respublika.lt

Riaušės prie Seimo - lyg pagal valdžios užsakymą

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 12 17:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 15 nuotr.
Būrys žmonių prie parlamento rūmų laukė, kada išeis Seimo nariai. Dainiaus Labučio nuotr.

Antradienį prie Seimo surengtas mitingas pasibaigė kitaip, nei planavo organizatoriai. Mitingo metu Seimo narių nesulaukę dalyviai, nusprendė jų palaukti apsupę pastatą. Dalis parlamentarų išsigando akistatos su gyventojais, o kad Tautos išrinktieji galėtų saugiai pasprukti namo, mitinguotojus policija išvaikė pasitelkusi specialiąsias pajėgas ir priemones. Mitingo dalyviai tikina, kad kilusius neramumus sukėlė ne jie ir įtaria, kad šis scenarijus kone surežisuotas, mat labai patogus valdžiai.

 

Oficialiai antradienio mitingas prie Seimo dėl planuotų Vyriausybės ribojimų nepasiskiepijusiems turėjo baigtis 17 val. Didžioji dalis mitinguotojų, pasibaigus mitingo programai, išsiskirstė, nors Seimo valdantieji per visą dieną taip ir nerado laiko pabendrauti su žmonėmis. Tad dalis mitingo dalyvių patraukė arčiau Seimo rūmų ir apsupo pastatą, tikėdamiesi, kad po posėdžio iš rūmų išeis parlamentarai.

Mitinguotojus išvaikė jėga

Kai kurie politikai, neišsigandę Tautos, paliko Seimo pastatą, kai kurie sustojo pasikalbėti ir bandė atsakyti į klausimus. Tarp jų buvo Laurynas Kasčiūnas, Paulius Saudargas, Viktoras Fiodorovas, Julius Sabatauskas, Sergejus Jovaiša, Andrius Navickas, Kristijonas Bartoševičius, Saulius Skvernelis, Valius Ąžuolas, Domas Griškevičius, Vaida Giraitytė, Beata Petkevič, Petras Gražulis, Simonas Gentvilas, Mindaugas Puidokas, Vytautas Juozapaitis ir kt. Daugiausiai tie parlamentarai, kurie į darbą atvyko automobiliais, liko parlamente, kadangi mitinguotojai būriavosi ir prie stovėjimo aikštelės. Buvo paskelbta, kad tuo metu Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kabinete vyksta pasitarimas su policija, kaip reaguoti į situaciją.

Greitai policijos pajėgos aplink Seimą buvo padidintos. Į tai viešu įrašu sureagavo šalies prezidentas Gitanas Nausėda, kviesdamas „civilizuotai - be užgauliojimų ir užsipuolimų - leisti Seimo nariams išeiti iš parlamento pastato". Pareigūnai panaudojo specialiąsias priemones, tokias kaip dujos, vandens patrankos, kad atitrauktų mitinguotojus nuo Seimo pastato ir parlamentarai galėtų išvykti. Tačiau tuomet sulaukė akmenų krušos. Taip pat buvo pasitelktos Viešojo saugumo tarnybos pajėgos - ORKA padalinys. Įvyko susirėmimai tarp policijos ir mitinguotojų, buvo iškviesti medikai. Vienai mitingo dalyvei prireikė daryti dirbtinį kvėpavimą. Maždaug apie 2 val. policijos pareigūnai išvaikė minią.

Įtaria užsakytus provokatorius

Liudininkai abejoja, ar akmenis pradėję svaidyti žmonės buvo susiję su mitingu. Įvykiuose dalyvavusi visuomenininkė Edita Navickienė „Vakaro žinioms" pasakojo mačiusi žmones, kurie rinko akmenis ir metė juos policijos pusėn.

„Dar nesutemus atsirado žmonių, kurie mitinge nedalyvavo. Tą galiu patvirtinti. Nebuvo sutemę, kai susprogdino garsinį sprogmenį ir paleido dujas bei vandenį. Žmonės jau nemitingavo, tik stovėjo, jie pradėjo bėgti, kilo sumaištis. Man bestovint, atbėgo sportiški vyrukai, vilkintys kamufliažines kelnes ir nešini maišeliais. Aš jų mitinge nemačiau.

Stovėjau ant žvyro ir mačiau, kaip šie vyrukai rinko akmenis, o tada labai greitai į policijos pareigūnus pasipylė akmenų kruša. Mačiau kaip keletas iš jų pribėgo prie policininkų pasikalbėti, o tada vėl kėlė riaušes. Manau, tai buvo specialieji būriai, kurių darbas buvo provokuoti, kad žmonės maištautų. Nors žmonės tiesiog budėjo prie Seimo.

Manau, tai buvo susidorojimas su taikiais gyventojais", - pasakojo E.Navickienė.

Parlamentarai tyčiojosi iš žmonių

Dar prieš prasidedant šiems įvykiams, E.Navickienė buvo Seimo patalpose, kur turėjo galimybę matyti, kaip į mitinguotojus reaguoja Tautos išrinktieji. Moteris neslepia, kad politikai, komentuodami žmones, žodžių per daug nesirinko: „Matėsi, kad Seimo nariai nerimauja, kai kas panikuoja, laksto. Tie Seimo nariai, kurie nebijo žmonių, bendravo su mumis, mes diskutavome. Bet buvo ir kitokių reakcijų.

Dovilė Šakalienė net nenorėjo atsakyti į klausimus, bėgo šalin. Taip pat ir Gabrielius Landsbergis, kuris buvo užsitraukęs kaukę labai aukštai, matyt, kad nepažintume. Kęstutis Masiulis, gurkšnodamas kavą per langą fotografavo minią ir juokėsi iš susirinkusių žmonių, sakydamas, kad dar ne tą yra matęs. Iš mitinguotojų juokėsi ir Linas Slušnys, susirinkusius žmones pavadinęs idiotais. Algirdas Sysas garsiai svarstė, kodėl policija nedaro savo darbo. Buvo ir svarstančių, kad nereikia laukti, reikia prieš žmones naudoti dujas.

Nemažai Seimo narių neišsigando susirinkusių žmonių ir išėjo iš Seimo. Vieni norėjo bendrauti, kiti bėgo. Bet nė vienas nebuvo užpultas ar sudraskytas, niekas jų „nesuvalgė". Netgi, atvirkščiai, mane, filmuojančią Seimo narius, pastūmė Žygimantas Pavilionis. O tie, kurie tyčiojosi iš žmonių, taip ir liko Seime, žmonėms nepasirodė.

Beje, įdomu, kad birželio mėnesio mitinge provokuoti su LGBT vėliava atėjusios moterys, kaip sužinojome būdami parlamente, yra Seimo darbuotojos.

Negražiai apie susirinkusius žmones kalbėjo ir kai kurie žiniasklaidos atstovai", - apie Seimo viduje vyravusias nuotaikas pasakojo E.Navickienė.

Ji sako, kad po antradienio nakties įvykių sunku rasti žodžių, kuriais būtų galima apibūdinti tai, kas įvyko: „Vis galvoju, kad Seimo nariai, policijos pareigūnai, yra mūsų pavaldiniai, mes esame jų darbdaviai. Neįsivaizduoju situacijos, kai darbuotojas įmonėje, sulaukęs iš darbdavio kritikos, nupurkštų jį ašarinėmis dujomis.

Jeigu būčiau premjerės vietoje, antradienį kelis mitingo atstovus būčiau pakvietusi pokalbio. Kad ir kiek laiko tam pokalbiui reikėtų skirti. Ir galbūt būtų galima rasti sprendimus. Mitingo atstovai išėję apie tai pasakytų susirinkusiems žmonėms ir visi išsiskirstytų. Nebūtų buvę to, kas įvyko. Žmonės mitinguoja, o premjerė beveik tyčiojasi iš jų. Tai dar labiau supykdė žmones."

Pastebėjo įtartinų veikėjų

Apie tai, kad susirėmimai su policija galėjo būti išprovokuoti tyčia, svarsto ir nuo ryto mitingą fiksavęs žurnalistas Vitalijus Balkus. Kalbėdamas su „Vakaro žiniomis" jis sakė pastebėjęs įtartinų asmenų, įsimaišiusių tarp mitinguotojų. „Buvo žmonių, kurie atrodė tarsi „iškritę iš konteksto". Pavyzdžiui, atkreipiau dėmesį į vieną sportiškai apsirengusį vyruką, kuris labai aktyviai vaidino gatvės chuliganą, tačiau į tokį nebuvo panašus. O vėliau pamačiau ant jo rankos prabangų mechaninį laikrodį. Atrodo, nesuderinami dalykai. Jis nuolat provokavo, lindo prie policininkų, stūgavo.

Tokių žmonių buvo ne vienas. Tai buvo keistoki personažai, panašūs į tokius, kurie atėjo su tikslu kažką „pridirbti". Buvo ir tokių, kurių nemačiau dienos metu, bet jie buvo labai ryškūs veikėjai vakare", - sako V.Balkus.

Jis įsitikinęs, kad didžioji dauguma mitinguotojų buvo taikūs žmonės: „Tai nebuvo jokie vandalai. Tai rodo ir tas, kad žmonės laukė Seimo narių ir juos patys kalbino. Juk buvo nemažai Vyriausybės ribojimus palaikančių Seimo narių, kurie išėjo namo ir niekas jų nesudraskė. Jokios dramos ten nebuvo.

O bijantiems, kad bus žmonių aprėkti, nereikia net eiti į Seimą."

Daugybę mitingų ir protestų fiksavęs V.Balkus neslepia, kad entuziastingiau už kitus nusiteikusių dalyvių būna visuomet. Tačiau, jo nuomone, antradienį policijos specialiosios priemonės buvo panaudotos nepagrįstai. „Žinoma, visuomet „afterparty" būna linksmesnis, nei pats renginys. Taip, visuomet yra dalis žmonių, kurie yra aktyvesni ir jiems būna „per mažai". Pasitaiko ir išgėrusių, neadekvačių. Tai neišvengiama. Bet koks yra tokių žmonių kiekis? Prie Seimo vartų buvo apie pora šimtų žmonių, bet aktyvių dalyvių, kurie stovėjo akistatoje su policija, buvo gal dešimt ar dvidešimt. Ir jie nebuvo agresyvūs.

Jeigu mums teigiama, kad tai buvo riaušės, tai reikia visuomenei parodyti, koks turtas buvo suniokotas, kokie policininkai buvo sužaloti. Mes jau girdėjome apie sužalotus pareigūnus Rūdninkuose, o kodėl apie juos dabar nieko negirdime? Kitaip peršasi išvada, kad tai melas.

Tad sakyčiau, kad antradienio mitinguotojai buvo ryžtingai nusiteikę, tačiau be vandalizmo ar prievartos. Įprastai, kol neprasideda vandalizmas, policija nereaguoja. Iš to, ką mačiau antradienį, nebuvo jokios priežasties perteklinei jėgai. Dar įdomiau, kad tų dešimties ar daugiau žmonių, kurie buvo „priešakinėse linijose" policija nesistengė sutramdyti. O juk tai būtų galima padaryti labai operatyviai", - pasakoja V.Balkus.

Tariamos riaušės naudingos valdžiai

Žurnalistas sako, kad nors valdžios atstovai vienas per kitą piktinasi antradienio nakties įvykiais, jie valdžiai buvo labai naudingi: „Sukelti tariamas riaušes dabartinei valdžiai yra labai naudinga. Iš to, ką mačiau, galiu pasakyti, kad tai buvo tariamos riaušės ir jų pradžia kilo ne iš protestuotojų. Dabar gali pasikartoti 2009 m. scenarijus: bet kokie renginiai draudžiami, bus cenzūra. Tada buvo nusigyventa taip, kad net vidaus reikalų sistemos pensininkų piketui nebuvo išduotas leidimas.

Viskas yra labai dėsninga."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s