Jau aišku, kad karantinas ne tik sugriaus kai kuriuos verslus, jis gali sugriauti ir gyvenimus. Nuo priklausomybių kenčiantys žmonės šiuo metu negali gauti būtinos pagalbos, todėl neturi su kuo pasidalinti išgyvenimais. O tai reiškia, kad daugybė žmonių vėl puls į pražūtingą liūną.
Kas mums padės?
Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi anonimu norintis išlikti vyras. Pasak jo, SAM nusprendus vėl įvesti karantiną, buvo uždaryti ne tik SPA salonai bei sporto klubai, tačiau apribota ir priklausomybių turinčių asmenų savipagalbos grupių veikla.
„Pats turiu priklausomybių ir nuo lošimo, ir nuo alkoholio, tad puikiai suprantu, ką jaučia „likimo broliai". Savipagalbos grupės mums buvo vienintelė reali pagalba, tačiau dabar jų veikla sustabdyta. Į mane kreipiasi žmonės, prašo pagelbėti, o ką jiems galiu pasiūlyti, jeigu pats susiduriu su sunkumais? - retoriškai teiravosi vyras. - Negaliu pasakyti - pakentėkite, kol baigsis karantinas. Priklausomybės nelaukia. Paramos žmonėms reikia čia ir dabar, o dėl tokių valdžios veiksmų mes paliekami likimo valiai."
Siūlo spręsti savarankiškai?!
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Gediminas Toleikis patvirtino, kad savipagalbos grupių užsiėmimai negali vykti. O kas siūloma žmonėms?
„Rekomenduojame savipagalbos grupių veiklą organizuoti nuotoliniu būdu (pvz., naudojant „Skype", „Zoom" ir kt. aplikacijas), maksimaliai užtikrinant dalyvių saugumą," - spręsti realias problemas virtualiai siūlė G.Toleikis.
Taip pat NVSC centro atstovas pasiūlė užsiimti savišvieta.
„Skatinant informacijos apie psichikos sveikatą (pvz., priklausomybės nuo alkoholio, rūkymo ir kt.) sklaidą, siūlome gyventojams, kuriems reikalinga tokia pagalba, pasinaudoti nacionaline emocinės pagalbos platforma „Pagalba sau". Ši internetinė platforma leidžia daugiau sužinoti apie savo ir artimųjų psichikos sveikatą bei greitai rasti reikiamą pagalbą", - sakė jis.
Išeitis visgi yra?
Respublikinio priklausomybės ligų centro atstovė Aistė Girkontaitė patikslino, kad jų įstaiga teikia tik specialistų paslaugas.
„Žmogus gali rinktis ambulatorines ir stacionarines paslaugas - išblaivinimo paslaugas, kai pacientui skiriami ir koreguojami medikamentai. Taip pat teikiamas alkoholinės abstinencijos gydymas, kurio metu gydytojas reguliariai skiria ir koreguoja medikamentinį gydymą, o slaugos personalas visą parą stebi pacientų sveikatos būklę.
Šalia to centro psichologai ir socialiniai darbuotojai organizuoja grupines ir individualias konsultacijas, kurių tikslas - informuoti pacientus apie priklausomybę, kaip psichikos ir elgesio sutrikimą, kalbėtis apie gydymo ir reabilitacijos galimybes, motyvuoti sveikti", - centro veiklą nupasakojo jo atstovė.
Taip pat ji patikslino, kad centre dirbama ir su psichologiniais bei socialiniais klausimais. „Kadangi kiekvienas žmogus yra individualus, tardamasis su gydytoju, asmuo gali rinktis gydymą „Minesotoje" arba Motyvacinėje terapijoje. Šios paslaugos teikiamos ir šiuo metu. Visi pacientai, patenkantys į stacionarą, yra tikrinami dėl COVID-19, jį nustačius pacientai išrašomi, personalas ir pacientai turėję aukštos rizikos kontaktą izoliuojasi, bet pats skyrius nėra uždaromas", - galimas pagalbos formas įvardino A.Girkontaitė.