respublika.lt

Prieš atranką svarbu neprarasti pozicijų

(2)
Publikuota: 2023 lapkričio 25 13:59:21, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Gabrielė Leščinskaitė baigė biatlonininkės karjerą būdama vos 27-erių. Vytauto Dranginio/LTOK nuotr.

Šiandien pirmuoju pasaulio taurės etapu, vyksiančiu Švedijoje, prasidės naujas biatlono sezonas. Jis neturės tiesioginės įtakos 2026 m. žiemos olimpinių žaidynių atrankai, bet, kaip akcentuoja Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas, turės netiesioginę.

 

Lietuviams svarbu iškaikyti pozicijas Nacijų taurės įskaitoje, kad nesumažėtų kvotos pasaulio taurės varžybose. Kuo daugiau sportininkų jose dalyvauja, tuo daugiau galimybių rinkti taškus. Lietuvos vyrų pozicijos - daug tvirtesnės nei moterų. Negana to, moterų komanda prarado karjerą baigusią Gabrielę Leščinskaitę, bet A.Daugirdas tikisi, kad ją pakeis Lidija Žurauskaitė.

Trys komandos vietoj dviejų

Pirmasis pasaulio taurės etapas Estešundo trasoje bus ilgas, jį sudarys 10 rungčių. Etapas baigsis gruodžio 3 d., o visas sezonas - kovo 17 d. Pagrindiniai sezono akcentai - devyni pasaulio taurės etapai ir pasaulio čempionatas. Vyks ir atviros Europos pirmenybės, bet jos biatlone nėra aukščiausio rango varžybos.

„Pasirengimas vyko sklandžiai, pagal su treneriais suderintą planą. Palyginti su ankstesniais metais, į pagrindinę komandą atėjo dar vienas treneris, jis pasiūlė naujų pasirengimo elementų. Be to, sportininkus išskaidėme į tris komandas, kad jie gautų kuo daugiau trenerių dėmesio. Tai turėjo duoti naudos, nes treneriai buvo arčiau sportininkų, galėjo skirti daugiau laiko", - „Vakaro žinioms" sakė A.Daugirdas.

Anksčiau rinktinė pagal pajėgumą būdavo skirstoma į A ir B komandas, abejose būdavo tiek vyrų, tiek moterų. Dabar vyrai išskirstyti į A ir B komandas, sudarytų atskira moterų komanda. Be to, atsisakyta priešsezoninio starto. Būdavo įprasta, kad lietuviai iki pasaulio taurės išbando jėgas atvirame Norvegijos čempionate, bet šįkart treneriai rekomendavo to nedaryti.

Didesnė kvota

Moterų komandą susilpnino 2022 m. Pekino olimpinių žaidynių dalyvės G.Leščinskaitės pasitraukimas. Ji nutarė baigti sportininkės karjerą, būdama vos 27-erių. „Išugdyti tokio lygio biatlonininkę reikia 8-12 metų, tad praradimas tikrai nemažas, - neslėpė A.Daugirdas. - Buvo viltys, kad, jei liktų Gabrielė, šį sezoną galėtume turėti moterų estafetę pasaulio taurėje. Ką padarysi, jos apsisprendimas toks, ji pavargo nuo sporto, nusprendė ieškoti naujų iššūkių gyvenime. Sprendimas brendo ir vasaros pabaigoje Gabrielė pranešė, kad tikrai netęs karjeros."

Pasitraukus G.Leščinskaitei, komandoje liko dvi pasaulio taurės normatyvus įvykdžiusios sportininkės - senbuvė Natalija Kočergina ir neseniai iš orientavimosi sporto į biatloną pasukusi Judita Traubaitė. Pastaroji ir praėjusį sezoną turėjo teisę startuoti pasaulio taurėje, bet Lietuvos moterims buvo skirtos tik dvi vietos, kurias užėmė Gabrielė ir Natalija. Jų pastangomis Nacijų įskaitoje užimta 22-oji vieta, Lietuvos kvota pasaulio taurėje padidėjo iki trijų sportininkių.

Trečiąja pasaulio taurės dalyve turėtų tapti Rusijoje užaugusi, bet Lietuvos piliete tapusi L.Žurauskaitė. Praėjusį sezoną jos įsiliejimą į komandą teko atidėti dėl sunkios traumos. „L.Žurauskaitė jau grįžo į rikiuotę, maloniai mus nustebino vasaros pasaulio čempionate. Jei ne klaidos šaudyme, rezultatai būtų buvę tikrai neblogi. Potencialiai ji turėtų pakeisti Gabrielę pasaulio taurėje. Tačiau ji dar nėra startavusi oficialiose varžybose žiemą, neturi pasaulio taurės klasifikacijos, todėl teks pradėti nuo antrojo laiptelio - IBU taurės, kurioje galės įvykdyti pasaulio taurės normatyvus", - pasakojo A.Daugirdas.

Senbuviai nesitraukia

Lietuvos vyrai praėjusį sezoną pranoko visus lūkesčius ir Nacijų įskaitoje užėmė rekordinę 14-ąją vietą. Asmeninėse pasaulio taurės rungtyse galės startuoti keturi lietuviai, o normatyvus yra įvykdę net 10, taigi treneriai turės prabangą pasirinkti.

Be abejo, svarbiausi vaidmenys numatyti senbuviams - Vytautui Stroliai, Karoliui Dombrovskiui ir Tomui Kaukėnui. „Šie vyrai savo pozicijų neužleidžia ir potencialiai iki kitų olimpinių žaidynių turėtų būti A komandos nariais, - svartė A.Daugirdas. - Trijulę gali gerai papildyti Maksimas Fominas, kuris jau antrą sezoną rodo neblogus rezultatus. Vasaros pasaulio čempionate jis netgi pateko tarp penkių geriausių, tai - tikrai geras pasirodymas."

Vasaros čempionate, kuriame vietoj slidžių naudojami riedučiai, M.Fominas užėmė penktąją vietą sprinto rungtyje. V.Strolia sprinte iškovojo sidabrą, o bendro starto lenktynėse - bronzą. Tai buvo pirmieji vasaros čempionato medaliai suaugusiųjų varžybose per visą Lietuvos biatlono istoriją.

Nors žiemos trasose konkurencija daug didesnė, A.Daugirdas neabejoja, kad vasariniai medaliai - geras ženklas: „Tie medaliai pačiam sportininkui prideda daug psichologinio pasitikėjimo. Ten nebuvo lengvas pasivaikščiojimas. Tarp dalyvių buvo olimpiniai čempionai iš Švedijos, latvis Andrejus Rastorgujevas, ne vienas pasaulio taurėje dalyvaujantis vokietis. Vos ne pusė čempionato dalyvių buvo iš pasaulio taurės, lygis nebuvo žemas. Nebuvo lengva užimti aukštą vietą, bet Vytautas įrodė, kad gali. Manau, tai labai geras psichologinis postūmis, kad viskas yra pasiekiama ir realu."

Medalis būtų puiku

Milano-Kortinos žiemos olimpinės žaidynės Italijoje vyks 2026 m. Laiko dar daug, olimpinė atranka biatlone šį sezoną dar neprasidės. „Visgi šis sezonas turės netiesioginę įtaką, nes nuo to, kaip jį baigsime, priklausys, kokią startinę padėtį turėsime olimpinėje atrankoje. Tarkime, jei šį sezoną prarastume pozicijas ir kvotas, tai sumažintų galimybes. Olimpinė komandinė atranka vyks per Nacijų įskaitą ir tik paskui kaip paguodos prizus išdalins gal kokius aštuonis individualius kelialapius. Reikia išlaikyti pozicijas", - akcentavo federacijos prezidentas.

Pasak jo, atrankos principai nepasikeitė. Artėjant 2022 m. žaidynėms, komandinį kelialapį garantavo vieta Nacijų įskaitos 20-uke. Lietuvos vyrams pavyko gauti komandinį kelialapį, moterims - ne.

2024-2025 m. sezonas bus priešolimpinis ir atranka jau vyks. Kuo daugiau lietuvių startuos pasaulio taurėje, tuo daugiau taškų jie galės sunešti į Nacijų įskaitą. Šio sezono tikslas - išlaikyti pozicijas ir kvotas.

„Puikiai suprantame, kad vyrams bus labai sudėtinga pakilti dar aukščiau. Net ir su tomis komandomis, kurios yra už mūsų, nėra paprasta varžytis. Jau nekalbu apie tas, kurios yra aukščiau. Iki 18-osios vietos visos komandos yra rimtos, laukia arši kova. Aišku, labai norėtųsi, kad vyrai pagerintų poziciją, bet ir ją išlaikyti bus didelis iššūkis. Užduotį tokią ir keliame - išlaikyti poziciją. Merginų atveju - lygiai tas pats, norime, kad jos užbaigtų šį sezoną ne žemesnėje vietoje nei praėjusį. Kad neprarastume trijų sportininkių kvotos, kai prasidės priešolimpinis sezonas. Šis sezonas padės pagrindus olimpinei atrankai", - teigė A.Daugirdas.

Nepriklausomos Lietuvos biatlonininkams dar nėra pavykę pelnyti medalių pasaulio taurės etapuose. Ilgą laiką tai atrodė nepasiekiama svajonė, tačiau užpraėjusį sezoną V.Strolia užėmė ketvirtąją, penktąją ir šeštąją vietas, praėjusį sezoną jis kartą liko šeštas, dukart - aštuntas. Taip priartėjus prie svajonės, prieš sezoną vis kirba viltis: o gal šįkart.

„Blogas tas kareivis, kuris nenori būti generolu. Matome, kaip mūsų sportininkai patenka į 20-uką, o biatlonas yra labai dinamiška sporto šaka. Visi sportininkai, kurie malasi 20-uke, potencialiai gali būti ir dešimtuke, penketuke. Kodėl tada neužkabinus ir medalio? Aišku, labai norėtųsi to medalio. Norėtume, kad biatlonas Lietuvoje taptų strategine sporto šaka, tai turėtų tiesioginę įtaką finansavimui. Todėl darome viską, kad sportininkus suptų tinkama aplinka, aukščiausio lygio specialistai ir sportininkai galėtų kovoti dėl apdovanojimų", - sakė A.Daugirdas.

Pasaulio taurės laimėtojų titulus gins norvegas Johanesas Tingnesas Bio (Johannes Thingnes Boe) ir prancūzė Žulija Simon (Julia Simon). V.Strolia praėjusį sezoną bendrojoje įskaitoje užėmė 27-ąją vietą, o K.Dombrovskis liko 70-as tarp 95 taškus gavusių biatlonininkų. Lietuvos moterų tarp 87 klasifikuotų sportininkių nebuvo. Tam, kad gautų asmeninės įskaitos taškus, biatlonininkas turi rungtyje užimti ne žemesnę nei 40-ąją vietą.

Tvarkaraštis

Lapkričio 25-gruodžio 3 d. - 1-asis pasaulio taurės etapas Estešunde (Švedija);

gruodžio 8-10 d. - 2-asis pasaulio taurės etapas Hochfilcene (Austrija);

gruodžio 14-17 d. - 3-iasis pasaulio taurės etapas Lencezheidėje (Šveicarija);

sausio 4-7 d. - 4-asis pasaulio taurės etapas Oberhofe (Vokietija);

sausio 10-14 d. - 5-asis pasaulio taurės etapas Rudoldinge (Vokietija);

sausio 18-21 d. - 6-asis pasaulio taurės etapas Antholce (Italija);

sausio 24-28 d. - atviras Europos čempionatas Brezno Osrblėje (Slovakija);

vasario 7-18 d. - pasaulio čempionatas Nove Meste (Čekija);

vasario 29-kovo 3 d. - 7-asis pasaulio taurės etapas Holmenkolene (Norvegija);

kovo 8-10 d. - 8-asis pasaulio taurės etapas Soldžer Holou (JAV);

kovo 14-17 d. - 9-asis pasaulio taurės etapas Kenmore (Kanada).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s