„Vakaro žinių" straipsnis „Skirtingos klinikos - skirtingi antikūnų rezultatai?" sulaukė ne tik didelio skaitytojų dėmesio, bet ir atgarsio valstybinėse institucijose. Jau ieškoma būdų, kaip išvengti antikūnų testų rezultatų painiavos.
Vyriausybė jau siekia, kad Galimybių pasą lengvai gautų tik pasiskiepiję gyventojai. Net už testus greitai gali tekti susimokėti patiems. O dabar panašu, kad gali sumažėti šansai gauti Galimybių pasą gauti net ir pasidarius antikūnų testą. Bent to, panašu, siekia tyrimus atliekančios laboratorijos.
„Vakaro žinių" straipsnyje, kuriame pasakojome, kad skirtingose klinikose antikūnų testų rezultatai skiriasi, krikuojamos „Antėjos" klinikos atstovai tikino, kad artimiausiu metu planuoja kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) su pasiūlymais tiksliau reglamentuoti antikūnų tyrimus Galimybių pasui gauti. Pasirodžius straipsniui, jau kitą dieną klinika iš tikrųjų įgyvendino savo planus.
Klinikos išplatintame pranešime teigiama, kad SAM raginama keisti Galimybių paso procedūras, pripažįstant tik IgG antikūnų tyrimų rezultatus. Kitaip sakant, tik tokius tyrimus, kuriuos atlieka konkrečiai ši laboratorija. „Vakaro žinios" pasakojo, kad gyventojai susidūrė su situacija, kai, „Antėjos" klinikai neradus antikūnų, jų randa kitos klinikos. Gyventojams tokie dalykai atrodo nesuprantami.
„Natūralu, kad daugelis žmonių nesupranta specifinių tyrimų skirtumų ir stebisi, kad pagal vienos laboratorijos tyrimą jie gali gauti Galimybių pasą, tačiau pagal kitos laboratorijos tyrimą - jau ne. Dėl kilusios painiavos dalis klientų nepagrįstai skundžiasi dėl tyrimų kokybės ir tikslumo, o dalis tiesiog naudojasi situacija - atlieka antikūnų tyrimus keliose laboratorijose, tikėdamiesi, kad bent vieno tyrimo rezultatas bus teigiamas ir jie galės gauti Galimybių pasą", - sako „Antėjos laboratorijos" vadovas Vidas Gedutis.
Panašu, kad įtikinamo atsakymo, kodėl kardinaliai skiriasi tyrimų rezultatai, nežino ir „Antėjos laboratorijos" laboratorinės medicinos veiklos konsultantė ir gydytoja Eglė Marciuškienė: „Nepaisant visų aprašytų paaiškinimų, lieka daug klausimų, į kuriuos kol kas šiuolaikinis mokslas negali atsakyti. Net mokslinių studijų duomenys kartais gaunami visiškai prieštaringi. Painiava įsivėlusi dėl rinkoje esančių tyrimams atlikti skirtų reagentų įvairovės ir dėl nepakankamo reglamentavimo, kokiose situacijose jie yra tinkami naudoti.
Suprasdami visiškai pagrįstą žmonių klausimą, kodėl tyrimų rezultatai atlikti skirtingose laboratorijose skiriasi, kreipėmės į atsakingas institucijas su prašymu peržiūrėti galiojančią tyrimų atlikimo, reagentų parinkimo ir Galimybių paso išdavimo tvarką bei pateikti išaiškinimą."