respublika.lt

Reikia išsiaiškinti, kas nutekino informaciją K.Bartoševičiui

(421)
Publikuota: 2023 vasario 03 18:35:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen vis sulaukia klausimų, ar niekam nenutekino informacijos, kad Generalinė prokuratūra ketina kreiptis dėl teisinės Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo. Stasio Žumbio, Eltos nuotr.

Seime jau bręsta idėja imtis tyrimo ir išsiaiškinti, kaip informacija apie planuojamą kreipimąsį dėl neliečiamybės atėmimo nutekėjo iki dabar jau įtariamojo Kristijono Bartoševičiaus. Mat, galvojančių, jog įvykiai tėra sutapimas - nėra.

 

Priminsime, kad oficialiai apie Generalinės prokuratūros prašymą panaikinti teisinę neliečiamybę K.Bartoševičiui buvo pranešta sausio 23 d., pirmadienį. O dar iki to, penktadienį vakare, būdamas komandiruotėje Čilėje, po kurios turėjo vykti į kitą komandiruotę, K.Bartoševičius pats kreipėsi į VRK su prašymu atsisakyti parlamentaro mandato. Pirmadienį jis aiškino, kad tai susiję su jo psichologine sveikata.

Konservatorių partijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė nedaugžodžiavo, padėkojo kolegai už darbą Seime. O jau po kelių valandų pasirodė žinia, jog su konservatoriais į Seimą patekęs K.Bartoševičius figūruoja byloje dėl nepilnamečių prievartavimo ir tvirkinimo. Nors konservatorių valdžia viešai neigia, kad apie planuojamą neliečiamybės atėmimą politikai sužinojo anksčiau, šiandien aiškėja, kad informacija visgi galėjo nutekėti.

„Prokurorės kreipimąsi pirmąjį gavau šįryt ir vėliau gavau dar patikslinantį, papildantį kreipimąsi", - sausio 23 d. žiniasklaidai sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Pirmininkė patikino nebendravusi su K.Bartoševčiumi.

Praėjus savaitei po skandalo, V.Čmilytė-Nielsen patvirtino, kad prokuratūra ją dar penktadienį (sausio 20 d.) žodžiu įspėjo, kad Seimas sulauks prašymo panaikinti vieno Seimo nario neliečiamybę, todėl reikia šaukti neeilinę sesiją. Nors Seimo pirmininkė tikina, kad nežinojo, apie kokį Seimo narį kalbama, gavusi oficialų raštą iš prokuratūros, visgi pasitikslino, ar tai susiję su K.Bartoševičiumi, kuris (koks sutapimas!) jau buvo parašęs prašymą atsisakyti mandato. Pirmininkė tikėjosi, jog tokiu atveju Generalinės prokuratūros pranešimas nebeturi prasmės. Bet tada prokuratūra suraitė pranešimą spaudai.

K.Bartoševičius sakė apie tyrimą nežinojęs, o paklaustas, ar prokuratūros paskelbta informacija, jo manymu, yra pagrįsta, teigė neprisimenantis jokių atvejų, kai galėjęs netinkamai elgtis nepilnamečių atžvilgiu. „Vargiai tokių atvejų atsimenu. Dėl to net ir neįsivaizduoju, su kuo tai gali būti susiję", - tvirtino K.Bartoševičius.

Visas šis detektyvas kelia klausimų ne tik visuomenei, bet ir politikams. Opozicijoje bręsta mintis burti specialiąją parlamentinę komisiją, kuri ištirtų, ar iš tiesų šioje istorijoje tiek daug sutapimų, ar visgi informacija kažkur buvo nutekinta.

- Ką ištirti siektų komisija? - „Vakaro žinios" paklausė parlamentinio tyrimo idėją palaikančio Seimo nario Dainiaus Gaižausko.

- Kaip suveikė Seimo vadovybė, gavusi prašymą iš Generalinės prokuratūros dėl K.Bartoševičiaus neliečiamybės atėmimo. Paprastai tokiais atvejais visi žinome, kad darbotvarkėje bus klausimas, dėl kokios nusikalstamos veikos ir kieno neliečiamybės. Šiuo atveju, atrodo, kad pirmiausia buvo informuotas K.Bartoševičius, nes jis, būdamas komandiruotėje, po kurios turi vykti į kitą, staiga atsisako Seimo nario mandato. Tik po to Seimo nariai gavo laiškus, kad gali būti šaukiama neeilinė sesija dėl neliečiamybės atėmimo, bet nebuvo sakoma, kieno ir kodėl.

Manau, buvo siekiama, kad K.Bartoševičius pasitrauktų pats ir taip būtų išvengta Generalinės prokuratūros kreipimosi dėl teisinės neliečiamybės atėmimo. Jis taptų privačiu asmeniu, ikiteisminio tyrimo duomenys neviešinami ir taip būtų nuslėptos visos istorijos aplinkybės. O kai esi viešas asmuo, ypač priklausantis valdančiajai partijai, viskas turi būti daug viešiau. Jeigu sulaužei priesaiką, turi būti apkaltos procesas, atimtas mandatas ir draudimas dalyvauti Seimo rinkimuose tam tikrą laikotarpį. Manau, viso to buvo norima išvengti.

- Jeigu būtų šaukiama neeilinė sesija, generalinė prokurorė Seime turėtų atskleisti daugiau duomenų, argumentuojant, kad neliečiamybė turėtų būti atimta?

- Paprastai, kai prašoma naikinti Seimo nario neliečiamybę, generalinė prokurorė tribūnoje pristato, kodėl toks prašymas teikiamas. Prokurorė turi argumentuotai paaiškinti, kad prašymas susijęs ne su politine veikla, o su galimai nusikalstama veika. Tuomet sužinoma daugiau aplinkybių. Spėju, todėl ir buvo jam liepta „nešti muilą" iš Seimo.

Nes kyla klausimas: ar nebuvo nutekinti ikiteisminio tyrimo duomenys? Ar tik Seimo pirmininkė gavo duomenis iš Generalinės prokuratūros? Galbūt informacija pasiekė ir konservatorių partijos vadovybę bei premjerę. Jeigu duomenys buvo nutekinti, tai nusikalstama veika.

Kai matome galimą pedofilijos tyrimo slėpimą ir galbūt net duomenų apie tyrimą nutekinimą, opozicijos pareiga reaguoti į situaciją ir ją aiškintis. Ikiteisminio tyrimo duomenų negalima liesti, bet tai, kas liečia politinius procesus ir politikų atsakomybę, tai yra tik specialios parlamentinės komisijos veiklos laukas. Valdantieji nenori išsiaiškinti visų aplinkybių ir jų pateikti visuomenei. Tada mes patys inicijuosime specialiosios tyrimo komisijos kūrimą.

- Ikiteisminis tyrimas vyko tris mėnesius. Ar galėjo visą šį laiką valdantieji apie jį nežinoti?

- Man kyla klausimas, kodėl staiga konservatoriai nusprendė keisti Kriminalinės žvalgybos įstatymą taip, kad su kriminalinės žvalgybos tyrimais ir duomenimis galėtų susipažinti Seimo pirmininkė ir premjerė. Kam joms prireikė tokių duomenų? Tai yra žvalgybinė informacija, kuri yra nukreipta į sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tyrimą. Tai yra slapti ir labai saugomi duomenys, kurie susiję su žmogaus privačiu gyvenimu. Tik surinkus pakankamai faktų, duomenys įkeliami į bylą, o jeigu ne, jie turi būti tuojau pat sunaikinti. Kam politikės užsimanė žiūrėti tokias bylas ir žinoti, kaip vyksta tyrimai Lietuvoje? O kai pasibaigs jų kadencija, jos ir toliau žinos, kokie tyrimai vyksta. Man tai yra nesuprantamas noras.

- Pasigirdo siūlymų, kad atsakyti, kas įspėjo K.Bartoševičių, galima būtų pasiklausius telefoninių pokalbių įrašų...

- Telefonai, kompiuteriai.... Šiame XXI amžiuje galėčiau įvardinti keliolika būdų, kaip nustatyti, ar jis buvo informuotas. Priklauso nuo to, kur jie buvo, kokia buvo grupė asmenų. Nenoriu viešinti, bet būdų nustatyti, ar žmogus buvo informuotas, kas jį informavo ir koks buvo to informavimo turinys, yra tikrai daug. Tai nesudėtinga, reikia tik noro. Matant agresyvius valdančiuosius, nežinome, ar jie nedaro poveikio tyrimui. Nenustebčiau, jeigu tyrimas būtų gana platus.

Opozicija imasi veiksmų, o V.Čmilytė-Nielsen kaltinimus neigia

Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen toliau tvirtina, kad informacija su niekuo nesidalino. Ji teigė esanti pasiruošusi atsakyti į Seimo opozicijos narių klausimus, jei šie imsis parlamentinio tyrimo dėl galimo informacijos nutekinimo. Ketvirtadienį Seimo vadovė teigė, kad klausimai apie galimo informacijos nutekinimo buvusiam parlamento nariui turėtų būti adresuojami ne jai: „Kaip sakiau, turėjau nuasmenintą informaciją."

Visgi, Seimo opozicinių frakcijų seniūnai jau sutarė kreiptis į parlamento vadovybę dėl neeilinės Seimo sesijos sušaukimo. „Tikėtina, kad mes susirinksime ir kažkurią vieną dieną - ar antradienį, ar ketvirtadienį - gali tas neeilinis posėdis būt sukviestas. Dėl to, kad toks poreikis yra, mes visi vieningai sutarėme", - aiškino Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotoja Rasa Budbergytė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
146
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (421)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s