Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla vakar žurnalistams pristatė, kokios išvados padarytos po rugpjūčio 10-osios mitingo prie Seimo. Nuspręsta, kad nuo šiol per protesto akcijas, jei kils įtarimų, kad jos gali baigtis neramumais, Seimo rūmai (ir kitos valstybės institucijos, prie kurių vyks akcijos) bus aptverti tvoromis, tarp jų - ir antiriaušinėmis: kad būtų užtikrinamas įstatyme numatytas perimetras.
A.Bilotaitė vakar dievagojosi, kad pareigūnų veiksmai buvo adekvatūs, kritinių klaidų bei civilių žmonių aukų išvengta, tačiau renginio metu galimai pritrūko Viešojo saugumo tarnybos ir Policijos departamento glaudesnio bendradarbiavimo. Tačiau esą padarytos išvados ir ateityje bendradarbiavimas bus glaudesnis.
Savo ruožtu R.Požėla pareiškė, kad daugiatūkstantiniai mitingai prie Seimo nėra galimi, nes „ten fiziškai nėra vietos", todėl policija dės pastangas, kad planuojami daugiatūkstantiniai renginiai prie parlamento nevyktų.
„Vienas dalykas, kai yra prašymas susirinkti keliems šimtams, kitas dalykas - kai yra tūkstantinės minios ir kai yra protestiniai renginiai. Mūsų pagrindinis galvos skausmas yra užtikrinti viešąją tvarką, tad mes per šią prizmę teikiame savo pasiūlymus", - sakė R.Požėla.
Todėl, jo teigimu, policija rugsėjį imsis priemonių, kad rugsėjo 10 d. planuojamo mitingo metu nebebūtų pažeisti įstatymai - pirmiausia įstatymu numatytas 75 metrų atstumas iki Seimo, kurio turi laikytis mitinguotojai.
„Policija imsis priemonių, kad šis perimetras būtų pažymimas techninėmis priemonėmis, - mes tai planuojame, tam ruošiamės. Bus akivaizdu, iki kur galima prieiti ir kur yra riba, kuri yra saugoma įstatymu", - teigė R.Požėla.
Generalinis komisaras užsiminė, kad prie Seimo gali iškilti ir perimetrą žymėti antiriaušinės tvoros. Jei ateityje vyktų protestai prie kitų institucijų, jos būtų lygiai taip pat aptveriamos.
„Ar mes matėme kylančias įtampas renginyje? Taip, matėme, tam tikrų simbolių naudojimas mums buvo signalas, kad šis renginys turi savų rizikų. Tad nuo renginio pradžios mes nuosekliai didinome pareigūnų skaičių prie Seimo. Tačiau atėjo tam tikras momentas ir supratome, kad bus reikalinga vykdyti specialią policijos operaciją ir kad reikia pareigūnų, kurie yra specialiai pasirengę vykdyti tam tikras intervencijas, - apie rugpjūčio 10-osios mitingą kalbėjo R.Požėla, pridurdamas, - išmokta pamoka rodo, kad mes pasitelksime ir kitų teritorinių policijos įstaigų pareigūnus, kad policija su savo partneriais veiktų nenutrūkstamai."
Policijos generalinis komisaras teigė, kad didelį pavojų kelia žvyruota automobilių stovėjimo aikštelė prie Seimo, kur gausu akmenų, o riaušių metu esą būtent iš šios aikštelės surinkti ir mėtyti akmenys žalojo pareigūnus.
„Neigiamai tai vertinu, tačiau vakar pasirašiau raštą Vilniaus miesto savivaldybei su kopija Seimo kanceliarijai apie tai, kad būtų imtasi priemonių ir pagaliau būtų pradėti darbai, eliminuojant iš esmės šią grėsmę, kuri yra susijusi su neasfaltuota aikštele", - sakė R.Požėla.
Pasak generalinio komisaro, dėl rugpjūčio 10-osios įvykių prie Seimo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai.
„Pagrindinis ikiteisminis tyrimas yra riaušių tyrimas, po to sekė dar vienas tyrimas dėl neteisėtu būdu renkamų duomenų pareigūnų atžvilgiu ir dar vienas ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas tą pačią dieną dėl neteisėto narkotinių medžiagų disponavimo. Šiuo metu yra apie 30 asmenų, kuriems pareikšti įtarimai. Noriu pabrėžti, kad nė vienam iš šių asmenų įtarimai nėra panaikinti, kiekvieno įtariamojo atžvilgiu taikomos kardomosios priemonės", - reziumavo R.Požėla.