respublika.lt

Prezidentas A.Smetona grįžo į gimtinę

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 18 15:10:29, Jaunius POCIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Paminklo autorius skulptorius Antanas Žukauskas pavaizdavo prezidentą Antaną Smetoną, išėjusį pasižvalgyti po savo kaimo apylinkes. Jauniaus Pociaus nuotr.

Sostinėje neatsirado autoritetingo, valstybiškai mąstančio žmogaus, kurio žodis būtų lėmęs, kad paminklas pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai stovėtų kuriame nors Vilniaus skverų. Užtat ukmergiškiai praėjusį šeštadienį savo garsiojo kraštiečio atminimą įamžino jo gimtinėje Užulėnyje.

 

Smetoninės - prezidento A.Smetonos gimimo diena - jau yra tapusi kasmetine didele švente Ukmergės krašto žmonėms. Šiemet pažymimas 145-asis gimtadienis buvo ypatingas - tądien atidengtas paminklas garsiajam kraštiečiui.

Tiesa, jis iškilo ne Smetonos dvare Užugiryje, kaip plačiai skelbiama, o už pusantro kilometro, Užulėnyje, buvusios pradžios mokyklos prieigose.

Kodėl pasirinkta ši vieta, Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas aiškina paprastai - mokykla kaimo vaikams 1935 metais pastatyta prezidento rūpesčiu. Koks buvo jo požiūris į švietimą, galėtų liudyti tai, jog pradinės mokyklos pastate buvo įrengti du butai mokytojams su vonia, tualetu, šiltu vandeniu. O kitapus kelio - A.Smetonos gimtosios sodybos vietą žymintys pamatai. Tad, pasak mero, prezidentas grįžo namo.

Minios žmonių, tądien užtvindžiusios Užulėnį ir Užugirį, liudija, koks svarbus ukmergiškiams A.Smetonos atminimas. Šiame krašte pirmojo prezidento vardas su pagarba buvo tariamas net sovietmečiu.

Tada dar buvo gyvi žmonės, kurie savo akimis buvo matę į Užugirio vasaros rezidenciją anapus ežero atvažiuojantį prezidentą. Net ir tada, kai rezidencija buvo paversta Vaikų tuberkuliozės sanatorija, o vėliau iki pat Nepriklausomybės joje veikė Vilniaus psichoneurologinės ligoninės Narkologijos skyrius, lėniškiai tos vietos nevadino kitaip kaip Smetonos dvaru.

Lėniškiai A.Smetonai dėkingi ne tik už jų vaikams pastatytą modernią mokyklą. Bet ir pristatytą bažnyčios bokštą, į kurį buvo įkeltas varpas, bažnyčioje įrengtą altorių.

Apsilankė devintasis prezidentas

Šiųmetės Smetoninės tapo ypatingos ir tuo, kad Užulėnyje apsilankė naujasis prezidentas Gitanas Nausėda. Devintojo valstybės vadovo atvykimas ir parodyta pagarba pirmajam prezidentui patvirtina, kad jų požiūriai į daugelį vertybių, o ypač į Tautos vienybės svarbą, sutampa.

Kalbėdamas per paminklo atidengimo ceremoniją, G.Nausėda pripažino, kad A.Smetona buvo padaręs klaidų, „kurios gal šiek tiek pasuko Lietuvos valstybės vairą į šoną nuo demokratinės sistemos“, tačiau neabejojo, jog tai buvo daroma mylint Lietuvą ir siekiant ją apsaugoti nuo pavojų.

Verta pacituoti G.Nausėdą, netiesiogiai adresavusį savo žodžius istoriją mėgstantiemas revizuoti politikams:

„Šiandien Lietuva išgyvena laikotarpį, kurį aš vadinu istorinių panagių atlupinėjimu. Kuomet mes vėl ir vėl kvestionuojame savo istoriją, mes vėl ir vėl esame tokioje padėtyje, kuomet norime atsiprašyti už tai, kad esame kartu su kitomis tautomis, kad mes išlikome per istorijos šimtmečius. Aš nežinau, ar reikia atsiprašinėti. Reikia mylėti kitas tautas ir gyventi su jomis santarvėje. Todėl mano tikslas yra ir mano palinkėjimas mūsų politikams - skaitykite daugiau knygų, skaitykite daugiau istorijos knygų ir net tuomet, kai jūs visą kalną knygų perskaitysite, negalvokite, kad išmanote absoliučiai viską ir galite būti teisėjais priimdami sprendimus dėl tų žmonių, kurie gyveno prieš septyniasdešimt, aštuoniasdešimt metų. Nes galbūt ir didelis jų nuopelnas yra tai, kad šiandien jūs galite stovėti ir juos iš aukšto kritikuoti, nors jie gyveno visai kitomis istorinėmis aplinkybėmis ir priiminėjo visai kitokius moralinius ir istorinius sprendimus“.

Tai girdėdamas, žurnalistas Vilius Kavaliauskas, kurio dėka iškilo šis paminklas, neslėpė: „Džiaugiuosi girdėdamas prezidentą kalbant apie Tautos vienybę’’. Beje, skirtingai nei jo pirmtakei, G.Nausėda nėra alergiškas paminklams. V.Kavaliauskas prisiminė, kad jis, tiesa, dar nebūdamas prezidentu, buvo atvykęs į Pasvalį atidengiant paminklą karaliui Žygimantui Augustui.

Turėjo stovėti Vilniuje

V.Kavaliauskas papasakojo, kad ukmergiškiams tiesiog pasisekė, jog paminklas A.Smetonai radosi Užulėnyje.

„2015 metais aš dalyvavau rengiant Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo programą, kurios vienas punktų ir buvo paminklas prezidentui A.Smetonai Vilniuje, - prisiminė V.Kavaliauskas. - Už tai buvo atsakinga Vyriausybės kanceliarija ir Vilniaus miesto savivaldybė. Su prezidentės patarėjais jau buvo sutarta rengti ne konkursą, o valstybinį užsakymą, apklausos būdu išsiaiškinus, kas geriausiai gali padaryti. Visi nurodė, kad geriausiai gali padaryti Antanas Žukauskas. Jis, apimtas entuziazmo, padarė net aštuonis modelius. Aš juos parodžiau premjerui Algirdui Butkevičiui, jis tą pačią dieną nuėjo į prezidentūrą pas Dalią Grybauskaitę ir jie pabaksnojo į vieną. Bet tuo metu paaiškėjo, kad paminklo nebus. 2017 metais iš programos tas punktas buvo išbrauktas“.

Tada V.Kavaliauskas, jau atsistatydinęs iš 100-mečio minėjimo komisijos, kaip privatus asmuo pasibeldė į Ukmergės rajono mero R.Janicko kabineto duris.

„Meras iš karto „užkibo“, nes jis pats iš to krašto. Siūliau, kad paminklas Smetonai atsirastų Ukmergėje, bet jie nusprendė statyti jo tėviškėje Užulėnyje. Tai, ką jie padarė, padarė teisingai. Aš feisbuke parašiau, kad tai yra provincijos iššūkis. Ukmergė padarė žygdarbį, ėmėsi iniciatyvos ir paskui Kultūros ministerija, matyt, nebeturėdama kur dėtis, parėmė“, - kraštiečių ryžtu džiaugėsi V.Kavaliauskas.

Savivaldybė paminklui skyrė 48 tūkst.eurų, Kultūros ministerija - 30 tūkst., dar 5 tūkst. eurų paaukojo žmonės.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s