respublika.lt

Priverstinis izoliavimas aplaistytas krauju

(0)
Publikuota: 2020 kovo 26 07:00:44, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
Vaizdas prie viešbučio, kuriame izoliuoti atvykę iš užsienio. Žmonėms atvežti pusryčiai. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymas priverstinai karantinuoti visus atvykusius į šalį jau pirmą naktį virto kraujo praliejimu Vilniuje. Tačiau griežta tvarka nebus atšaukiama, nes suvokiama, kad kitaip tvarkytis su viruso plitimu - nebeįmanoma.

 

Karantinas su nuotykiais

Pačią pirmąją privalomo karantinavimo naktį Vilniuje, „Railway Apartments“ viešbutyje tarp čia apgyvendintų ir stipriai girtavusių grįžusių asmenų kilo konfliktas, peraugęs į muštynes. 60-metis, grįžęs iš Jungtinės Karalystės, peiliu kelis kartus dūrė 56-erių atvykėliui iš Airijos. Pirmasis patupdytas į areštinę, antrasis gydomas ligoninėje.

Viešbutis „Urbi Hop“, kuriame incidentų, skirtingai nuo kitos priverstinės izoliacijos vietos, fiksuota nebuvo, ankstyvą kovo 25-os rytą „Vakaro žinių“ žurnalistus pasitiko tyla ir ramybė. Prie durų stovintis STOP ženklas aiškiai perspėjo, kad į vidų patekti galima ne visiems, šalia budėjo ir viešojo saugumo pareigūnų ekipažas.

Pareigūnai praleido tik maistą karantinuotiems asmenims atvežusį automobilį, kurio visos trys keleivės, kaip ir priklauso, dėvėjo medicinines kaukes. Beje, sprendžiant iš iškrautų dėžių kiekio, maisto priverstinai izoliuotiems asmenims pritrūkti neturėtų.

Visą idilišką ryto vaizdelį kiek sudrumstė prie šoninių pastato durų rūkę ir čia pat su budinčiais policijos pareigūnais bendravę vyriškiai. Viskas būtų suprantama, tačiau nei grynu oru išėję pakvėpuoti viešbučio „svečiai“, nei su jais bendravę pareigūnai, kuriems žurnalistų pasirodymas, panašu, nepatiko, nedėvėjo nei kaukių, nei respiratorių...

Beje, remiantis Vilniaus aps. VPK pateikta informacija, galima daryti prielaidą, kad būtent karantinavimo sąlygų nesilaikymas tampa vienu populiariausių pastarojo meto nusižengimų. Policijos turimais duomenimis, kovo 24-25 dienomis buvo gauti 83 pranešimai dėl saviizoliacijos ir sąlygų nesilaikymo. Taip pat buvo 6 iškvietimai, susiję su į privalomąją izoliaciją nenorėjusiais vykti asmenimis.

Sostinėje - sava tvarka

Sostinės meras Remigijus Šimašius teigė, kad šiuo metu pagrindinis miesto valdžios uždavinys yra „suvaldyti viruso plitimą“ bei pasidžiaugė, jog asmeninių apsaugos priemonių „baziniai poreikiai Vilniuje užtikrinami“.

Tiesa, meras pripažino, kad pirmasis karantinavimo proceso etapas nepraėjo sklandžiai bei atkreipė dėmesį į tai, jog gerokai sumažėjo besinaudojančių mobiliųjų koronaviruso patikros punktų paslaugomis. „Žmonės nelinkę testuotis, nes nėra tikri, ar nebus ištraukti iš namų ir nebus uždaryti kažkur kitur, kokios tos sąlygos bebūtų“, - aiškino R.Šimašius.

Sostinės vadovas nusprendė leisti šeimoms su nepilnamečiais vaikais izoliuotis jų paskirtose patalpose, „bet tos patalpos, daugeliu atvejų, būtų pačios šeimos turimos patalpos, su įsipareigojimu ir užtikrinimu, kad ten bus laikomasi izoliavimo priemonių“.

Dar R.Šimašius sugalvojo, kad karantinuotis savo patalpose galės ir tie asmenys, kurie įsipareigos, prisiregistravę specialioje programėlėje, esant reikalui, siųsti savo „čia ir dabar“ buvimo vietos nuotraukas.

Naujausiomis žiniomis, 4 iš užsienio grįžusios šeimos su nepilnamečiais vaikais, patvirtinusios, kad turi savas patalpas ir įsipareigoja laikytis karantino sąlygų, buvo išleistos namo.

Reikia apsaugos

O Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas teigia, kad policijos pajėgos nepajėgs užtikrinti tvarkos viešbučiuose, kur laikomi karantinuojami gyventojai. Jo teigimu, tam būtina pasitelkti kariuomenės ar saugos tarnybų pagalbą.

„Dėl apsaugos kyla didelis klausimas ir girdime susirūpinimą dėl tvarkos viešbučiuose, nors Klaipėdoje didelių incidentų nebūta, tačiau įtampos tikrai yra, to nereikia neigti. Net ir apsaugos tarnybos, į kurias buvo rodoma ir siūloma tokia galimybė, į tai žiūri, švelniai tariant, labai skeptiškai ir santūriai“, - trečiadienį žurnalistams sakė meras.

Pasak jo, policijos pareigūnai nepajėgs vieni užtikrinti viešbučių apsaugos. Mero teigimu, būtina pasitelkti kariuomenę ar saugumo tarnybas.

Trečiadienį uostamiestyje, siekiant viešbučiuose izoliuoti iš Švedijos keltais grįžusius asmenis, teko prašyti policijos pagalbos, nes vienas žmogus kardinaliai sutiko klausyti nurodymų.

Kitokia nuomonė


Nepaisant to, kad privalomas karantinas ne vienam nuskambėjo kaip savotiška bausmė, internautė Guoda Bardauskaitė pasidalino visiškai kitokiais pastebėjimais.

„Šiąnakt (kovo 25) nusileidom Vilniuje. Po daugiau kaip 20 val. trukusio skrydžio beprecedenčiu maršrutu Balis-Vilnius likom maloniai nustebinti.

Mus pasitiko žmonės su skafandrais, iš lėktuvo išleidinėjo nedidelėmis grupelėmis, iškart davė dezinfekuotis rankas ir kiekvienam pamatavo temperatūrą. Jauni kareivukai iškart padalino atspausdintą savivaldybės informaciją apie sugriežtintas sąlygas ir uoliai reguliavo srautą, kad žmonės nesigrūstų vienoje vietoje. Malonios NVSC atstovės kiekvienam atskirai, žmogiškai paaiškino situaciją ir atsakė į klausimus tiek, kiek galėjo esamomis aplinkybėmis. Visi pareigūnai, nors dėl mūsų turėjo dirbti vidury nakties, buvo labai paslaugūs ir malonūs. Galiausiai su rimta policijos palyda specialiu autobusu buvom nuvežti į šalia esantį viešbutį, kur dar netikėtai gavom po karišką sausą davinį ir, pagraužę šokolado bei riešutų, išvargę griuvom į lovą. Šįryt iš pat ryto į duris jau beldėsi pusryčiai.

Taip, kelionė buvo ilgoka ir nelengva. Buvome pavargę ir nedamigę, dėl nežinios daugeliui nelaikė nervai ir kaip visada radosi tokių, kurie užsipuolė vidury nakties mus pasitikusius žmones. Tikrai visiems būtų buvę smagiau lėkt namo, užuot stypsojus keletą valandų oro uoste, laukiant nežinia ko. Bet žinot ką? Dabar ne tai svarbiausia. Jei galime pakentėti, pakentėkime, kad apsaugotume save ir kitus. Neapsigaukit - nėra taip blogai. Aš nemanau, kad naujas įsakymas tobulas, ir, kaip ir kiti įstrigę viešbutyje, viliuosi, jog jam bus pritaikyta išimčių. Kita vertus, stebėdama tautiečių elgesį, džiaugiuosi, jog visiems buvo duota suprasti, kad juokauti nebegalima. Jei negebame būti sąžiningi ir pilietiški, matyt, reikia griežtesnių taisyklių, o jei gebame, turime suvokti, jog viskas daroma dėl mūsų geriausiu šiam momentui įmanomu būdu.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų vėl plėsti branduolinę energetiką?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+10 +17 C

+14 +21 C

+17 +23 C

+15 +22 C

+20 +26 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s