respublika.lt

Pyksta ant valdžios, bet boikotuoja verslą (284)

2021 rugsėjo 16 14:00:00
Justina GAFUROVA

Jau kelios dienos, kaip Vyriausybė apribojo kontaktines paslaugas Galimybių paso neturintiems žmonėms. Dalis gyventojų tokiomis permainomis nesidžiaugia. Tačiau žmonių akyse labiausiai kalti liko verslai. Jų darbuotojams tenka išklausyti gyventojų skundus. Greitai gali tekti pajusti ir finansinę žalą - dalis žmonių, pykdami dėl valdžios sprendimų, ketina išsilieti ant prekybos tinklų ir vieni kitus ragina juos boikotuoti.

×
nuotr. 3 nuotr.
Asociatyvus Arūno Bernacko koliažasSocialiniuose tinkluose galima pamatyti daugybę nuotraukų, kuriose - sukarpytos didžiųjų prekybos tinklų lojalumo kortelės. Žmonės, nepritariantys naujiems Vyriausybės ribojimams, ieško kaltų ir, atrodo, kaltais gali tapti prekybos tinklai. Socialiniuose tinkluose sklinda raginimai juos boikotuoti ir eiti apsipirkti į mažąsias parduotuves.

Didieji prekybininkai - galingas ginklas

Kvietimu boikotuoti prekybos tinklus savo socialinio tinklo anketoje pasidalino ir Seimo narys Mindaugas Puidokas.

„Kreipiuosi į visus, kam svarbios žmogaus teisės ir demokratija, - neikite į prekybos tinklus bent savaitę (dar geriau - mėnesį), pirkite viską mažose parduotuvėse ir ūkininkų turgeliuose! Tinklai patys privers Vyriausybę atšaukti žmones segreguojantį (ne)galimybių pasą!" - paskelbė Seimo narys.

Jo įrašu pasidalijo daugybė internautų, palaikymą išreiškė ir daugiau žinomų žmonių: Gintaras Furmanavičius, Jurga Lago, Žydrūnas Savickas, Nida Vasiliauskaitė, „Lietuvos šeimų sąjūdis"  ir kt.

„Vakaro žinių" kalbintas M.Puidokas sako, kad žmonės jaučia, jog valdžios sprendimai - neteisingi. Toks boikotas, Seimo nario nuomone, gali paspartinti šios tvarkos atšaukimą.

„Kortelių karpymas parodo žmonių nusivylimą valdžios ir verslo sprendimais. Manau, žmonės supranta, kad juos segreguoti nusprendė ne prekybos tinklai. Tačiau jie nesipriešino šioms naujoms tvarkoms. Nors jų derybinė galia yra didžiulė.

Manau, masinis prekybos tinklų boikotas gali būti geriausias sprendimas, siekiant atšaukti Galimybių paso taikymą.

Žmonės, prisijungę prie tokios iniciatyvos, skatinami apsipirkti mažose parduotuvėse, turgeliuose. Viliuosi, kad tai gali būti ilgalaikis sprendimas, nes pirkėjai atras naujas jiems patinkančias prekybos vietas. Tai padėtų ne tik sustiprinti smulkųjį verslą, bet ir paskatintų prekybos tinklus, turinčius daug galios, pagaliau priversti Vyriausybę atšaukti Galimybių pasus. Manau, kad tai tikrai įvyks, nes Vyriausybė neturės šimtų milijonų eurų, kurių gali prireikti prekybos tinklų patirtiems nuostoliams kompensuoti", - sako M.Puidokas.

Naudos dar nejaučia

„Vakaro žinių" kalbinta Lietuvos Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė sako, kad padidėjusio pirkėjų skaičiaus smulkusis verslas šiomis dienomis dar nesulaukė. Ji įsitikinusi, kad sumažėjusias didžiųjų prekybos tinklų apyvartas galėjo lemti tai, jog dalis gyventojų prekių „užsipirko" iki naujos tvarkos įgyvendinimo.

Tačiau kartu D.Matukienė pritaria, kad didieji prekybos tinklai turi daug galios derybose dėl Vyriausybės priimamų sprendimų. „Tai galiu patvirtinti. Vykstant diskusijoms, mūsų, smulkiųjų, pasiūlymai beveik niekuomet nebūna priimti. Ką jau kalbėti apie tai, kai mes dirbti negalėjome, o tas pačias prekes parduodantys didieji prekybos centrai - galėjo. Pavyzdžiui, net ir dabartinė tvarka, jog reikia tikrinti Galimybių pasus prie įėjimo, yra palanki tik didiesiems. Ir tai buvo jų pasiūlymas. Daugybė smulkiųjų šią savaitę susiduria su šiuo nepatogumu. Pavyzdžiui, kai parduotuvėlėje dirba tik viena pardavėja. Ji turi ir prie durų pribėgti, kad visus patikrintų, ir stebėti, kas vyksta parduotuvėje. O kasa su pinigais lieka mažai prižiūrima...

Deja, mažosios parduotuvytės planuoja užsidaryti, nes nepavyksta tinkamai įgyvendinti reikalavimų. Dar labiau sunerimę grožio paslaugų teikėjai. Dalis jų greitai taps Užimtumo tarnybos klientais. Manau, kad pirmuosius skaičius pamatysime jau po savaitės", - sako D.Matukienė.

D.Matukienė neslepia, kad tiek didieji, tiek smulkieji ar vidutiniai prekybininkai dėl naujosios tvarkos atsidūrė „atpirkimo ožio" vietoje.

„Visų nuotaikos liūdnos. Tenka aiškintis, kad tai ne mes patys sugalvojome. Ne tik klientai, bet ir patys verslininkai nusivylę ir pikti, visi yra pavargę. Abejoju, kad, esant tokioms sąlygoms, kas nors ryžtųsi pradėti kurti smulkųjį ar vidutinį verslą", - sako D.Matukienė.

Jos nuomone, vargu ar dabartiniai reikalavimai bent kiek prisidės prie pandemijos valdymo: „Valdžia leido Galimybių pasus turintiems žmonėms nedėvėti kaukių, bet man kyla klausimų dėl saugumo. Užsikrėtusių skaičiai kasdien didėja. O pasiskiepijusių taip pat jau daug. Tai kodėl tuomet užsikrėtimų tiek daug? Reikia tai nagrinėti ir atsakingai žiūrėti į situaciją. Manau, paaiškėtų, kad reikalingi visai kitokie sprendimai, nei įgyvendinami dabar."

Informacija

Vyriausybei apribojus kontaktines paslaugas Galimybių paso neturintiems žmonėms, šie buriasi į bendruomenes ir palaikymo grupes. Štai neseniai internete atsidarė nemokamų skelbimų portalas Tavonaudai.lt, kuris, kaip teigia jo kūrėjai, „skirtas visiems, teikiantiems įvairias paslaugas arba jų ieškantiems ir atsisakantiems rūšiuoti žmones bei jų galimybes pagal segregacinio paveikslėlio - Galimybių paso - turėjimą ar neturėjimą."

Galimybių pasas kelia aistras ir opozicijoje. Opozicija ruošia skundą KT dėl Vyriausybės nutarimo, kuriuo ribojamos kontaktinės paslaugos Galimybių paso neturintiems gyventojams.  „Valstiečių" partijos narė Audronė Jankuvienė primena, kad KT jau dabar laukia trys su koronaviruso pandemijos suvaldymu susijusios bylos - dėl COVID-19 liga sergančių piliečių sugrįžimo į Lietuvą, dėl asmens teisių ribojimo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimais ir dėl darbuotojo, atsisakiusio pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, nušalinimo nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio. „Visus tris paklausimus šiemet balandį pateikė opozicijai priklausančių Seimo narių grupė. Jų KT tikriausiai imsis ne anksčiau kaip kitąmet pavasarį. Teismas turi teisę sujungti kelis susijusius paklausimus į vieną bylą. Dėl to spręs pats KT, gavęs naują paklausimą.

Esmė ta, kad jeigu kreipimasis į KT būtų priimtas viso Seimo vardu, šios konstitucinės bylos būtų imtasi be eilės - jau po mėnesio kito. Be to, Vyriausybės nutarimas dėl „nepasiskiepijusiųjų karantino" įvedimo būtų sustabdytas iki KT patvirtintų verdiktą šioje byloje. Jeigu skundas pateikiamas tik grupės Seimo opozicijai priklausančių parlamentarų vardu, jis turėtų būti pastatytas į bendrą KT nagrinėjamų klausimų eilę. Nagrinėjimas įvyktų anksčiausiai po metų", - sako A.Jankuvienė.

Interviu

- Kokie yra pardavimų praradimai šios savaitės pradžioje, kaip stipriai sumažėjęs pirkėjų srautas, - „Vakaro žinios" paklausė Ernestos DAPKIENĖS, „Maximos" komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės.

- Nuo pirmadienio, kai įsigaliojo Vyriausybės nustatyti ribojimai dėl privalomo Galimybių paso, iš tiesų pajutome srautų pokyčius. Rugsėjo 13-14 dienomis, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pirkėjų srautai 75-iose „Maximos" parduotuvėse, kuriose privalomas Galimybių pasas ar jam prilyginami dokumentai, sumažėjo apie 29 proc. Tuo metu likusiose mūsų parduotuvėse, kuriose Galimybių paso nereikia, srautai tomis dienomis didėjo tik 2 proc. Visose parduotuvėse stebime karantino tendenciją - apsipirkti daugiau.

- Ko gero, prie įėjimo tikrinami pirkėjai neslepia nusiskundimų ir pyktį išlieja ant Galimybių pasus tikrinančių darbuotojų. Jau teko turėti tokių situacijų?

- Galime pasidžiaugti, kad patikrų procesas pirmomis dienomis vyko gana sklandžiai. Nepaisant to, kad paskutinius nurodymus iš Vyriausybės gavome penktadienį vakare, spėjome pasiruošti. Už tai esame dėkingi savo darbuotojams.

Sulaukėme tik kelių atvejų pirmadienį - Raseiniuose ir Telšiuose - kada buvo iškviesti policijos pareigūnai. Žinoma, apsižodžiavimų pasitaikydavo dažniau, nes ne visi pirkėjai yra patenkinti nauja tvarka ir neturi arba neatsineša Galimybių paso ar jam prilyginamo dokumento.

- Ar pavyksta žmonėms paaiškinti, kad tai sugalvojo ne prekybos tinklai, o jie tik vykdo Vyriausybės sprendimus?

- Džiaugiamės, kad didžioji dalis mūsų pirkėjų ateina į parduotuves ne diskutuoti su patikrą atliekančiais darbuotojais, bet apsipirkti. Deja, atsiranda ir tokių, kurie kaltina prekybininkus, kad esą mes skirstome žmones.

- Socialiniame tinkle kyla iniciatyvos boikotuoti prekybos tinklus. Kaip manote, ar sąžininga, kad dėl valdžios sugalvotų ribojimų kenčia verslas?

- Iš savo pusės mes laikomės visų Vyriausybės numatytų ribojimų ir tvarkos. Kai tik gauname Vyriausybės nutarimus dėl pandemijos suvaldymo, dedame visas pastangas ir investuojame savo lėšas, kad jose numatyti punktai būtų įgyvendinti.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (284)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Rusijoje prasidėjo parlamento rinkimai kurie vyks net tris dienas.
  • PROTESTAS: Tūkstančiai žmonių Argentinos sostinėje protestavo reikalaudami geresnių gyvenimo sąlygų.
  • ŠVIETIMAS: Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai aptarė mokyklos Suvalkuose steigimą.
  • IMIGRACIJA: Užimtumo tarnyba iki rugpjūčio 31 dienos iš viso darbdaviams išdavė 17299 dokumentus, leidžiančius trečiųjų šalių piliečiams dirbti Lietuvoje.
  • ŠVIETIMAS: Šią savaitę prasideda Geros savijautos programa – mokyklos jau gali registruotis veikloms, skirtoms gerinti mokinių savijautą, stiprinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • ALJANSAS: JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.
  • ENERGETIKA: Lietuvoje per artimiausius kelerius metus privatūs investuotojai planuoja pastatyti dar apie 930 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių.
  • KARANTINAS: Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų SAM paduoti į teismą už leidimą 16-mečiams skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +8 C

+3 +6 C

 

+3 +7 C

+5 +13 C

+4 +13 C

 

+6 +11 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos