respublika.lt

Riaušių provokatoriumi vadintas Gvidas: Neabejoju, kad mano brolis mirė nuo skiepo (108)

2021 rugsėjo 29 17:53:00
Justina GAFUROVA

Policija skelbia, kad įtariamųjų dėl riaušių prie Seimo organizavimo rugpjūčio 10 d. skaičius jau perkopė pusę šimto. Vienas jų - šiaulietis Gvidas Repšys. Internete pasklidus vaizdo medžiagai, kaip vyras su baltais marškinėliais mėto neaiškius daiktus Seimo link, vyras pats „prisidavė" policijai. Apie tai, kaip viskas vyko ir aštuonias paras areštinėje, jis sutiko papasakoti „Vakaro žinioms" išskirtiniame interviu.

×
nuotr. 7 nuotr.
Dainais Labučio, Gvido Repšio asmeninio albumo nuotr.

 

Su G.Repšiu bendraujame ne pirmą kartą. „Vakaro žinios" pasakojo skaudžią šios šeimos istoriją, kai Gvido brolis, Tomas Tamašauskas, gyvenęs Jungtinėje Karalystėje, birželio mėnesį netikėtai mirė, kai pasiskiepijo nuo koronaviruso. Tiesa, Tomo mirties liudijime neparašyta, kokia yra mirties priežastis. Artimieji žinojo, kad tą dieną Tomas pasiskiepijo. Neseniai gauti medicininiai dokumentai rodo, kad vakcinacija Tomui užfiksuota birželio 18 d., o mirties data - birželio 21-oji, diena, kai Tomas po skiepo nepasirodė darbe ir bute buvo rastas jo kūnas.

G.Repšys neslepia, kad ši skaudi šeimos patirtis buvo viena iš priežasčių, kodėl rugpjūčio 10 d. jis atvyko į mitingą Vilniuje. Gvidas tą dieną vilkėjo baltais marškinėliais su užrašu „Po skiepo mirė brolis". Labai greitai internete pasklido vaizdo įrašas, kai tokiais marškinėliais vilkintis žmogus meta neaiškius daiktus Seimo link. Kai mitingas jau buvo pasibaigęs ir minia ėmė būriuotis prie Seimo kiemelio vartų. Tiesa, tą vakarą policija Gvido nesulaikė. Pamatęs savo atvaizdą, plintantį viešojoje erdvėje, jis pats susisiekė su policija.

Plačiau apie G.Repšio skaudžią šeimos istoriją skaitykite: Mirė tą pačią dieną, kai pasiskiepijo.

- Turbūt tą dieną ne šiaip vilkėjote marškinėlius, pagal kuriuos vėliau greičiausiai ir buvote atpažintas? - „Vakaro žinios" paklausė G.Repšio.

- Aš dar iki mitingo buvau įsitikinęs, kad mano brolis mirė nuo skiepo. Anksčiau sakydavau, kad mirė po skiepo, bet dabar nebijau pasakyti - manau, tai įvyko dėl skiepo. Man labai liūdna žinoti, kad tokių mirčių yra ir daugiau. Žmonės apie jas žino, bet tai neskelbiama viešai. Manau, žmonės turi kovoti už savo teises. Jie turi dalintis savo istorijomis apie tai, kas vyksta.

Ir ne tik tai. Žmones į mitingus suburia bendras neteisingumo jausmas daugelyje sričių. Jie mato, kad nesiskaitoma su jų teisėmis, žlugdomi verslai, draudžiamos reikalingos paslaugos. Tai pavojingi sprendimai, kurie neaišku, kur nuves.

- Kaip tą dieną atsidūrėte mitinge?

- Mitinge dalyvavau nuo ryto. Prie Seimo buvome visą dieną. Kai mitingo organizatorė Astra Genovaitė Astrauskaitė paskelbė, kad mitingas baigėsi, kažkoks vaikinukas nuo scenos pakvietė visus susikibti rankomis ir apjuosti Seimą. Didelė žmonių grupė taip ir padarė. Toliau viskas vyko spontaniškai - žmonės ėmė būriuotis prie įėjimo į Seimą.

- Ar buvo piktybiškai nusiteikusių žmonių?

- Gal kai kurie ir turėjo išankstinių nuostatų. Dar dieną mitinge matėsi neadekvačių žmonių, kurie buvo išgėrę, rėkavo, keikėsi. Na, nebuvo taikiai nusiteikę.

- Kodėl jūs metėte kažką į policiją?

- Tuo metu buvau automobilių aikštelėje. Pasigirdo, lyg minia žmonių sušuktų. Supratau, kad kažkas įvyko, masė žmonių pajudėjo arčiau Seimo vartų. Aš pribėgau. Pamačiau, kad vyksta susistumdymai, daiktų mėtymai. Pagautas bandos jausmo ir emocijų, švystelėjau kelis smulkius daiktus ir aš. Bet aš juos mečiau ne į policiją. Mano tikslas buvo permesti per Seimo vartus. Taikiau į Seimo kiemą. O kur pataikiau, niekas nežino. Aš ir pats nemačiau.

- Tai buvo akmenys?

- Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, negaliu atskleisti tokių detalių.

Bet to, ką padariau, pasigailėjau iš karto, vos išmetęs tuos daiktus. Už savo poelgį atsiprašau. Matyt, buvau pagautas emocijų, bet taip elgtis nereikėjo. Protestai turi vykti taikiai, dialogo būdu. Tačiau reikia pripažinti, kad mitinge pritrūko policijos dialogo su žmonėmis. Gal buvo galima patarpininkauti tarp Seimo narių ir mitinguotojų. Ar nebuvo galima pakviesti Seimo narių su žmonėmis pabendrauti kad ir per tvorą? Manau, tokiu atveju viskas būtų buvę kitaip.

Žinoma, nemalonu. Ypač dėl artimųjų žmonių, kuriuos tai paveikė. Gavau daug žinučių, esą aš esu policijos pareigūnas, kuris buvo infiltruotas sukelti riaušes. Tai netiesa.

Aš pats paskambinau į policiją ir pranešiau, kad vaizdo medžiagoje atpažinau save. Praėjus daugiau kaip savaitei, į namus atvyko pareigūnai. Buvo atlikta krata ir buvau sulaikytas. Nežinau, ko buvo ieškoma, bombų ar branduolinio ginklo. Pasirodo, galima taip elgtis, jog kratos metu iš namų, kur gyvenu su žmona ir dviem mažamečiais vaikais, galima paimti pinigus. Mūsų atveju buvo konfiskuoti žmonos pinigai - 900 eurų.

Sulaikytas policijoje praleidau 8 dienas. Vėliau policijai buvo pristatytas mano mobilusis telefonas, o aš, mainais į tai, buvau paleistas. Tiesa, teismo buvo prašoma mane sulaikyti trims mėnesiams, teismas skyrė mėnesį, tačiau laikas buvo sutrumpintas. Teismo nutartyje teigiama, jog galiu su kažkuo bendrauti ir pakenkti tyrimui. Man surašytuose kaltinimuose minima apie 30 žmonių pavardžių, kurių nė vieno nepažįstu.

Man suformuluotuose kaltinimuose rašoma, kad esu kaltinamas, jog smurtavau, niokojau turtą, šiurkščiai pažeidžiau viešąją tvarką, veikdamas bendrininkų grupėje. Kad pasipriešinau policijos pareigūnams, nevykdžiau pareigūnų nurodymo nutraukti savo neteisėtus veiksmus. Nors aš nė iš vieno pareigūno negirdėjau, kad būtų tai sakoma. Gal dėl to, jog tuo metu buvo didžiulis triukšmas, mušė būgnai, veikė policijos sirenos.

- Kokia patirtis iš areštinės? Kokiomis sąlygomis ten buvote laikomas?

- Gerai, kad nebuvo šalta, nes duoda kelių centimetrų pločio čiužinuką, kurį pasitiesi ant metalinio gulto, jį užkloji maždaug 50 cm pločio paklode, o pats užsikloji plona antklode. Jei kalbėtume apie maistą, tai ryte atneša dvi riekes juodos duonos, viena užtepta sviestu, kita su juostele sūrio ar daktariškos dešros. Prie to - nesaldinta arbata. Pietums - sriuba ir antras patiekalas. O vakarienė panaši į pusryčius.

Kiekvieną rytą įjungiama ryški šviesa, atliekamas patikrinimas, pasiūloma valandą pasivaikščioti. Šviesa dega visą dieną ir tik 22 val. ji išjungiama ir įjungiamas blausesnis apšvietimas.

- Viena emocijų pagauta akimirka jums gali kainuoti penkerius ar net šešerius metus laisvės atėmimo...

- Manau, teismas įvertins kiekvieno asmeniškai padarytas veikas. Galbūt kažkam bus skirtas lygtinumas, kažkam bauda. Deja, daugeliui žmonių įtarimai, kurie yra pareikšti, neatitinka to, ką jie darė. Aš sutinku, kad tai buvo viešosios tvarkos pažeidimas. Už tai galima skirti finansines baudas, bet mes kaltinami organizavimu... Man atrodo, čia yra perlenkta lazda.

- Kaip manote, tokie ikiteisminiai procesai išgąsdins visuomenę? Jūs po tokios patirties dar dalyvautumėte panašiuose mitinguose?

- Manau, žmonių tai negąsdina, jie dar aktyviau rinksis į mitingus. Šiuo metu man skirtos kardomosios priemonės, tarp kurių ir draudimas dalyvauti mitinguose. Žinoma, jog to, ką aš padariau, nereikėjo daryti ir nereikia daryti ateityje. Bet tai nereiškia, kad negalima ginti savo teisių. Į taikius mitingus eičiau ir skatinčiau žmones. Turime kovoti už savo laisvę ir savo tiesą, o ne paklusti diktatūriškiems sprendimams.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (108)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
  • SPRĘS: Vyriausybė penktadienį posėdyje apsispręs, ar teikti Seimui nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo mėnesiui pasienyje su Baltarusija.
  • STATYBOS: Vilniaus Santaros slėnyje, šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, penktadienį bus įkasta simbolinė kapsulė ir oficialiai pradedamos VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
  • SIUNTOS: Lietuvos paštas informuoja apie fiksuojamus vis ilgesnius siuntų pristatymo į užsienį terminus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 0 C

-9 -2 C

 

-15 -4 C

-5 0 C

-10 -3 C

 

-14 -8 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s