Per patį vasaros karštymetį Panevėžio miesto savivaldybės administracijoje apsilankę STT agentai išsivedė merą Rytį Mykolą Račkauską, patupdė dviem paroms į areštinę, o teismas jį trims mėnesiams nušalino nuo pareigų. Meras įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba, prekyba poveikiu.
Plačiai nuvilnijęs skandalas užkabino ir Seimo narį panevėžietį Povilą Urbšį, kurio pavardė padėjo Panevėžyje savivaldos rinkimus laimėti didelius pokyčius miesto gyvenime žadėjusiam visuomeniniam politiniam judėjimui „Kartu“. Būtent šis judėjimas į mero kėdę ir pasodino R.M.Račkauską. Dabar jį atsistatydinti ragina ne tik opozicijoje esantys konservatoriai ir socialdemokratai, bet ir judėjimas „Kartu“.
Kas įvyko Panevėžyje, „Respublika“ bandė aiškintis su R.M.Račkauską į valdžią atvedusiu judėjimo „Kartu“ architektu vadinamu parlamentaru P.Urbšiu.
- Taigi, kas vyksta Aukštaitijos sostinėje?
- Vyksta keletas procesų. Visų pirma visuomeninio rinkimų komiteto “Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“ kandidatas į merus R.M.Račkauskas, kuris rinkimų kampanijos metu deklaravo skaidrumo, atvirumo, bendruomenės stiprinimo vertybes, kalbėjo, kad jis viską padarys įgalinti žmones kontroliuoti valdžią, žodį sulaužė. Klestelėjęs į mero kėdę netrukus pasakė viską žinantis ir nė piršto nepajudino stiprinti bendruomenines galias mieste, kurios vienaip ar kitaip galėtų kontroliuoti jį patį. Todėl logiška, kad „drakonas mirė ir gimė kitas drakonas“. Tai, kad jis paslys ant savanaudiškumo ir narciziškumo, buvo tik laiko klausimas. Prieš gerą mėnesį aš jam pasiūliau apsvarstyti variantus, kad būsimuosiuose savivaldos tarybos rinkimuose sąrašą gali vesti jis, o galiu ir aš. Tada jis pasakė: „Tu būk ten, kur esi, tik nekišk nosies į savivaldą, nes čia viskas sudėliota.“ Dabar aišku, kas buvo sudėliota. Tokiu būdu tolesni įvykiai tapo pretekstu susidoroti su pilietinėmis iniciatyvomis.
- Kokį susidorojimą turite galvoje?
- Tai, kas dabar vyksta, akivaizdžiai matyti, kad tą Panevėžyje kilusį korupcinį skandalą norima išnaudoti paskelbus kryžiaus žygį prieš nepartinius judėjimus ir visuomeninius rinkimų komitetus.
- Kas to siekia?
- Taip kalbėjo prezidentė savo metiniame pranešime. Jame nedviprasmiškai išskirta, kad didžiausia problema Lietuvoje - ne korumpuotos partijos, nukraujavusios korupcijos skandaluose, bet didžiausią pavojų valstybei kelia nepartinių žmonių iniciatyvos. Tas iniciatyvas, rinkimų komitetus, ji išvadino vienkartinėmis demokratijos grimasomis „su politinių atskalūnų reanimacija, neaiškiu finansavimu, menka kontrole ir su vieninteliu tikslu - siekti valdžios“.
Todėl suprantu, kodėl, iškėlus bylą Panevėžio miesto merui, pilietinio judėjimo „Kartu“ būstinėje net penki STT pareigūnai ieškojo to, ko niekada ten nebuvo, t.y. sutarčių su uabais, su kuriais judėjimas neturėjo jokių reikalų. Tas sukeltas triukšmas judėjimui metė šešėlį. Galų gale ir asmeniškai man.
- Iš areštinės išėjęs meras, kuriam dabar draudžiama kelti koją į savivaldybės administraciją, teigia, kad prieš jį surengtas tendencingas puolimas. Esą „viena politinė partija“ meta visas jėgas, kad Aukštaitijos sostinėje susigrąžintų valdžią. Anot mero, mieste pasiekti akivaizdūs rezultatai, todėl, artėjant rinkimams siekiama žūtbūt juos sumenkinti. Tai skamba juokingai, nes, be atsiradusių reklaminių užrašų „Panevėžys atsinaujina“, kažkokių akivaizdžių rezultatų nematyti. O gatvės asfaltuojamos kiekviename mieste...
- Reiktų pripažinti, kad po socialdemokratų ir ypač konservatorių valdymo sąstingio miestas pradėjo rodyti gyvybės ženklus. Aišku, meras dangstosi tais darbais, kuriuos jis privalėjo padaryti ir rodo juos kaip išskirtinę dovaną miestui. Jeigu mes kalbėtume apie jaukų miestą, gatvių tvarkymas pajudėjo. Bet Europos Sąjungos finansuojamos URBAN programos, pagal kurią turi būti sutvarkytos aikštės, parkai ir t.t., projektai liko toje pačioje projektinėje stadijoje. O didieji miestai pradėjo įgyvendinti savo projektus.
Meras padarė viską, kad nebūtų jokios atskaitomybės. Todėl dabar daug kas sako, kad štai tie nepartiniai judėjimai už nieką neatsako. Atsakymas toks: R.M.Račkauskas tapo tokiu pačiu sistemos atstovu, kurią keisti ir buvo nukreiptas mūsų judėjimas.
- Pasigirdo nuomonių, kad šis skandalas kilo ne be jūsų įtakos, esą nesutarimai su R.M.Račkausku seniai nebuvo jokia paslaptis. Be to, jau ne pirmas mėnuo kalbama, jog jūs taikote į mero kėdę.
- Kalbėjimą, kad su juo norima susidoroti, dabar galima suprasti taip: Povilas Urbšys užsakė STT sutvarkyti jam neįtikusį merą. Atleiskite už palyginimą, bet tai būtų tas pats, kas išpilti srutų kibirą ir pačiam jose išsivolioti. Nes visų pirma mestas šešėlis man ir judėjimui. Kad ir kiek save norėtų sureikšminti R.M.Račkauskas, šiandien Seime aš esu vienintelis, kuris dar gina nepartines pilietines jėgas.
Dabar bandoma diskredituoti mane kaip asmenį, ir nepartines iniciatyvas apskritai. Todėl kalbėjimas apie mano inicijuotą STT persekiojimą atrodytų kaip kirtimas šakos, ant kurios sėdi. Žinoma, netiesiogiai darau tokią prielaidą, kad aš prisidėjau. Nes jau nuo seno jaučiu, kad esu taikinyje už savo kritiką prezidentei, kad už kritiką partijoms kai kam esu kaip ašaka. Tai, kad papuolus R.M.Račkauskui kažkas tikėjosi per jį pasiekti mane, to neatmetu. Beje, prieš keletą mėnesių STT buvo išplatinusi pažymą, kad Panevėžio savivaldybės įmonės pažeidžia viešuosius pirkimus. Aš viešai, iš Seimo tribūnos, girdint naujai tvirtinamam STT direktoriui, sakiau, kad reikia ne pažymas rašyti, o bylas kelti. Tokiu atveju tuo prisidėjimu mane galima apkaltinti.
- Jūs iš karto pareiškėte, kad atsakomybės nesikratote ir ją prisiimate. Kaip atrodytų tas atsakomybės prisiėmimas?
- Kai kūriau tą judėjimą, pagrindinis tikslas buvo išskaidrinti politiką, kad ateitų žmonės su kitokiomis vertybėmis. Ir, jei tu sudarei sąlygas ateiti tokiam žmogui, kuris į tas vertybes nusivalė kojas, tai turi prisiimti atsakomybę. Pirmiausia, atsiribodamas, reikalaudamas, kad tas žmogus atsistatydintų. Tai mes padarėme. Antras dalykas, raginame frakciją „Kartu“, jeigu ji nesutinka su judėjimo nuomone, nebesidangstyti jo pavadinimu. Trečia, aš pasiryžęs tas klaidas taisyti asmeniškai .
- Kokiu būdu?
- Aš galiu, jeigu judėjimas pritars ir matysiu žmonių palaikymą, dalyvauti mero rinkimuose. Kai deleguoji kitą, net duodamas savo pavardę, anksčiau ar vėliau viskas gali baigtis taip, kaip ir baigėsi. Jeigu kažkas mano, kad mero kėdė minkštesnė nei Seimo nario, tai labai klysta. Kad išduotos vertybės, judėjimas - nėra taip baisu. Baisiausia, kad išniekintas žmonių pasitikėjimas. Kito varianto, kaip tik asmeniškai eiti ir bandyti padaryti tai, kas žmonėms yra svarbu, aš nematau.
- Jums asmeniškai buvo siūloma atsisakyti Seimo nario mandato. Gal tai būtų sąžiningiausias kelias prisiimti atsakomybę?
- Tai suskato daryti konservatoriai ir vienas jų satelitas parlamentaras. Kažkodėl tada, kai Seimo narys Matuzas papuolė į korupcinį skandalą, nereikalauta Andriaus Kubiliaus atsistatydinimo. Kodėl dabar garsiausiai šaukia apie mano atsistatydinimą Rasa Juknevičienė? Juk tuose Seimo rinkimuose, kuriuose balotiravosi ir Matuzas, nors jo įgaliojimai partijoje buvo sustabdyti, jo finansavimas buvo antras, po Kubiliaus! Negana to, ji buvo iš tų, kurie baudė Panevėžio merą konservatorių V.Satkevičių už tai, kad jis išdrįso iškelti savo kandidatą ten, kur kandidatavo Matuzas. Dvigubų standartų taikymas konservatoriams būdingas. Aš ir dabar matau, kad tas politinės inkvizicijos laužas yra kuriamas nepartiniams judėjimams. Ir matau, kad tą laužą padedant prezidentei kuria ne kas kitas, o konservatoriai. Simboliška, kad Sąjūdžio 30-mečio proga daroma viskas, kad niekada neatsirastų visuomeninė nepartinė jėga, kuri galėtų keisti sistemą.