respublika.lt

Rūšiavimu užsiimantys darbdaviai paspendė sau spąstus: žmonės dirbti nebenori (317)

2021 spalio 18 08:20:00
Rūta DIEVENYTĖ

Per Lietuvą ritasi darbdavių aimanos, kad bedarbiai nesiveržia į laisvas darbo vietas, kurių rugsėjį buvo registruota per 66 tūkst. - daugiausiai per trisdešimt metų. Tautiečiams priekaištaujama, kad per karantiną jie aptingo, nenori dirbti ir mieliau gyvena iš pašalpų. Bet nutylima, kad žmones iš darbų stumia spaudimas skiepytis ir testavimas, kurio išlaidas jau norima užkrauti darbuotojams. Ar nebus darbdaviai, uolūs tokios Vyriausybės nustatytos tvarkos šalininkai, pašovę sau į kojas?

×
nuotr. 1 nuotr.
Užimtumo tarnybos atstovai akcentuoja, kad darbdavys negali reikalauti iš darbuotojo turėti Galimybių pasą. Taip pat tokio dokumento neturėjimas nėra pateisinama priežastimi atsisakyti atvykti į Užimtumo tarnybą ar neieškoti darbo. I. Sidarevičiaus nuotr.Rekordinis skaičius

Vyriausybei surūšiavus piliečius į COVID-19 pažymėtus - persirgusius ir vakcinuotus - ir šio viruso nepaliestus, pastariesiems tenka vis mažiau galimybių visuomenėje. Galimybių paso, liaudiškai vadinamo „pišpasio", neturintiems piliečiams ne tik nevalia peržengti didesnių prekybos centrų slenkstį, užsukti į kavinę ir kitur. Svarbiausia - jie išstumiami iš darbo rinkos.

Rugsėjį, kai Galimybių pasas tapo pagrindiniu dokumentu, o daugybei darbuotojų įvesta prievolė kas 7-10 d. testuotis, Užimtumo tarnyboje buvo registruota rekordiškai daug laisvų darbo vietų - daugiau kaip 66 tūkst.

Neteko daug darbuotojų

Prekybos centrų darbuotojų lygos pirmininkas Edgaras Marcinkus sakė neturintis konkrečių duomenų, kiek laisvų darbo vietų atsirado dėl spaudimo skiepytis arba privalomai testuotis, bet jis neabejoja, kad tokia tvarka tam įtakos turėjo.

„Kiek pamenu, patys prekybos tinklai pranešė, kad nebuvo labai daug darbuotojų, kurie iš darbo išėjo dėl skiepijimosi ir privalomo testavimosi. Tačiau buvo matyti, kad neseniai prekybos tinklai turėjo didelį darbuotojų praradimą. Dabar prekybininkai ieško apie 1000 darbuotojų.

Mes neturime duomenų, kiek tai yra susiję su nesiskiepijimu, galimybių pasais ir testavimu. Nežinau, ar prekybos tinklai turi tokius skaičius, bet neabejočiau, kad čia juntamas naujos tvarkos poveikis. Neprisimenu, kad anksčiau būtų fiksuotas toks didelis darbuotojų stygius", - tvirtino E.Marcinkus.

Darbdaviai piktnaudžiauja

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė pripažino, kad nauja prievolė darbuotojams iš dalies galėjo pakišti koją darbe, tačiau nėra žinoma, kiek konkrečiai žmonių iš darbo pasitraukė ar dėl to buvo atleistų.

„Žmonės skambina į profesines sąjungas ir pasakoja, kad darbdavys atleido, nes darbuotojas neturėjo Galimybių paso. Tačiau darbuotojui Galimybių paso ir nereikia, jo prašo kavinėse, parduotuvėse ir kitur. Tai jau darbdavių piktnaudžiavimas, nes darbe reikia testų, kuriuos dar apmoka valstybė. Bet ir pati valdžia siuntė klaidinančius signalus apie Galimybių pasus darbovietėse", - dėstė D.Jakutavičė.

Ji minėjo ir kitas priežastis, kurios neskatina žmonių dirbti. Tai darbo sąlygos ir maži atlyginimai, labiau apsimokantis bedarbio statusas, nelegalus darbas ir galimybė gauti socialines išmokas.

Per karantiną aptingo

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas svarstė, kad dalis žmonių neturi intereso dirbti, nes gauna pakankamai socialinės paramos, kompensacijų ir kitokių lengvatų.

„Štai yra paskaičiuota, kad dviejų keturių asmenų šeimų, kur auginami du vaikai, gaunamos pajamos yra panašios, nors vienoje šeimoje abu tėvai dirba už minimalų atlyginimą, o kitoje gauna pašalpas, kompensacijas už šildymą, nemokamą maitinimą darželiuose ir mokyklose ir kt. Kai viską susumuoji, išeina nemaža suma. Be to, nereikia važiuoti į darbą, mokėti už transportą ir kitas išlaidas. Taigi nėra finansinės paskatos dirbti", - teigė D.Arlauskas.

Logiška išeitis - didinti atlyginimus. Tačiau darbdavių konfederacijos prezidentas mano, kad jei didėjant algoms didinama ir socialinė parama, motyvo dirbti neatsiranda.

„Valdžia padidino minimalią mėnesinę algą ir neapmokestinamąjį pajamų dydį, tai jau yra paskata dirbti. Bet vėlgi norima padidinti pašalpas, kompensacijas už šildymą, tad situacija nepasikeis", - įsitikinęs darbdavių atstovas.

Jis pridūrė, kad per karantiną pasikeitė dalies piliečių įpročiai ir dienotvarkė: „Pastebime, kad žmones tenkina mažesnės pajamos, jie turi daugiau laisvo laiko. Nenorėčiau nieko įžeisti, bet dalis gal ir aptingo, mažiau keliauja, mažiau vaikšto į kultūrinius renginius. Jiems nereikia lėkti į darbą, jeigu dirba nuotoliniu būdu."

Bijoma sveikų žmonių

Nuo gruodžio 1 d. darbo rinkoje gali būti dar didesnių pokyčių. Vyriausybė jau nusprendė, kad valstybė neturėtų apmokėti privalomo testavimo dėl COVID-19, už tai turėtų susimokėti patys darbuotojai. Tokia nemažą dalį darbuotojų šokiruojanti tvarka turės būti patvirtinta Seime.

D.Arlauskas palaiko tokį sprendimą: „Nuo pat pradžių buvome nuoseklūs, kad nereikia prievartinio vakcinavimo, turi būti palikta alternatyva - jeigu dėl kažkokių priežasčių nenori vakcinuotis, tegul testuojasi. Bet mes buvome už tai, kad už testus susimokėtų patys darbuotojai, nes jeigu patys nemokės, niekada ir nesivakcinuos."

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė D.Jakutavičė mano, kad noras testavimo išlaidas užkrauti ant darbuotojų pečių įneš daug sumaišties. „Tie, kurie nenori ar negali vakcinuotis, greičiausiai išeis iš darbo ir eis į Užimtumo tarnybą. Kalbame, kad trūksta darbo jėgos, bet tokiomis tvarkomis bandome iš darbų iškrapštyti tuos, kurie dar dirba. Aišku, darbdaviai, kuriems trūksta darbuotojų, bandys ieškoti išeičių: apmokės testus ar bandys tartis su darbuotojais, kad jie pasiskiepytų. Dar viliamės, kad tai nebus patvirtinta, nes kitaip neišvengsime problemų."

D.Jakutavičės nuomone, situacija paradoksali, kai reikalaujant privalomo testavimo už savo pinigus, nesupaprastinama testavimo tvarka: „Juk yra nebrangių testų, kurių galima įsigyti vaistinėse, kainuoja apie 3 ar šiek tiek daugiau eurų, bet kažkodėl jie negalimi. Vyriausybė gyventojams priima pačius nepalankiausius sprendimus.

Kitas dalykas, jeigu siekiame suvaldyti situaciją ir norime išsiaiškinti, kiek yra sergančiųjų įmonėje, reikėtų testuoti visus, nes ir tie, kurie yra pasiskiepiję, suserga. Darbdaviams turėtų rūpėti, kad darbuotojai būtų sveiki. Jeigu žmogus nepasiskiepijęs, bet yra sveikas, jis gali dirbti.

Tampame stebuklų šalimi, kur bijoma ir sveikų žmonių."

Galimybių pasas turi įtakos

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė pabrėžė, kad tinkamo darbo apibrėžime pagal Užimtumo įstatymą nėra nurodytos aplinkybės, susijusios su Galimybių paso turėjimu. Galimybių pasas nėra kvalifikacinis reikalavimas, kurį darbdavys galėtų nurodyti laisvos darbo vietos aprašyme ir kuris turėtų įtakos sprendimui, vertinant, ar darbo pasiūlymas atitinka tinkamą darbą.

Taip pat Galimybių paso neturėjimas Užimtumo įstatyme nėra paminėtas prie svarbių pateisinamų priežasčių darbo ieškantiems asmenims atsisakant Užimtumo tarnybos paslaugų ar motyvuojant neatvykimo priimti darbo pasiūlymo arba atsisakant priimti darbo pasiūlymą. Jei pateikiamas toks atsisakymas, taikoma sąlyga dėl bedarbio statuso netekimo (be teisės į bedarbio statusą 6 mėn.).

Visgi pagrindinė priežastis, kurią dažniausiai nurodo Užimtumo tarnybos klientai, yra per mažas darbo užmokestis, taip pat susisiekimas su darboviete.

„Net 40 proc. registruotų darbo neturinčių asmenų yra nekvalifikuoti. Tai ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl nemažai darbo vietų yra neužimtos", - nurodė M.Jankauskienė.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (317)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BOIKOTAS: JAV prezidento Joe Bideno administracija, kaip manoma, netrukus paskelbs diplomatinį Pekino žiemos olimpinių žaidynių boikotą.
  • RENGINYS: Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pirmadienį dalyvaus JAV nevyriausybinės organizacijos – Nacionalinio demokratinio instituto organizuojamame nuotoliniame renginyje apie demokratijos gynimo svarbą.
  • APKLAUSA: Rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ lapkritį atliktos apklausos duomenimis, 63% šalies gyventojų nepritaria idėjai į Lietuvos darbo rinką įsileisti daugiau migrantų.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -2 C

-16 -7 C

 

-18 -10 C

-14 -3 C

-12 -8 C

 

-13 -8 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s