respublika.lt

Pradedami purkšti kenkėjo vienuolio verpiko užpulti Lietuvos pušynai

(0)
Publikuota: 2020 birželio 04 08:37:10, Jūratė Valančiūtė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Labanoro regioniniame parke. Eltos nuotr.

Medžių kenkėjo vienuolio verpiko užpultus miškus Valstybinių miškų urėdijos Veisiejų (Stalų bei Veisiejų girininkijose) ir Varėnos regioniniuose padaliniuose (Perlojos bei Marcinkonių girininkijose) pasiruošta purkšti jau nuo ketvirtadienio, tačiau, kaip pažymi Valstybinė miškų urėdija (VMU), bus atsižvelgiama į oro sąlygas. Jeigu oro sąlygos bus tinkamos, purškimai truks kelias dienas, esant nepalankiems orams – purškimai gali būti perkelti kitai savaitei.

 

Iš viso bus nupurkšta 3200 hektarų miškų, vėliau Stalų ir Marcinkonių girininkijose purškimas bus kartojamas 725 hektaruose – tuose plotuose, kur kenkėjo skaitlingumas ypač didelis. Kretingos regioninio padalinio Juodkrantės ir Nidos girininkijose 2000 ha plote miškus purkšti numatoma dar vėliau, sakoma VMU pranešime.

Aviacinis purškimas skirtas apsaugoti medynus nuo kenkėjo verpiko vienuolio, kad jo vikšrai nenugraužtų pušų spyglių – tai vienintelis būdas išgelbėti medžius nuo šio kenkėjo.

„Šis medžių kenkėjas pavojingas mūsų miškams, ir purškimas yra vienintelis būdas stabdyti jo plitimą į sveikus medynus. Akivaizdu, kad šis būdas, naudotas ir praėjusiais metais, pasiteisino, nes pavyko išgelbėti šimtus hektarų pušynų. Jeigu tų pačių medžių spyglius kenkėjai nugraužtų pakartotinai, pušys neišgyventų“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Purškiant vienuolio verpiko židinius biologiniu preparatu, kuris veikia drugių vikšrus, nesunaikinami visi kenkėjų vikšrai, todėl, esant palankioms gamtinėms sąlygoms, kokios buvo 2019 metais, židiniai sumažinami, bet plinta toliau ir reikalauja pakartotinių purškimų kitais metais.

Šiemet Valstybinė miškų tarnyba pakartotinai vykdys purškimus ne tik Stalų, bet ir Juodkrantės girininkijose, nes verpikas vienuolis, nors ir nupurškus numatytus plotus, sudarė naujus židinius tose vietose, kur jų anksčiau nebuvo.

Preparatas, kuriuo bus purškiami miškai, nekenksmingas kitiems vabzdžiams, bitėms, akcentuojama pranešime. Taip pat nepavojingas žmonėms, gyvūnams ir augalams.

Viena didžiausių verpiko vienuolio invazijų Lietuvoje buvo užfiksuota prieš 25-30 metų. Tuomet kenkėjas miškuose buvo sunaikinęs net ir po medžiais augusią žolę – verpikai vienuoliai pasižymi tuo, kad gali maitintis ir eglių spygliais, iš bado gali ėsti net lapuočių medžių lapus. Pastebėta, kad kenkėjas elgiasi netipiškai – anksčiau nekliudė kalninės ar bankso pušies, o pastaraisiais metais puola ir šiuos medžius, kurie nudžiūva jau nuo vienkartinio visų spyglių nugraužimo.

Prieš purškiamų miško plotų ribas 100 m atstumu ant kelių, keliukų, takų, kvartalinių linijų iš anksto bus išdėstyti įspėjamieji-draudžiamieji užrašai, kad juose purškimo metu ir vieną parą po purškimo draudžiama lankytis tuose plotuose. Draudimo laikui pasibaigus, tie įspėjimai bus nuimti.

Miškų purškimą organizuoja Valstybinė miškų tarnyba.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+13 +19 C

+11 +17 C

+17 +35 C

+16 +24 C

+18 +22 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s