respublika.lt

Po tokių pokyčių vaikų nepadaugės

(85)
Publikuota: 2022 balandžio 06 17:40:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Pernai Lietuvoje fiksuotas mažiausias gimstamumas per 60 metų. Statistika rodo, kad moterys gimdo vis vyresnio amžiaus ir vis mažiau vaikų. Tuo metu Seime svarstoma keisti ligos ir motinystės išmokas, teigiant, jog taip bus gerinamos sąlygos tėvams. Tačiau šeimos kritikuoja valdžios užmojus ir teigia, kad daliai šeimų išmokos mažės, o per pastaruosius metus sąlygos buvo tik bloginamos.

 

Seimas po pateikimo pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pristatytoms Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma keisti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžius. Planuojama, kad Seimui pritarus pokyčiams jie įsigaliotų nuo šių metų rugpjūčio. Taigi galiotų ir šiuo metu besilaukiančioms mamoms, kurios pastojo dar esant dabartinei tvarkai.

Ragina tėčius prisijungti

Ministrė siūlo, kad tėvams būtų sudaryta galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmoką gauti iki kol vaikui sueis 18 arba 24 mėnesiai. Iš jų - po du neperleidžiamus mėnesius vaiką galėtų prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka būtų mokama tiek mamai, tiek tėčiui ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki kol vaikui sueis 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis siektų 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, t.y. 60 proc. asmens draudžiamųjų pajamų, turėtų per 12 kalendorinių mėnesių, dydžio. Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti kol vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis pirmaisiais metais siektų 45 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o antraisiais - 25 proc. Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais būtų mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka.

Ministerija pabrėžia, kad vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė ir dydžiai pasirinkti tokie, kad išmokų gavėjai nenukentėtų ir, susumavus išmokos sumą už visus metus, gautų tokio pat dydžio ar net didesnes vaiko priežiūros išmokas, nei gauna šiuo metu. Tačiau skirtingų sričių specialistai su tuo nesutinka.

Ne didėja, o mažėja

„Vakaro žinių" kalbinta Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė sako, kad dalies šeimų situacija pokyčiais yra bloginama, tačiau apie tai ministerija nutyli. „Palyginti su dabartine situacija, jei šeima pasirinko 24 mėn. atostogas, kurios prasideda nuo vaiko gimimo, o žmogaus vidutinis atlyginimas yra 1000 eurų „ant popieriaus", per visą tą laiką žmogus prarastų beveik 521 eurą. Tai būtų maždaug dviejų mėnesių išmokos dydis.

Kitas įdomus pastebėjimas - pagal šį projektą, jei atlyginimas yra 1000 eurų, tai visos vaiko priežiūros išmokos būtų už 18 mėn. - 11 520 eurų, o už 24 mėn. - 9720 eurų. Skirtumas yra 1800 eurų. Tad toks projektas motyvuoja neprižiūrėti vaiko ilgiau nei 18 mėn., nes tokiu atveju valstybė duos 1800 eurų mažiau, o ką duos, tai tie pinigėliai bus išdėlioti per ilgesnį periodą - nuvertės dėl infliacijos. Jau geriau rinktis 18 mėn. ir vėliau 6 mėn. būti nemokamose atostogose, nei būti 24 mėn. apmokamose.

Jei tai klaida, reikėtų ją skubiai taisyti. O jei biudžetas nebepakelia tokių vaiko išmokų, kokios yra mokamos, tai taip ir reikėtų pasakyti, nepučiant miglos į akis, kad išmokos didėja, nors jos iš tikrųjų mažėja", - sako D.Čibirienė.

Ji kritikuoja ir siūlymą riboti vaiko priežiūros išmokų dydį, kai vaiko priežiūros atostogų metu pradedama dirbti. „Tai palanku šeimai, kurioje daugiau uždirba vyras, tačiau viskas priešingai, jei daugiau uždirba moteris. Tokios sąlygos yra diskriminacinės. Siūlome naikinti antrųjų metų išmokų apribojimą, paliekant jį tokį, koks jis yra dabartiniame įstatyme. Dabar siūlomas ribojimas atrodo keistas. Lietuvoje kiekvienais metais didėja minimalus užmokestis, tuomet atitinkamai įmonėje auga visų darbuotojų algos. Tad labai tikėtina, kad mamos atlyginimas po dvejų metų bus didesnis, nei buvo jai išeinant į motinystės atostogas. Dabartinė sistema nemotyvuoja dirbti visu etatu, nes jeigu uždirbsi daugiau, pinigai bus atimti per vaiko priežiūros išmoką. Taip valstybė pasako, kad nemotyvuoja mamų įsitraukti į pilnavertį darbą tais atvejais, kai mamos yra pagrindinis šeimos pajamų šaltinis.

Ministerija sako, kad tai būtų tik apie 10 proc. šeimų. Aš manau, kad šis skaičius yra didesnis. Šie pokyčiai siūlomi dėl ES direktyvos, kuri skatina įtraukti į vaiko priežiūrą tėčius, bet tai turi būti daroma nebloginant esamos situacijos. O dabar situacija yra bloginama", - sako D.Čibirienė.

Interviu su organizacijos „Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija" pirmininke Violeta VASILIAUSKIENE:

- Ar šeimos džiaugiasi ministerijos siūlomais išmokų pakeitimais?


- Sistema yra labai paini ir neaiški. Pavyzdžiui, dėl nuostatų nepertraukiamus du mėnesius priežiūrą rinktis tėčiui, jeigu pagrindines vaiko priežiūros atostogas renkasi mama. Praktikoje tai reiškia, kad jeigu tėtis nepasirinks šių dviejų mėnesių, mamai liks dviem mėnesiais trumpesnės atostogos, arba ji negrįš į darbą tuos du mėnesius, bet negaus priklausančių išmokų. Taip neturėtų būti. Nematau ženklų, kad būtų išspręsta situacija, ką mamai daryti tokiu atveju, jeigu ji tiems dviem mėnesiams nenori grįžti į darbą?

- Tie du mėnesiai, jeigu tėtis norėtų jais pasinaudoti, gali būti paimti ir atostogų viduryje?

- Taip. Labai gerai, kad numatytas lankstumas, kai tuos du mėnesius galima pasirinkti ir dalimis, tačiau nesu tikra, kad tinkamai išspręsta kito iš tėvų, dažniausiai mamos, situacija. Iš įstatymo projekto nelabai aišku, koks tuo metu lieka mamos statusas. Ar atostogų viduryje ji turi dviem mėnesiams grįžti į darbą, o po to vėl išeiti į vaiko priežiūros atostogas? Nežinau, kiek tai iš viso būtų realu. O jeigu tėtis pasirinks atostogas skaidyti, kad ir po kelias dienas arba du mėnesius po vieną dieną per savaitę?

- Dviejų neperleidžiamų atostogų mėnesių taisyklė įvedama tam, kad tėveliai būtų labiau skatinami įsitraukti į vaiko priežiūrą. Ar sąžiningas skatinimas bloginant šeimos finansus?

- Priverstinis reguliavimas nepalieka laisvės pačiai šeimai spręsti savo situaciją. Nežinau, kodėl, pasinaudojus ES direktyvos įgyvendinimu, kuri prašo tik numatyti du neperleidžiamus mėnesius tėčiui, keičiama išmokų tvarka. Tai yra mūsų Vyriausybės siūlymai, ko visai nereikalauja ES direktyva.

Jeigu norime gerinti sąlygas įsitraukti tėčiams, dėl to neturi nukentėti šeima. Manome, kad geriausia būtų, jeigu tie du mėnesiai prisidėtų prie mamos paimtų atostogų, nes taip nesusidarytų situacija, kai mama neteks dviejų mėnesių išmokų.

Pavyzdžiui, turime pasiteisinusią praktiką, kai tėtis kartu su mama gauna pirmąjį mėnesį po gimdymo. Kodėl šių dviejų mėnesių nepridėti prie jau esamos ir pasiteisinusios tvarkos?

- Kaip pasikeis mamų galimybės grįžti į darbo rinką?

- Mane stebina, kad imama riboti, kiek mamos gali uždirbti. Iki šiol nuo antrųjų metų mamos galėjo grįžti į darbą ir gauti algą bei visą priklausančią išmoką. Dabar dirbti galima beveik visu atostogų laiku, bet ribojamos pajamos. Tačiau bendros pajamos negali būti didesnės nei prieš tai gautas vidutinis atlyginimas. Tai reiškia, kad, mamai grįžus dirbti visu etatu, ji netenka išmokos. Nesuprantu logikos. Tai yra situacijos bloginimas.

Dar neseniai pirmųjų vaiko priežiūros atostogų metu mama gaudavo 100 proc. buvusio užmokesčio, o antraisiais metais - 70 proc. Dabar liko tik 70 ir 40 proc. O dabartiniai siūlymai dar labiau blogins situaciją. Tai prisideda prie jaunų šeimų apsisprendimo atidėti vaikelio susilaukimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (85)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s