respublika.lt
 

„Respublikos“ archyvai: Prokuratūrą krečia korupcijos drugys (22)

2019 rugpjūčio mėn. 19 d. 09:00:53
Alfredas ZDRAMYS, 1999 m. gruodžio 7 d.

Pastaruoju metu spauda vieną po kito atskleidė skandalingus faktus apie abejotiną aukštų prokuratūros pareigūnų elgesį.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rimo Valeikio pieš.

 

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius už Futbolo federacijos pinigus skraidė žiūrėti rungtynių į užsienį. Vakar tapo žinoma, jog generalinis prokuroras Kazys Pėdnyčia jubiliejaus proga iš savo pavaldinių priėmė brangias dovanas: televizorių, dulkių siurblį, skalbiamąją mašiną ir kt.

„Respubliką“ konsultavę teisininkai teigė, kad tokiais veiksmais generalinis prasilenkė su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu.

Vadovo 50-metis

Lapkričio 16-ąją generalinis prokuroras K.Pėdnyčia šventė savo 50-metį. Ta proga iš šalies prokuratūrų darbuotojų buvo renkami pinigai ir perkamos dovanos K.Pėdnyčiai.

Vilniaus apygarda dovanojo automatinę skalbiamąją mašiną, Kauno - spalvotąjį televizorių, Klaipėdos - plaunamąjį dulkių siurblį, Šiaulių - rankų darbo krėslą, Panevėžio - keraminę skulptūrą. Generalinės prokuratūros darbuotojai savo viršininkui padovanojo paveikslą.

Vakar K.Pėdnyčia įtikinėjo, kokias dovanas pirkti, iš Generalinės prokuratūros tikrai niekas nekoordinavo - visos apygardos ir kiti svečiai dovanas rinkęsi savo nuožiūra.

Skalbiamąją mašiną jau turėjo

Generalinis prokuroras neslėpė, kad kai kurios dovanos, nespėjus net apžiūrėti, buvo nuvežtos į jo butą. Pasak K.Pėdnyčios, tuo metu namuose buvo tik jaunesnysis sūnus, kuris svečiams leido viduje padėti dovanas.

Kitą dieną sužinojęs, kad dovanų gavo daugiau nei 2500 litų vertės skalbiamąją mašiną, K.Pėdnyčia teigė liepęs Vilniaus apygardos prokuratūros pareigūnams ją nedelsiant išvežti. Paaiškėjo, jog K.Pėdnyčia automatinę skalbiamąją mašiną turėjo jau prieš jubiliejinį gimtadienį.

Vakar generalinis prokuroras pademonstravo „Ogmios“ parduotuvės kvitą, kaip įrodymą, jog jo nepriimta dovana grąžinta prekiautojams. Tačiau jubiliatas žurnalistams taip ir nepaaiškino, kodėl atsisakė skalbiamosios mašinos.

Neoficialiai teigiama, kad Vilniaus apygardos prokuratūros nepriimta dovana buvusi brangiausia tik dėl to, kad ir pati apygarda esanti didžiausia Lietuvoje.

Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Gintaras Jasaitis teigė, jog jų regiono prokurorai už 1100 su trupučiu litų nupirko universalų daiktą - televizorių „Sony“. K.Pėdnyčia šios dovanos neatsisakė, nors teigė ir be naujojo turėjęs dar tris televizorius.

Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Ignas Laucius „Respublikai“ atsisakė pasakyti, kiek apygarda turėjo surinkti pinigų, kad nupirktų plaunamąjį dulkių siurblį. I.Lauciaus teigimu, jam kaimyną jubiliejaus proga pasveikinti reikėtų dagiau pinigų išleisti. Šaltinių teigimu, K.Pėdnyčiai dovanotas siurblys galėjo kainuoti 1000-2000 litų.

Panevėžio apygardos prokuratūros vadovas Justinas Pupka taip pat neatskleidė, kiek galėjo kainuoti K.Pėdnyčiai dovanota skulptūra. „Respublikai“ jis teigė, kad dovanai išleista mažiau nei 1000 litų.

Vakar be dėmesio neliko ir Šiaulių apygardos prokuratūros dovana - rankų darbo krėslas ir drožta lazda. K.Pėdnyčia atmetė bet kokius įtarimus, jog krėslas gali būti pagamintas iš elnio ragų. Jis neigė, kad dovana galėjo kainuoti net iki 10 tūkst. litų.

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas R.Jancevičius šiauliečių kolegų dovanotą krėslą įvertino „maždaug 700 litų“.

Dovanos nevertingos?

K.Pėdnyčia, paprašytas pakomentuoti, ar brangių dovanų priėmimas nėra korupcija, pats savęs klausė: „Kas yra korupcija?“ Anot Generalinės prokuratūros vadovo, gautos dovanos ne tokios jau vertingos.

„Atvirai pasakius, dovanos pigiau kainavo nei man pokylis“, - sakė K.Pėdnyčia apie restorane „Naujasis Vilnius“ svečiams surengtas vaišes. Tačiau tuoj pat patikslino, kad dovanos vertinamos ne vien pinigais.

K.Pėdnyčia nekomentavo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo, ribojančio dovanų ar paslaugų priėmimą. Šis teisės aktas, be kita ko, skelbia, - „Asmuo, dirbantis valstybės ar savivaldybės tarnyboje, negali tiesiogiai ar netiesiogiai priimti dovanų ar paslaugų, jeigu jų teikimas buvo tiesiogiai ar netiesiogiai susijęs su jo pareigų ėjimu.“

Iš pavaldinių televizorių, dulkių siurblį, krūvą paveikslų, skulptūrą, krėslą ir t.t. priėmęs K.Pėdnyčia abejojo, ar jis pažeidė tarnybinę etiką bei įstatymus. Anot jo, sveikinti 50-mečio bei 60-mečio progomis ir dovanoti dovanas prokuratūroje priimta.

Dovanojimas dovanojimui nelygus

Vakar „Respublikos“ kalbinti apygardų prokuratūrų vadovai atmetė versiją, kad dovanoms K.Pėdnyčios 50-mečiui prievarta buvo darytos pinigų rinkliavos. Nė vienas prokuroras neatskleidė paslapties, kiek jie patys dovanoms skyrė pinigų.

Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras G.Jasaitis, kaip ir kitų apygardų vadovai, nieko blogo dovanų dovanojime neįžvelgė. G.Jasaičio nuomone, vis dėlto kolegos sveikina kolegą. Be to, ne visų apylinkių prokurorai dovanai pinigus davė - kai kurie patys norėjo generalinį prokurorą pasveikinti.

Vienas iš apygardų prokuratūrų vadovų, paklaustas, ar per jo jubiliejinį gimtadienį generalinis prokuroras dovanotų, pavyzdžiui, šaldytuvą, abejojo, kad taip atsitiktų. Kartu pareigūnas pripažino, kad pavaldinių brangios dovanos viršininką gali įpareigoti būti nuolaidesnį už nusižengimus ar aplaidumą tarnyboje.

Atsipirko griežtu papeikimu

Beje, vakar K.Pėdnyčios surengtoje spaudos konferencijoje buvo paskelbtos tarnybinio patikrinimo išvados dėl Vilniaus apygardos prokuratūros vadovo R.Jancevičiaus elgesio. R.Jancevičiui skirtas griežtas papeikimas.

Generalinis prokuroras nesiejo nemokamų R.Jancevičiaus kelionių į užsienį su baudžiamąja byla, iškelta dėl Lietuvos futbolo federacijos turto pasisavinimo ar iššvaistymo. Ją tiria R.Jancevičiaus kuruojama Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra.

Tačiau K.Pėdnyčia neabejojo, jog apygardos prokuratūros vadovas, pavėlavęs sumokėti už skrydžius, pažeidė tarnybinę etiką. Pasak generalinio prokuroro, tik atsižvelgus į R.Jancevičiaus nuopelnus darbe ir jo sugebėjimus, nuspręsta netaikyti jam aukščiausios nuobaudos - atleidimo iš pareigų.

Vakar K.Pėdnyčia net pyktelėjo, „Respublikos“ paklaustas, kokią įtaką tarnybinio patikrinimo išvadoms turėjo Vilniaus apygardos prokuratūros, vadovaujamos R.Jancevičiaus, pati brangiausia dovana. Jis tikino, kad kokių nors sąsajų tarp jo asmeninių dovanų ir jo sprendimų darbe ieškoti - neetiška.

Skandalas dėl skrydžių

Kaip „Respublika“ rašė praėjusią savaitę, Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas R.Jancevičius šiais metais ne už savo, o už Lietuvos futbolo federacijos (LFF) pinigus skrido į Čekiją ir Farerų salas stebėti Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės rungtynių. Už skrydžius užsakomaisiais lėktuvais R.Jancevičius susimokėjo tik po to, kai šiomis kelionėmis susidomėjo žiniasklaida.

Įtarta, kad nemokamai užsienin prokurorą R.Jancevičių skraidinę futbolo funkcionieriai bandė su pareigūnu susibičiuliauti ir baudžiamąją bylą dėl LFF turto pasisavinimo pasukti į norimą pusę.

R.Jancevičius iš pradžių teigė, kad skrendant užsakomuoju reisu ir dar kariniu lėktuvu, nebuvę bilietų. Jei bilietai būtų buvę, jis teigė, būtų susimokėjęs. Tačiau vėliau jis vis dėlto sumokėjo daugiau kaip 2632 litus.

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras, vakar „Respublikos“ paklaustas, kaip vertina skirtą nuobaudą, sakė: „Ką padarysi, aš nuobaudos vertas“.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (22)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
BALTŲ GENTYS

Dienos klausimas

Ar turite atidėję pinigų „juodai“ dienai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +6 C

+1 +3 C

 

+1 C

+7 +9 C

+4 +6 C

 

+4 +6 C

5-8 m/s

5 m/s

 

5-6 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0842 PLN - 4.2490
RUB - 68.9116 CHF - 1.0641
GBP - 0.8321 NOK - 10.0250

Nuorodos