Gruodžio 1–2 d. Vilniuje vyks 20-oji jubiliejinė antikorupcinių institucijų tinklo Europos partneriai prieš korupciją ir Europos Sąjungos kovos su korupcija kontaktinių institucijų tinklo (EPAC/EACN) metinė konferencija ir Generalinė asamblėja, kurią organizuoja Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą.
Renginio organizatorė STT pakvietė partnerius iš visos Europos „pergalvoti korupciją“ (angl. „re-thinking corruption“). Konferencijos dalyviai diskutuos apie korupcijos sampratą, kokią vietą antikorupcinė veikla užima, o kokią turėtų užimti tarp Vakarų demokratijos valstybės prioritetų, veiklos krypčių ir strateginio planavimo. Taip pat bus aptariama, ar pakanka tradicinio supratimo, kad korupcija – tai nusikaltimas, kai kažkas duoda, o viešosios valdžios atstovas – ima kyšį, o galbūt korupcija turėtų būti suprantama plačiau kaip viena iš grėsmių nacionaliniam saugumui?
„Džiaugiamės turėdami galimybę pirmą kartą Lietuvoje suorganizuoti Europos antikorupcinių partnerių metinę konferenciją ir Generalinę asamblėją. Šio susitikimo tema – korupcijos sampratos „pergalvojimas“, kas iš tiesų yra itin aktualu, nes sisteminės grėsmės reikalauja sisteminio atsako. Akivaizdu, kad siekiant iš esmės pakeisti situaciją, pavienių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų atskleidimo nebepakanka. Tad norint esminių pokyčių, reikalinga pergalvoti korupciją ir susitarti, kokių strateginių skaidrumo didinimo tikslų sieksime visoje Europoje“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
EPAC/EACN konferencijos ir Generalinės asamblėjos metu bus pasirašoma Vilniaus deklaracija – baigiamasis konferencijos dokumentas, kuriuo kreipiamasi į tinklo narius, valstybių vyriausybes, Europos Sąjungos institucijas ir tarptautines organizacijas, siekiant stiprinti antikorupcinius įsipareigojimus.
Konferencijoje pranešėjai iš tarptautinių organizacijų, užsienio šalių teisėsaugos institucijų ir EPAC/EACN narių tinklo diskutuos bei dalinsis savo įžvalgomis teisinės valstybės, korupcijos prevencijos ir kitomis aktualiomis temomis. Pranešimus skaitys Europos Komisijos Vidaus reikalų generalinio direktorato, Europos prokuratūros, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Antikorupcinio skyriaus, užsienio antikorupcinių institucijų atstovai.
Šios konferencijos metu bus renkama EPAC/EACN valdyba dvejų metų kadencijai bei skelbiami metų apdovanojimai už geriausias iniciatyvas antikorupcinėje veikloje.
Metinė konferencija vyks hibridiniu būdu. Planuojama, kad konferencijos metu Vilniuje dalyvaus daugiau nei 60 dalyvių iš 23 užsienio valstybių ir 41 institucijos (Prancūzijos, Belgijos, Liuksemburgo, Ispanijos, Austrijos, Švedijos, Danijos, Čekijos, Slovakijos, Lenkijos, Ukrainos ir kt.). Kiti EPAC/EACN nariai, atsižvelgiant į pandeminę situaciją, konferenciją galės stebėti ir joje dalyvauti nuotoliniu būdu.