respublika.lt

Policija giriasi reidais, bet nepagauna politikų (109)

2021 spalio 26 15:05:00
Justina GAFUROVA

Nors mums kasdien primenama elgtis atsakingai, saugant save ir kitus, patiems politikams masiškai nuolat smunka kaukės. Neseniai rašėme, kaip renginyje kaukės nedėvėjusi Seimo narė Edita Rudelienė vis negauna baudos, o štai dabar be kaukės užfiksuota ir ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Dėl to policijai pateiktas pareiškimas.

×
nuotr. 2 nuotr.
Arūnas Paulauskas, Edita Rudelienė ir Aušrinė Armonaitė. Arūno Bernacko koliažas

 

Į tai, kad ant scenos ministrė nedėvi kaukės ir nesilaiko atstumų, dėmesį atkreipė aktyvus Lietuvos pilietis Raimondas Šimaitis. Tad, surinkęs nuotraukų įrodymus, vyras nepasivargino kreiptis į institucijas. Dar anksčiau dėl to, kad Seime be kaukės užfiksuotas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, R.Šimaitis taip pat buvo parašęs pareiškimą policijai. Tiesa, ar bauda ministrui buvo skirta, policija neinformavo pranešėjo. Todėl šį kartą, kaip sako pats R.Šimaitis, jis nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

Arba kaukės, arba atstumas

Pareiškime jis nurodė, kad spalio 15 d. Lietuvos Respublikos pilietė Aušrinė Armonaitė uždaroje patalpoje vykusio renginio metu „Rinkis prekę lietuvišką", vykusioje Žalgirio arenoje, nedėvėjo nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės. Ministrė A.Armonaitė taip elgdamasi nesilaikė operacijų vadovo sprendimo, kuriame nurodoma, kad vyresni nei 6 metų žiūrovai ir (ar) dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėtų medicinines kaukes ar respiratorius.

Paprastai sakant, esant scenoje reikėtų laikytis arba atstumų, arba dėvėti kaukes. O tuo metu, kai be kaukės ant scenos užfiksuota ministrė, atstumų nebuvo laikomasi.

„Minima pilietė A.Armonaitė, renginyje dalyvavusi svečio teisėmis, nesilaikė saugaus atstumo nuo žiūrovų bei kitų dalyvių, nedėvėjo nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės, taip sukeldama pavojų išplisti COVID-19 ligai ir padarydama Administracinių nusižengimų kodekse numatytas veikas.

Kiek man žinoma, minima pilietė neturi fizinės negalios, kuri ją atleistų nuo apsaugos priemonių dėvėjimo. Prašau išaiškinti pažeidėją bei nubausti jį LR teisės aktų numatyta tvarka", - rašoma R.Šimaičio pareiškime Generalinei prokuratūrai.

Policija ėmėsi tyrimo

„Vakaro žinioms" susisiekus su Generaline prokuratūra, ši informavo, kad apie gyventojų kreipimąsi į prokuratūrą informacija neteikiama. Pasiteiravus policijos, ar skundą prokuratūra perdavė jai, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė patvirtino, kad informacija pasiekė policiją. Ji nurodė, kad šiuo metu vyksta aplinkybių patikslinimas, po kurio būtų galima pradėti administracinę teiseną. Tiesa, įstatymai numato, jog ji gali trukti iki dvejų metų.

„Vakaro žinių" kalbintas pranešėjas R.Šimaitis sakė pastebintis, kad tai ne pirmas atvejis, kai politikai atsainiai žiūri į reikalavimą dėvėti kaukes. Dar blogiau, kad, net gyventojams užfiksavus tokius pažeidimus, kaip kad Vytauto Landsbergio atveju, ne visuomet policija randa drąsos elitą nubausti. „Panašu, kad gyvename kaip Tarybų Sąjungoje, kai vieni lygūs, o kiti - lygesni. Paprastas „proletaras" greitai pasmerkiamas ir nuteisiamas, o deputato niekas neliečia, nes jį gina kiti deputatai. Tai yra gėdinga. Skandinavijos šalyse politikui ką nors prisidirbus, jis daugiau neberodomas arba pasitraukia pats. O Lietuvoje viskas priešingai", - sakė R.Šimaitis.

Jis sako nenustebsiąs, jeigu ir šį kartą policijos pareigūnai ras būdų, kaip nenubausti ministrės A.Armonaitės: „Kaip tarybiniais laikais. Jeigu paliesi nejudinamą, greitai skrisi iš tarnybos. Bet jeigu mes gyvename teisinėje valstybėje, tuomet teisė turi galioti visiems, o ne selektyviai."

Nepaisant to, R.Šimaitis sako, kad informuoti valstybines institucijas apie tokius atvejus - kiekvieno save gerbiančio piliečio pareiga. „Politikai mums reguliuoja, kaip gyventi, bet patys to nesilaiko. „Pagauti" valdininką, politiką, nusižengiantį pačių kuriamiems įstatymams, tai ne skundas, o pilietinė pareiga."

O tuo metu policija rengia reidus parduotuvėse

Kol politikai nebaudžiami renginiuose nedėvi kaukių, paprasti Lietuvos gyventojai sulaukia akylaus policijos dėmesio. Štai penktadienį, nuo 16 iki 21 val., visoje šalyje vyko policijos reidai, kurių metu buvo tikrinama, ar asmenys, patekę į prekybos ar laisvalaikio praleidimo vietas, pateikia Galimybių pasą.

Iš viso dirbo beveik 200 policijos pareigūnų, kurie patikrino beveik 12 tūkst. asmenų. „Pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai dėl svetimo Galimybių paso pagrobimo arba pagrobto panaudojimo, taip pat pradėta 21 administracinė teisena dėl veido kaukių nedėvėjimo", - skelbia policija. Ir nurodo, kad atsakomybė už ne savo Galimybių paso panaudojimą numatyta Baudžiamajame kodekse, už ką gali grėsti net iki šešerių metų laisvės atėmimas.

Beveik tuo pat metu sostinėje prekybos centro „Vilnius Outlet" atidaryme žinomi žmonės ant scenos vieni kitus sveikino spausdami rankas, taigi, nesilaikydami atstumų ir nedėvėdami kaukių. Vieną po kito panašius atvejus renginiuose fiksuoja aktyvūs Lietuvos piliečiai. Nes išimtys dėl kaukių numatytos tik fotografuojantis prie fotosienelės ir tik tuomet, jeigu ji yra kitoje patalpoje.

„Vakaro žinių" kalbintas Sveikatos teisės instituto teisės specialistas Ramūnas Aušrotas čia įžvelgia dvejopų standartų taikymą. „Policija geriau darytų reidus prie mokyklų, kur narkotikai platinami.

Jeigu matome, kad renginyje nedėvimos kaukės, praneškime policijai. Juk matome, kaip influenceriai transliuoja tiesiogiai iš ten be jokių kaukių. Ir policija galėtų pabandyti padaryti reidus tokiuose renginiuose. Bet policija yra kaip kariuomenė - jie vykdo jiems „iš viršaus" duotus nurodymus. Tokia yra valdžios politika", - sako teisininkas.

R.Aušrotas įsitikinęs, kad šiuo metu taikoma atsakomybė už svetimo Galimybių paso panaudojimą yra neteisinga: „Tai yra dokumentas, kurio pagrindu kažkas yra leidžiama arba draudžiama. Problema, kad šis dokumentas turėtų būti plačiai apibrėžtas ir reguliuojamas įstatymu, o ne Vyriausybės nutarimu, kaip yra dabar. Vyriausybė neturi įstatymų leidžiamosios galios. Matyt, čia reikėtų, kad atsirastų žmogus, kuris profesionaliai nueitų teisminį kelią šiuo klausimu.

Kitas dalykas, kad laisvės atėmimo bausmė iki penkerių metų už ne savo Galimybių paso naudojimą yra neproporcinga ir dėl to yra neteisinga. Nusikalstamos veikos pavojingumas nėra toks, kad būtų reikalinga ši sankcija. Čia labiau tiktų Baudžiamojo kodekso 277 straipsnis „Kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimas". Jame sakoma, kad tas, „kas būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamąja liga, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų". Kodėl netaikomas šis straipsnis, kuriame numatytos kitokios sankcijos? Didelės baudos dabar labiau primena žmonių gąsdinimą."

 

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (109)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
  • SPRĘS: Vyriausybė penktadienį posėdyje apsispręs, ar teikti Seimui nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo mėnesiui pasienyje su Baltarusija.
  • STATYBOS: Vilniaus Santaros slėnyje, šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, penktadienį bus įkasta simbolinė kapsulė ir oficialiai pradedamos VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
  • SIUNTOS: Lietuvos paštas informuoja apie fiksuojamus vis ilgesnius siuntų pristatymo į užsienį terminus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -2 C

-16 -7 C

 

-18 -10 C

-14 -3 C

-12 -8 C

 

-13 -8 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s