Šiandien prezidentūroje šalies vadovas Gitanas Nausėda Nacionalines kultūros ir meno premijas įteikė 5-iems nusipelniusiems kūrėjams, nors turėjo įteikti 6-iems. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Viktorija Kuodytė dėl administracinės klaidos nebuvo įleista į prezidentūrą.
2019-ųjų Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatais tapo operos solistė Asmik Grigorian, kino režisierius Algimantas Puipa, aktorė Viktorija Kuodytė, kompozitorė Zita Bružaitė, rašytojas Saulius Šaltenis ir kūrybinė grupė Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė. Kiekvienam iš šešių premijos laureatų skirta solidi 30,4 tūkst. eurų premija.
Laureatė Viktorija Kuodytė nebuvo įtraukta į Kultūros ministerijos prezidentūrai pateiktą sąrašą. Atvykusi į prezidentūrą ir neįleista moteris lyjant lietui grįžo iki savo mašinos pasiimti kvietimo, tačiau tokiai svarbiai ceremonijai pasiruošusi aktorė apsisprendė negrįžti. Prezidentūra, argumentuodama apmaudžia administracine klaida, atsiprašė ir žada premiją įteikti kitą dieną.
Sėkmė niekada nebuvo tikslas
Už kino vaizdų poetinę realybę apdovanotas garsus režisierius Algimantas Puipa nestokojo geros nuotaikos ir „Vakaro žinioms“ teigė, kad į Nacionalinę kultūros ir meno premiją žvelgia kaip į dovaną, saulėlydžio spindulį. „Nežinau, ką reiškia būti apdovanotam, nes ilgai buvau nepastebėtas. Dabar - gražu, smagu“, - šypsojosi režisierius. Paklaustas, ką patartų žmonėms, kurie siekia profesinių aukštumų, juokavo, kad beviltiška patarti. „Visi puola nuogi į dilgėles ir paskui dingsta ilgam. Toks tas pasaulis. Bet iš esmės mene reikia mylėti ir gerbti save. Aišku, ir pinigai yra gerai, bet jeigu pinigai tampa „menu“, prarandi save“, - sakė laureatas. A.Puipa džiaugėsi gražia apdovanojimų diena, dar didesnis džiaugsmas, kad tądien iš užsienio suvažiavo režisieriaus vaikai.
Už vokalinį meistriškumą ir įspūdingą artistinę įtaigą apdovanota operos solistė Asmik Grigorian „Vakaro žinioms“ prisipažino, kad nors rytas dėl didelio užimtumo ir nebuvo lengvas, mažai miegota, bet į prezidentūrą ji ėjo pakylėta. Sakydama kalbą operos solistė akcentavo savo didžiulę meilę Lietuvai ir sakė drąsiai priimanti apdovanojimą.
Laureatė teigė, kad ateina laikas, kai suvoki, jog tapai žmonėms autoritetu, ir tai įpareigoja. „Man niekada sėkmė nebuvo tikslas, aš tiesiog visada norėjau būti gera dainininkė dėl savo šeimos istorijos, visada siekiau profesinių aukštumų. Ir dabar aš noriu būti vis geresnė savo profesijoje ir kaip žmogus, savo širdyje. Kai myli tai, ką darai, sėkmė ateina savaime“, - įsitikinusi pernai geriausia pasaulio operos soliste pripažinta A.Grigorian.
Paklausta, kaip besiskinantiems kelią į šlovės olimpą išvengti žvaigždžių ligos, A.Grigorian sakė, kad tai net ne žmonių, o sistemos bėda. „Kai sėkmė ateina netikėtai, labai sunku atsikratyti žvaigždžių ligos. Kasdien tu turi su savimi dirbti. Svarbiausia - atsakomybė, jei nesi jai subrendęs, žinoma, sunku“, - kalbėjo ji.
Svarbiausia valiuta - laikas
Už muzikos universalumą ir emocinį atvirumą Nacionalinę kultūros ir meno premiją gavusi kompozitorė Zita Bružaitė savo kalboje pabrėžė, kad tik brangių žmonių dėka ji jaučiasi pakylėta. „Labai norėčiau, kad po kelerių metų sumanytas ir įvardytas mano muzikos kodas nepakistų, išliktų atpažįstama mano muzikos žyme. Kūrėjams ir man asmeniškai brangiausia valiuta yra laikas. Save pagaunu mąstant, Viešpatie, padėk man padaryti darbus gerai“, - kalbėjo laureatė.
Už įkvepiantį bendradarbiavimą kuriant aukščiausio lygio kritinį meną apdovanota kūrybinė grupė Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė ceremonijos metu neslėpė jaudulio, tačiau net pamiršta dalis pasiruoštos kalbos nesumažino pakylėto jausmo. Kūrybinė grupė dėkojo už galimybę kurti, o sukūrus perkurti pirmiausia save pačius. Sakė, nė viena jų neįsivaizdavo, kad daugiau kaip prieš 10 metų ankštoje dirbtuvėje vykusios repeticijos išaugs į tarptautines gastroles, o galiausiai nuves „prie dainuojančio paplūdimio Venecijoje“ (šios moterys yra autorės kūrinio „Saulė ir jūra (Marina)“, kuris Venecijos bienalėje pelnė „Auksinį liūtą“).