Apie bičių produktų naudą sveikatai girdėjome ne kartą, vis dėlto šių produktų lydere savo maistingosiomis ir gydomosiomis savybėmis laikoma bičių duonelė. Ruduo bitininkams būtent šio produkto ėmimo metas.
Gausu mineralų ir vitaminų
Apie itin vertingą sveikatai produktą - bičių duonelę - jau sklando kone legendos. Ypač bičių duonelę vertina pagyvenę žmonės, sergantys cukriniu diabetu, turintys per didelį cholesterolio kiekį kraujyje ar sergantys mažakraujyste. Bičių duonelėje gausu amino rūgščių, kalcio, fosforo, ypač geležies ir kt. Apie šį kone stebuklingu laikomą produktą „Vakaro žinios“ kalbėjosi su ilgamečiu bitininku Tautvydu Blozneliu, bitininkaujančiu Kaišiadorių rajone.
„Bičių duonelė paprastai yra imama rudenį, bet ją galima rinkti ir vasarą. Bičių duonelė ypatinga tuo, kad bitės nuo žiedadulkių nugraužia pikį ir jį paskui paraugia. Rūgimo metu atsiranda dar papildomų vitaminų ir kitų medžiagų“, - pasakojo bitininkas.
Pasak T.Bloznelio, bičių duonelę savo verte galima lyginti tik su pačiomis žiedadulkėmis.
Tiesa, šiais metais bičių duonelės paklausa yra sumažėjusi, tačiau T. Bloznelio tikinimu, tiek pernai, tiek užpernai šis produktas buvo šluote šluojamas. Kilogramo bičių duonelės kaina - apie 100 litų.
„Ypač bičių duonelė buvo paklausi Rusijoje, kai ten buvo užplūdę dideli karščiai, žmonės bičių duonelę tada valgė, kad sustiprintų savo organizmą“, - sakė 40 metų bites auginantis bitininkas.
Bičių duonelės produkcijos didžioji dalis lieka Lietuvoje, kita dalis keliauja į Vakarus - Vokietiją, Prancūziją; Skandinavijos šalis.
Medus kosmetikai
„Nenuostabu, kad medus, kiti bičių produktai vertinami ištisus šimtmečius. Juk jį pirmiausia žmonės gydymui vartoja. Skaičiau, kad medus puikiai veikia kaip katalizatorius kitiems vaistams“, - pasakojo bitininkas.
Paklaustas, ar pats yra didelis medaus mėgėjas, T.Bloznelis tikino, jog nėra medaus valgytojas, bet kad ragautojas - tai tikrai.
„Lietuvoje labai paklausus liepų, miško, grikių medus. O eksportui renkamasi kuo šviesesnį medų. Daugiausia rapsų. Negaliu pasakyti, kad šis medus suvartojamas maistui, manau, daugiausia perka kosmetikai gaminti“, - sakė bitininkas.
Bitininkai nuolat akcentuoja, jog žemės ūkio chemizacija „prisideda“ prie bičių šeimų nykimo.
„Yra problema dėl žemės ūkio chemizavimo, ypač kai panaudojami kokie nors nesertifikuoti chemikalai. Nėra masiškai taip, tačiau kasmet vis kažkur tokių dalykų nutinka“, - pasakojo T.Bloznelis, šiuo metu auginantis 15 bičių šeimų, nors anksčiau turėjo 80.
Tokį drastišką bičių šeimų sumažėjimą lėmė bičių liga, vadinama bičių kolonijų nykimo sindromu. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad šią ligą sudaro visas kompleksas, tai erozija, virusas ir ūkininkų naudojamos cheminės medžiagos.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“