Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus ir darbuotojus 100-mečio ir Pasieniečių dienos proga.
Pasak Prezidento, šiandien turime šiuolaikišką, profesionalią, sudėtingiausias užduotis įveikiančią sienos apsaugos instituciją, o tai yra didelis nuopelnas joje dirbusių ir dirbančių žmonių.
„Visada atminsime tuos, kurie tarnyboje paaukojo savo gyvybes. Prisiminsime tuos, kurie reikšmingai prisidėjo Lietuvai tampant Europos Sąjungos nare, o vėliau - įsiliejant į Šengeno erdvę. Branginame tuos, kurie iki šiol sąžiningai prisiima pareigą savo Tėvynei", - rašoma šalies vadovo sveikinime.
Prezidentas pabrėžė, kad pasieniečių sutelktas darbas, drąsa ir pasiaukojimas, gebėjimas keistis kartu su pasauliu ir ryžtingai veikti nelengvomis aplinkybėmis yra pavyzdys mūsų visuomenei ir tarptautiniams partneriams.
Pasieniečiams valstybės vadovas palinkėjo išlikti budriais, stipriais ir nepalaužiamais valstybės sienos sargais, o nuolatinę kaitą bei kasdienius iššūkius priimti kaip galimybę tobulėti.
Kaip ELTA jau skelbė, pirmadienį minima Pasieniečių diena, birželio 29-oji, šiemet sutampa su valstybės sienos apsaugos sistemos sukūrimo 100-mečiu. Tai svarbios datos beveik 4 tūkst. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) tarnautojų ir darbuotojų.
Dėl koronaviruso pandemijos ir su tuo susijusių apribojimų 100-mečio ir Pasieniečių dienos renginiai kuklesni nei įprasta. Atsisakyta tradicinio maršo parado, iškilmingos rikiuotės, parodomųjų programų, pasienietiškos košės.
Pirmadienio rytą Katedros aikštėje veikė pasieniečio profesiją pristatanti ekspozicija. Vėliau Vilniaus arkikatedroje bazilikoje už VSAT buvo aukojamos Šv. Mišios. Po jų Valdovų rūmų kieme surengtas ceremonialas, kurio metu skambėjo sveikinimai, įteikti apdovanojimai VSAT pareigūnams. Po jo programą „Partizanų dainos džiazo stiliumi" rengė Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras ir dainininkė Loreta Sungailienė.
Šiemet VSAT mini Lietuvos vieningos sienos apsaugos sistemos įkūrimo 100-metį. 1920 m. buvo įkurtas 1-asis Parubežinis (pasienio) pulkas.
Pasieniečių dienos ištakos irgi siekia tarpukario Lietuvos laikus. Pirmąkart ši profesinė šventė paminėta 1922-aisiais. Tų metų sausį krašto apsaugos ministras Jonas Šimkus pasirašė įsakymą kariuomenei, kuriuo įteisino birželio 29-ają kaip Pasienio pulko šventę.
1999 m. Pasieniečių dienos minėjimas buvo atkurtas ir VSAT bei jos padaliniuose profesinė šventė vėl pradėta kasmet minėti birželio 29-ąją.
Šiandien VSAT priklauso vidaus reikalų sistemai ir kontroliuoja, kad Šengeno sutarties valstybių išorės sienos saugumas atitiktų griežčiausius reikalavimus. Lietuvos valstybės sienos ilgis - 1763 km. Lietuvos pasieniečiai saugo ir kontroliuoja beveik 6 proc. Šengeno sutarties valstybių išorės sausumos sienos - 1070 km.