respublika.lt

Priežastys netarnauti kariuomenėje: prisiimti finansiniai įsipareigojimai, nuosavas verslas ar sudėtinga situacija dėl „Brexito”

(0)
Publikuota: 2020 spalio 08 13:23:18, Vilniaus apygardos administracinio teismo inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
prisiimti finansiniai įsipareigojimai, nuosavas verslas ar sudėtinga situacija dėl „Brexito”. Srž. Vido Stašaičio nuotr.

Vilniaus apygardos administracinis teismas kasmet gauna po keliolika skundų, kuriuose prašoma panaikinti Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos ir Krašto apsaugos ministerijos priimtus sprendimus neatidėti asmenims nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos. Dažniausiai su tokiais skundais į teismą kreipiasi Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje gyvenantys Lietuvos Respublikos piliečiai.

 


Karo prievolės įstatyme nustatyta, kad privalomoji pradinė karo tarnyba karo prievolininkams individualia tvarka atidedama krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka, jeigu atliekantiems privalomąją pradinę karo tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas privalomąją pradinę karo tarnybą atliktų kitu metu. Tačiau teisės aktai neįtvirtina sąrašo atvejų, kai dėl karo prievolės atlikimo galinti kilti žala būtų pripažįstama neproporcingai didele. Taigi kiekvienu atveju individualiai sprendžiama, ar karo tarnybos atlikimas konkrečiu metu galėtų padaryti tokią žalą.

Individualiai vertinamas ir kiekvieno pareiškėjo teismui pateiktas skundas dėl sprendimo neatidėti nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos panaikinimo.

Skunduose pareiškėjai dažnai nurodo, kad, neatidėjus karinės tarnybos, jie praras darbą, teks nutraukti buto nuomos sutartį. Teismas tokius abstrakčius argumentus laiko nepagrįstais, pažymi, kad aplinkybė, jog asmuo dirba, nėra pagrindas atidėti karinę tarnybą, taip pat pabrėžia, kad pareiškėjai skunduose dažniausiai nepaaiškina, kaip, atidėjus karinę tarnybą kitiems metams, jie nepraras darbo vietos.

Skunduose taip pat teigiama, kad nebus įmanoma vykdyti finansinių įsipareigojimų (pavyzdžiui, nebus galimybės grąžinti kreditų), jeigu teks atlikti privalomąją karinę tarnybą. Teismo įsitikinimu, bendro pobūdžio teiginiai apie finansinius nuostolius ar praradimus nėra pagrindas atidėti karinę tarnybą. Be to, asmenys, žinodami, kad bus šaukiami atlikti privalomąją karo tarnybą, turėtų įvertinti ir galimą riziką dėl finansinių įsipareigojimų vykdymo.

Kartais dėstomi ir argumentai, kad Jungtinėje Karalystėje dėl pereinamojo „Brexito" laikotarpio ekonominė situacija yra sudėtinga ir nėra kam perduoti įkurtos įmonės valdymo, tačiau pareiškėjai tokių teiginių negali pagrįsti konkrečiais įrodymais, kad tose įmonėse nėra kitų asmenų, galinčių vykdyti bendrovės įsipareigojimus. Teismas pažymi, kad bendro pobūdžio teiginių nepakanka daryti išvadą, jog asmenims nevykdant veiklos 9 mėnesius bus padaryta tokia žala, kad vėliau nebus galimybės atnaujinti bendrovės veiklą, įmonė bankrutuos ir pan. Pareiškėjas darbinių pareigų neatliktų 9 mėnesius ir ši aplinkybė nėra savaime laikytina neproporcingai didele žala.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s