respublika.lt

Politinės korupcijos byla. (Ne)pasigailėti!

(105)
2021 lapkričio 28 14:00:00
Vladas Vaicekauskas

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius Vilniaus apygardos teisme pasakė baigiamąją kalbą ir teisėjų kolegijos paprašė penkiems politinės korupcijos veikėjams skirti bausmes.

×
nuotr. 1 nuotr.
Politinės korupcijos bylos veikėjai (iš kairės): Gintaras Steponavičius, Šarūnas Gustainis, Eligijus Masiulis, Vytautas Gapšys ir Raimondas Kurlianskis. Stasio Žumbio nuotr.

 

Kas turėtų krimsti kalinio duoną?

Septyneriems metams turėtų sėsti buvęs Liberalų sąjūdžio partijos vadovas, buvęs susisiekimo ministras ir buvęs Seimo narys, Dalios Grybauskaitės internetinis paštininkas Eligijus Masiulis.

Ponas E.Masiulis privalėtų susimokėti 67 660 eurų baudą. Būtų konfiskuotas 106 200 eurų gautas kyšis, išieškotas 137 771,25 eurų vertės turtas, kuris yra neteisėto praturtėjimo dalykas.

E.Masiuliui būtų atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas septynerių metų laikotarpiui.

***

Prokuroras teismo paprašė „MG Baltic" (dabar - „MG grupė") koncerno buvusį viceprezidentą Raimondą Kurlianskį pripažinti kaltu dėl daugybės papirkimų bei prekybos poveikiu ir skirti bausmę - laisvės atėmimą šešeriems metams ir šešiems mėnesiams bei 37 600 eurų baudą. Taip pat prokuroras paprašė skirti ir baudžiamojo poveikio priemonę - septyneriems metams atimti teisę dirbti vadovaujamose pareigose viešajame ir privačiame sektoriuose. Ir E.Masiulį, ir R.Kurlianskį prašoma suimti teismo salėje.

***

Seimo narį, buvusį Darbo partijos pirmininko pirmąjį pavaduotoją Vytautą Gapšį prašoma pripažinti kaltu dėl daugybės kyšininkavimo epizodų bei prekybos poveikiu ir skirti penkerių metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, valstybės naudai išieškoti paimtų nematerialių kyšių atitinkančią pinigų sumą - 27 100 eurų, taikyti baudžiamojo poveikio priemonę - atimti teisę septyneriems metams būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.

***

Buvusį Seimo narį Šarūną Gustaitį prokuroras prašo pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo ir skirti jam 28 245 eurų baudą, išieškoti valstybės naudai netiesiogiai gauto kyšio vertę - 8700 eurų, bei atimti teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybės institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ir skiriamas pareigas penkeriems metams.

***

Buvusį Seimo narį, „krepšelizavusį" visą švietimo sistemą, kai dar dirbo švietimo ministru, Gintarą Steponavičių prašoma pripažinti kaltu dėl piktnaudžiavimo, skirti jam 16 447 eurų baudą ir baudžiamojo poveikio priemonę - atimti teisę būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ar įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas ketveriems metams.

***

Savo baigiamojoje kalboje prokuroras prašo vieną didžiausių Lietuvoje koncernų - „MG Baltic"- pripažinti kaltu dėl daugybės papirkimų ir prekybos poveikiu ir už šiuos nusikaltimus skirti 1 506 400 eurų baudą.

***

Liberalų sąjūdį prokuroras teismo prašo pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo bei prekybos poveikiu ir už šiuos nusikaltimus skirti 564 900 eurų baudą.

***

Atsižvelgiant į tai, kad Darbo partija, manoma, padarė du sunkius korupcinius nusikaltimus, jai siūloma skirti 376 600 eurų baudą. Partiją prašoma pripažinti kalta dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu.

***

Savo skaitytojams primename, kad ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu buvo pradėtas 2016 m. gegužės mėn. Tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, jį organizavo ir kontroliavo Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius.

Komentaras

Vladas Vaicekauskas

„Respublikos" apžvalgininkas


Brandi tarptautinė korupcija kyšių neima. Brandi korupcija valdžią ima civilizuotesniu būdu. Kyšius ima korupcinis mailius, siekiantis greito ir lengvo praturtėjimo. Brandi korupcija perdėm suįžūlėjusį mailių pati atiduoda STT.

***

Valstybei ir visuomenei kur kas pavojingiau (matyt, patogiau), kai kyšius ima sistemos. Pavyzdžiui, sveikatos, švietimo, viešųjų pirkimų, valdymo, partijos...

Brandi korupcija sistemomis profesionaliai naudojasi.

Brandžiai korupcijai veikiant, Lietuvoje atsirado valdžiai ir prezidentūrai nepavaldus CŽV kalėjimas. Lietuvą valdanti korupcinė sistema, susipynusi su tarptautiniais mafijos sindikatais, dėl jų daromos įtakos pati savo rankomis supjaustė didžiulį žvejybos laivyną, pirma laiko uždarė saugią Ignalinos atominę, savo rankomis sunaikino „Snoro", „Ūkio" bankus, pusdykiai atidavė „Mažeikių naftą", kuri dabar Lenkijai deda aukso kiaušinius. Ko gero, dėl tų pačių jėgų daromos įtakos VSD į Brestą išsiuntė aukščiausio lygio, bet netinkantį mafijai, profesionalą Vytautą Pociūną, kuris it mažas neatsargus vaikas iškrito pro viešbučio langą ir žuvo.

***

Visose paminėtose ir nepaminėtose aferose valstybės sistemų vadovai atliko apgailėtiną smulkaus mailiaus vaidmenį. Dalis korupcionierių sučiupta. Tarptautinė korupcija liko nepaliesta.

***

Tarptautinėse konferencijose korupcijos šulai gyrė Lietuvą, kuri su vietos mafija kovoja baltomis pirštinaitėmis. Kovoja atsargiai, jautriai, kantriai, gracingai. Labai palankiai tarptautinėje erdvėje atsiliepta apie kasmetį korupcijos žemėlapį. Korupcijos žemėlapyje kaltė permetama pažymėtoms savivaldybėms, bet centrinės korumpuotos sistemos paliekamos nuošalyje.

***

Iš tarptautinių organizacijų Lietuva sulaukė palankių atsiliepimų, kai STT, VMI, VSD pakvietė savo piliečius slaptai skųsti kyšius duodančius ar imančius valdininkus. Slaptas bendravimas su liaudimi primena KGB metodus. Kartu tarptautinės mafijos bosams siunčiama žinia, kad paminėtos institucijos yra silpnos ir pačios nesugeba vykdyti joms priskirtų pareigų.

***

Mailių valdanti brandi tarptautinė korupcija ragina kasmet plėsti įtakos zonas: kvailais mokesčiais ir draudimais reketuoti verslą, smulkiuosius žemdirbius, skatina į švietimo sistemą ryžtingai brukti vienalyčių šeimų, lyties keitimo, genderizmo, narkotikų, alkoholio išlaisvinimo ir globalizmo idėjas, kurios iškreiptų gyvenimo būdą ir pamažu naikintų Tautą.

***

Brandžios korupcijos rengiamose neva mokslo konferencijose skelbiama, kad valstybė bus suparalyžiuota, kuomet korupcijos lygis apims 50 proc. valdininkijos ir 50 proc. Seimo narių. Tarptautiniu mastu nedidelės apimties politinės korupcijos byla patvirtino, kad Lietuva tuo keliu jau pasuko: iš 5 teisiamųjų - 4 vis dar tebesantys ar buvę Seimo nariai.

Tvirtinama, kad į korupcines pinkles jau įtraukta 30 proc. valdininkijos. Tikrasis kyšio rekordas Tautai yra nežinomas. Tikroji mafijos aprėptis - neapibrėžta.

***

Sąžiningas teisinis nedidelės politinės bylos finalas būtų pirmas žingsnelis švaraus teisingumo ir teisėtumo kryptimi.

Komentaro autoriaus siūlymai

Drįstu pasakyti, kad teisiamieji nėra kriminaliniai nusikaltėliai. Dėl to sodinti į kalėjimą, kad savo pinigėliais piliečiai juos penėtų, saugotų ir lavintų, tiesiog būtų nesusipratimas.

Kyšininkus, mafijozus derėtų „apdovanoti" tik gerai apgalvotomis baudomis. Pavyzdžiui, E.Masiulis, paėmęs šimtatūkstantinį kyšį, lai valstybei grąžina 50-100 kartų didesnę sumą. Lai sau verslauja, dirba, gyvena šeimoje, bet teismo paskirtą sumą nustatytomis dalimis valstybės iždui tegul sumoka tarsi banko paskolos procentus - kiekvieną mėnesį nustatytą kainą. Kas visuomenei iš to, kad kalėjime dinderį muš V.Gapšys ir R.Kurlianskis. Jie visi privalo valstybei sumokėti 100 kartų didesnę baudą nei gauto kyšio vertė. Tad kur kas protingiau būtų įkalinimo metus pakeisti baudomis.

Labai aiškiai atskirdami kyšio gavėjus, davėjus nuo kriminalinių nusikaltėlių, mes ne tik savaip demokratizuotume bausmių sistemą, bet ir visai visuomenei pasiųstume aiškią žinią: močiute, 300 eurų kyšiukas gydytojai, jei tamstą sugaus, virs 30 000 eurų bauda.

***

Politinės korupcijos byloje iki pašaknų įmerkusios uodegą Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijos valstybei ir visuomenei kelia kur kas didesnius pavojus nei penki teisiamieji kartu sudėjus - abi partijos leidžia įs-ta-ty-mus! Bet prokuroras prašo partijas nubausti juokingo dydžio piniginėmis sankcijomis.

***

Neabejoju, kad Prisiekusiųjų teismas minėtas partijas dėl sunkių korupcinių nusikaltimų ir valstybės prestižo menkinimo pripažintų nusikalstamomis organizacijomis ir jas paleistų.

Tuo metu sunkiu nusikaltimu apkaltintos partijos vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen lyg niekur nieko vadovauja Seimui - aukščiausiajai įstatymų leidybos institucijai!

***

Tai rodo, kad nuo senų laikų likusi centralizuoto partinio valdymo sistema yra nepajėgi atsikratyti korupcijos. Padėtį iš esmės gali pakeisti tik „Respublikos" ir jos bičiulių kvietimas į referendumą. Pa-si-ra-šy-ki-te!

Pasirašyti galima internetu prisijungus prie Vyriausiosios rinkimų komisijos rinkėjo puslapio adresu: Iniciatyvos-rinkėjo puslapis (rinkejopuslapis.lt) ir spaudžiant „PASIRAŠYTI".

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (105)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Rygos uostas pranešė per praėjusius metus perkrovęs 21,499 mln. tonų krovinių – tai 9,3% mažiau nei 2020 m.
  • MAŽĖJIMAS: Kinijos populiacija sensta – darbingo amžiaus žmonių, kuriems nuo 16 iki 59 metų, per dešimtmetį sumažėjo daugiau nei 7 proc. punktais – nuo 70% iki 62,5%.
  • AUGIMAS: Praėjusią savaitę elektros kainos Baltijos šalyse didėjo, labiausiai elektra brango Lietuvoje – 20 proc., iki 172,38 Eur/MWh.
  • DRAUDIMAS: Pirmoji pasaulio teniso raketė Novakas Džokovičius po jo vizos atšaukimo negalės atvykti į Australiją trejus metus, patvirtino šios šalies federalinė vyriausybė.
  • PLANAI: Antradienį Seimas ketina imtis net trijų Konstitucijos pataisų.
  • AUGIMAS: 10 turtingiausių pasaulio vyrų per pirmuosius dvejus koronaviruso pandemijos metus, pasaulyje augant skurdui ir nelygybei, savo turtus padvigubino, sakoma pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje.
  • TRŪKUMAS: 2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių.
  • METINĖS: Pirmadienį Lietuvoje bus minimos Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo 31-osios metinės.
  • EKONOMIKA: Kinijos ekonomika praėjusiais metais augo 8,1%, palyginti su 2020 rodikliu, kas 0,3% procentiniais punktais atsiliko nuo prognozių.
  • RESPIRATORIAI: Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per renginius uždarose erdvėse privalu dėvėti respiratorius, atvykus iš užsienio ar turėjus kontaktą su sergančiuoju namuose, darbe izoliuotis bus galima trumpiau.
Daugiau

Dienos klausimas

Kas jus dabar labiau neramina - piliečių vidinis susipriešinimas ar valstybės išorinės grėsmės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių šiemet įvykusių įvykių galėtumėte įvardinti kaip „Metų įvykį“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +4 C

-4 +2 C

 

-6 +4 C

-1 +2 C

-4 +2 C

 

+1 +4 C

0-13 m/s

0-7 m/s

 

0-9 m/s