalis. Pasak G.Vitkuvienės, vaikams tai didelė galimybė susipažinti su augalijos pasauliu, nes augalų jie beveik nepažįsta. Žinia, kad augalais galima dažyti, veikia intriguojančiai. Spalvinimas augalų sultimis mažiesiems suteikia džiaugsmo, yra saugus ir nebrangus užsiėmimas.

„Chemija“ kenkia augalams ir gyvūnams

Sovietiniais laikais kiaušinius buvo populiaru dažyti tekstiliniais cheminiais dažais. Panaudotas kiaušinių dažymui vanduo neretai būdavo išpilamas bet kur lauke taip užteršiant gamtą, ką jau kalbėti apie tai, kad dažyti kiaušinius ne tam skirtais dažais yra rizikinga sveikatai. Cheminių dažų pigmentuose gali būti ir sunkiųjų metalų, kurie kaupiasi žmogaus organizme. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Apsaugos ir tvarkymo skyriaus vyr. specialistas Laimutis Budrys aiškino, jog bet koks cheminių dažų naudojimas yra susijęs su gamtos taršos rizika. „Visos cheminės medžiagos, sintetiniai dažai ne išimtis, yra kenksmingos aplinkai. Neigiamas poveikis ir augalijai, ir gyvūnijai. Jeigu išpilsite vandenį su cheminiais dažais į lauką, tai toje vietoje neaugs žolė. O jeigu tokia tarša pateks į telkinius, tai turės neigiamos įtakos bestuburiams, kuriais minta žuvys. Cheminė tarša nėra ta, kuri greitai išsisklaido“, - pasakojo L.Budrys ir pridūrė, jog Velykų kiaušiniams marginti naudoja tik natūralius dažus.

Užs. 5

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar griaudžiant naudojatės elektros prietaisais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +19 C

+14 +19 C

+15 +20 C

+18 +23 C

+18 +23 C

+20 +25 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s