respublika.lt

Po Alytaus gaisro gyvenimas grįžtanuotraukos (6)

2019 lapkričio mėn. 17 d. 12:04:03
Dalia BYČIENĖ

Šeštadienį suėjo mėnuo nuo pirmosios gaisro dienos Alytaus padangų perdirbimo gamykloje. Kaip, dėl ko kilo gaisras ir kas kaltas dėl didelius nuostolius valstybei, gyventojams atnešusio gaisro, dar neatsakyta. Ką daryti, kad panašios nelaimės nesikartotų, dar tik ruošiamasi atsakyti. O žmonės gyvena šiandien ir nori žinoti. Kokia yra situacija, praėjus mėnesiui po gaisro kalbėjomės su Alytaus maisto ir veterinarijos tarnybos, sveikatos apsaugos atstovais, Alytaus medžiotojų klausėme apie situaciją miškuose, į pateiktus klausimus sulaukėme atsakymų iš aplinkosaugininkų.

×
nuotr. 8 nuotr.
Gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje. PAGD nuotr.

 

Tyrimai gerėja

Pasak Maisto ir veterinarijos tarnybos (MVT) Alytaus padalinio vadovo Romo Černiaus, gauti daugumos tyrimų dėl dioksinų ir sunkiųjų metalų atsakymai. „Šachtiniai šuliniai vadinamoje „vėjų rožėje“ neužteršti, žolė, želmenys - taip pat. Pakartotiniai pieno tyrimai nebekelia didelio susirūpinimo. Gavę laboratorijų atsakymų protokolus, įvertinę gyvulių ir pašarų laikymo sąlygas, ūkininkams išduodame leidimus parduoti pieną. Draudimus parduoti pieną atšaukėme šešiems kaimams dar užpraėjusį penktadienį.

Dūmų šleifas praslinko per 25 kaimus, juose yra daugiau nei 90 gyvulių laikytojų. Mėginius ėmėme ne tik iš šių, bet ir gretimų Birštono, Prienų teritorijų, analizavome tenykštę situaciją. Ten viskas gerai. Išvežėme skersti dešimt galvijų, bus tiriamos jų kepenys dėl dioksinų. Sulaukę atsakymų, galėsime kalbėti apie gyvulių ateitį“, - teigė specialistas.

Sveikata skundėsi tik per gaisrą

Besiskundžiančių antplūdis dėl sveikatos pablogėjimo nuslopo vos pasibaigus gaisrui, bet medikai nedrįsta spėti, kas laukia ateityje. Pasak S.Kudirkos ligoninės direktoriaus Artūro Vasiliausko, besiskundžiančių galimais gaisro padarinių simptomais nepadaugėjo.

„Prieš mėnesį daugiausia sveikatos sutrikimų buvo kilę dėl dūmų, įtampos, baimės. Keletas abejotinų buvo iš gaisro zonos. Dabar gyventojai su nusiskundimais dėl sveikatos kreipiasi į savo šeimos gydytojus, siunčiami tirtis. Sutarėme, kad besikreipiantiems dėl galimo padangų gaisro poveikio nereikėtų laukti pas specialistus eilėse. Bet to nejaučiame, gyvename įprastą gyvenimą. Kas žino, gal po kiek laiko pasekmių gali atsirasti. Gal atsiras ne nuo to, bet sakys, kad nuo to“, - abejojo Alytaus ligoninės vadovas.

Žvėrys apie save praneš patys

Ką miškuose mato medžiotojai? Vienų medžiotojų klubų atstovai teigia, kad gamta kaip ir visada susitvarkys pati. Kiti optimizmu netrykšta. Esą gamta atsakymus pateiks pavasarį, kai žvėrys susilauks jauniklių. Gali gimti negyvų, rastis apsigimusių.

Kai kurie medžiotojai netiki optimistiniais želmenų bei žolės tyrimais. Toliau nuo gaisro dūmų šleifo medžiojantys vyrai tvirtina neužtikę negyvų žvėrių. Tačiau tik toliau. Arčiausiai gaisro židinio esančio „Ūdrijos“ klubo vadovas Virgilijus Pranckevičius vieną kritusį kiškį pats nuvežė Maisto ir veterinarijos tarnybai, dar vieną kritusį ilgaausį aptiko gyventojai. Tarnyba pati paprašė „Ūdrijos“ medžiotojų pateikti dviejų sumedžiotų stirnų kepenis. Ar rasta jų kepenyse dioksinų, atsakymų dar nėra. Nepateikti dar atsakymai dėl abiejų kiškių.

„Karvės ėdė užkrėstą žolę, jų piene rasta dioksinų, kaip gali neapsinuodyti žvėrys, braidantys po tuos pačius žolynus. Gyvenu toje zonoje ir tebekosčiu, nors praėjo mėnuo po gaisro. Dauguma galvoja taip pat - išsikosės. O ką žmonėms daryti?“ - retoriškai klausia medžiotojų atstovas V.Pranckevičius.

Dūmai išsisklaidė, jų sukėlėjai - tolsta

Nepavyko prašnekinti Alytaus aplinkos inspekcijos atstovų apie buvusią ir esamą situaciją Alytaus padangų perdirbimo įmonėje. „Neturime teisės, kreipkitės į departamentą“, - vijo šalin šios inspekcijos vadovas Česlovas Meržvinskas. Tą patį informacijos šaltinį mums nurodė šios tarnybos vyr. inspektorius, naujasis gaisro padarinių operacijų vadovas Stasys Gudzinevičius.

Atsakymų teko ieškoti alytiškiame Aplinkos apsaugos departamente (AAD). Ir jų rankos, pasirodo, surištos, nes vyksta ikiteisminis tyrimas. AAD direktoriaus pavaduotojas Vaidas Gricius netiesiogiai patvirtino tai, ką alytiškiai seniai kalba - kaltų gali nelikti. Anot AAD atstovo, paskutinio planinio patikrinimo, kuris atliktas 2019 m. spalio pradžioje, duomenimis, įmonės teritorijoje sukauptų padangų atliekų kiekis neviršijo turimame taršos leidime nustatytų maksimalių leidžiamų laikyti padangų atliekų kiekio, o pagal galiojančius teisės aktus pagamintos produkcijos kiekis, kuris gali būti saugomas įmonėje, nėra reglamentuotas. O už sandėliuojamos produkcijos bei atliekų kontrolę esąs atsakingas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

INTERVIU

Alytuje šiuo metu gyvenantis, chemijos mokslus Kembridže baigęs ir ten mokslų daktaro laipsnį apsigynęs Donatas ŽMUIDINAVIČIUS Alytaus padangų gaisro metu tapo savanorišku Alytaus savivaldybės vadovų konsultantu. Chemikas tai daręs ne dėl atlygio ar dėkingumo, o todėl, kad Alytus - jo gimtieji namai. Su mokslininku kalbėjomės, kaip pavojus atrodė iš arti, kokie yra tikrieji gaisro grėsmės mastai.

- Daugelis gyventojų iki šio gaisro turbūt ne ką žinojo apie dioksinus ir neįtarė, kokie pavojai slypi pačiame mieste esančiame pramonės rajone...

- Gal ir nesidomėjo, tai pirmas tokio masto gaisras Lietuvoje ir visoje Rytų Europoje. Patys pavojingiausi degimo metu išsiskiriantys chemikalai - dioksinai. Jų tyrimas yra labai sudėtingas, trunka apie 10 dienų. Dioksinai yra neturinti kvapo, vandenyje netirpi medžiaga. Gaisro metu jie prikimba prie kietųjų dalelių ir su jomis nusėda ant žolės, dirvos, į vandenį. Pavojingi tuo, kad jie koncentruojasi gyvuose organizmuose ir juose lieka visą gyvenimą. Daugiausia dioksinų į organizmą patenka per maistą. Kuo jaunesnis organizmas, tuo pavojingesnis jų poveikis. Nėra priemonių dioksinus iš organizmo pašalinti, todėl ir tokie griežti Europos Sąjungos reikalavimai, kas turi būti, kaip turi būti, kad jie nepatektų į gamtą, o iš gamtos - žmogui. Vieną stiklinę užteršto dioksinais pieno išgėrus, gal nieko ir neatsitiks, bet jei nuolat tokį pieną vartosi, bus blogai. Ypač pavojingas jais užterštų produktų vartojimas vaikams, žindančioms motinoms.

- Sprendžiant iš sudegusių atliekų kiekio, galima teigti, kad dioksinų į aplinką nusėdo daug. Kiek prireiks laiko, kol gamta nuo jų išsivalys?

- Gamtoje dioksinai gali išlikti dešimtmečiais. Tuoj po gaisro siūliau paveiktas teritorijas išvalyti, išgrėbti lapus, plauti kelius. Vienintelis būdas natūraliai išvalyti dioksinus yra fotolizė, saulės šviesa. Kitaip ši medžiaga visiškai nesiskaido. Palijus dioksinai su kietosiomis dalelėmis nusėda į dumblą ir lieka ten, kol neiškasi. Pastaruoju metu gyvendamas Alytuje aš valdininkus nuo pat pirmos gaisro dienos įspėjau, kad reikia tirti dioksinus. Nelabai kas mane girdėjo. Pieno pavyzdžius paėmė po keturių dienų, dirvožemio - tik užgesinus gaisrą. Pirmą kartą Lietuvoje maiste rado dioksinų, iki tol to nebuvo.

Mokslo nustatyta, kad natūraliai gamtoje dioksinų nesusidaro, labai nedaug jų susikaupia degant miškui. Daugiausia šių nuodų susidaro neaukštoje temperatūroje (iki 800 laipsnių - aut. past.), degant padangoms, šiukšlėms, medicininėms atliekoms. Deginant atliekas aukštoje temperatūroje, o tokios technologijos taikomos specialiose gamyklose, išsiskyrusios cheminės medžiagos, iš jų ir dioksinai, sudega. Priežiūra ten labai griežta. Alytuje padangų gaisro dūmai su visomis kenksmingomis dalelėmis pasiskirstė po laukus ir užteršė teritorijas savo kelyje. Daugiausia šių chemikalų galėjo susikoncentruoti piene, kiaušinių tryniuose ir žuvyse. Dūmų šleifo trajektorijoje esantys vandens telkiniai, juose gyvenančios žuvys, tikėtina, užkrėstos.

- Kokia jūsų nuomonė apskritai apie šį įvykį?


- Manau, kažkas iš valdininkų kažko nepadarė; nepadarė aplinkotvarka, nepadarė priešgaisrinės apsaugos tarnyba, savivaldybė, išduodama leidimus, darbo saugos inspekcija. Kai visos institucijos kažko iki galo nepadaro, tada ir įvyksta tokios nelaimės. Galiausiai niekas nežino, kas dar sudegė su padangomis, niekas negali pasakyti, ką patalpų savininkas be padangų dar laikė. Jis turėjo leidimą ne tik laikyti ir perdirbti padangas, bet ir laikyti plastiko, metalo atliekas. Jis gudravo, padangų gal ir buvo laikoma tiek, kiek leidžiama, bet greta neperdirbtų padangų jis kaupė perdirbtas, o jos dar degesnės. Likau nustebęs, kad tokiomis ekstremaliomis situacijomis nesikliaujama mokslininkais. Arba per mažai jais kliaujamasi. Juk tai pirmiausia mokslinė, o ne politinė problema.

- Gaisras užgesintas, liekanos pamažu vežamos utilizuoti, nedaug trūko, kad būtų priimtas sprendimas degėsių chemikalais šimtais kartų užterštą vandenį išleisti į Nemuną...

- Tai būtų blogiausia, ką galima sugalvoti. Vienintelis būdas išvalyti šį įvairiausiais nuodais užterštą vandenį yra cheminis. Priemonių yra, bet niekas jų nesiima. Mano manymu, todėl, kad neturi patirties ir noro suvokti, kiek tai pavojinga. Biologinis valymas apskritai netinka. Visos užterštos medžiagos nusėda į dumblą, ir dumblas tampa nuodingu. Po to lieka tik viena išeitis - jį sudeginti.

- Baigęs mokslus ir dirbęs užsienyje neabejoju, gerai žinote tenykštę cheminių medžiagų tvarkymo politiką. Ar kitur būtų įmanoma tai, kas nutiko prieš mėnesį Alytuje?

- Ne, užsienyje griežtai žiūrima aplinkosaugos. Ypač Skandinavijoje. Nėra ten jokių protekcijų, įstatymų apėjimų. Ne pelnas yra svarbiausia, o žmonių saugumas ten pats svarbiausias dalykas.

P.S. Mokslininko įtarimai pasitvirtino: paaiškėjo, kad su padangomis sudegė ir chemikalai, likę dar nuo Alytaus medvilnės kombinato laikų.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATIDARYTAS: šeštadienio vakarą Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje šventiškai suskambo XXIV Thomo Manno festivalio akordai.
  • MINĖS: antradienį į Lietuvoje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų batalioną atvykę kariai minės Prancūzijos nacionalinę šventę – Bastilijos paėmimo dieną.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ką galvojate apie Vitalijos Katunskytės dainą „Robinzonas“?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar vis dar mintyse eurus verčiate į litus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

+9 +10 C

 

+10 +11 C

 +19 +20 C

+20 +21 C

 

+18 +22 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1276 PLN - 4.4743
RUB - 80.2104 CHF - 1.0625
GBP - 0.8957 NOK - 10.7163

Nuorodos