Vilniaus apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl didelės vertės svetimo turto - įvairių asmeninių apsaugos priemonių beveik milijono eurų vertės - vagystės.
Šiuo metu turimais duomenimis, sutartis dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigoms skirtų medicininių kaukių, kepurių, vienkartinių chalatų, pirštinių bei apsauginių akinių pristatymo buvo sudaryta 2020 m. kovo mėn. Pateiktais duomenimis, visas sutartyje nurodytų prekių kiekis į Lietuvą buvo pristatytas. Lietuvoje prekės buvo saugomos AB Lietuvos paštas Logistikos centre ir iš jo pristatomos į asmens sveikatos priežiūros įstaigas visoje Lietuvoje. Organizuoti prekių paskirstymą ir pristatymo buvo pavesta Susisiekimo ministerijai. Tačiau, kaip nurodoma Ekstremalių sveikatai situacijų centro rašte, sutikrinus dokumentuose nurodomus asmens sveikatos priežiūros įstaigoms pristatytų prekių kiekius bei į Ekstremalių sveikatai situacijų centrą grąžintų prekių likučius įtarta, kad itin ženklus įvairių prekių kiekis galėjo būti neteisėtai pasisavintas.
Pradėtam ikiteisminiam tyrimui dėl didelės vertės svetimo turto vagystės vadovauja, jį organizuoja ir kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros 1 baudžiamojo persekiojimo skyrius, atlikti tyrimą pavesta Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 3-iasis skyriui.
Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) dėl 912 tūkst. vertės asmens apsaugos priemonių trūkumo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą išsiaiškinti šio trūkumo priežastis bei nustatyti kaltus asmenis, dėl kurių veiksmų galimai buvo padaryta žala valstybei. SAM ir ESSC atliko 2020 metų pavasarį ekstremaliosios situacijos metu įsigytų asmens apsaugos priemonių vertinimą.
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, tenka pripažinti ir apgailestauti, kad pagal sociologinių tyrimų duomenis sveikatos apsaugos sistema vis dar yra viena iš labiausiai korupcijos paveiktų viešojo sektoriaus sričių.
„Teisėsaugos institucijų atliekamų tyrimų mastas indikuoja, jog sveikatos apsaugos sistema nėra atspari korupcijos atžvilgiu. Nors tiriamų veiksmų pobūdis ir įžūlumas liūdina, tačiau suteikia dar daugiau motyvacijos skirti jėgas kovai su šia mūsų sistemos yda“, – sako ministras A. Dulkys.
Praėjusių metų kovo mėnesį ESSC sudarė sutartį su tiekėju Harbin Shangyang Trading Co., Ltd. dėl asmeninių apsaugos priemonių įsigijimo už daugiau nei 24,6 mln. Eur. Krovinių, būtinų ekstremaliajai situacijai, susijusiai su COVID-19 ligos plitimu ir valdymu, pristatymą į Lietuvą visų rūšių transportu organizavo Susisiekimo ministerija. Operacijų vadovo sprendimu, jai buvo pavesta pagal pateiktus sąrašus paskirstyti asmens apsaugos priemones gydymo ir kitoms įstaigoms, kurios buvo įpareigotos pateikti ESSC priėmimo-perdavimo aktus apie gautas ir suskaičiuotas prekes.
Gavus šiuos aktus, buvo pastebėtas ženklus prekių kiekio neatitikimas sutartyje su tiekėju ir sąskaitose nurodytu prekių kiekiu. Nustatyti faktiškai gautų prekių kiekio ESSC neturėjo galimybės, nes prekės buvo atgabentos, saugomos ir skirstomos iš AB Lietuvos paštas Logistikos centro. ESSC buvo pristatyti tik prekių likučiai.
Suskaičiavus šiuos likučius bei įstaigų gautas prekes, nustatyta, kad trūksta 844 245 vnt. prekių – apsauginių akinių, medicininių kepurių, medicininių kaukių, vienkartinių chalatų ir vienkartinių pirštinių – už 911 896,40 Eur.
Tiekėjas informavo ESSC, kad buvo pristatytos visos prekės bei pateikė sąskaitas, pakavimo sąrašus ir Kinijos muitinės eksporto deklaracijos formas, kurios patvirtino visų prekių pristatymą į Lietuvą.