respublika.lt

Pigios bandelės - medžių sąskaita (16)

2019 rugpjūčio 20 13:54:00
Justina GAFUROVA

Prieš 3-ejus metus į Lietuvą įžengęs prekybos tinklas „Lidl“ žadėjo sukrėsti prekybos rinką ir pradžiuginti gyventojus žemesnėmis kainomis. Netrukus gali būti atidaryta ir dar viena šio Vokietijos tinklo parduotuvė Vilniuje, kur iki šiol dešimtis metų augo pušys, o gyventojai galėjo mėgautis gamta.

×
nuotr. 12 nuotr.
Aruno Cironkos koliažas

 

Sparčiai besiplečiantis „Lidl“ tinklas Lietuvoje turintis jau 45 parduotuves džiaugiasi kasmet didėjančia apyvarta. Vien pernai - 23 proc. kilimas. Tačiau vietiniai gyventojai tikina, kad pigesnių prekių šioje parduotuvėje kaina - Lietuvos gamta ir šimtamečiai medžiai, kurie vienas po kito kertami statant šiuos prekybos centrus. Prie Nemenčinės plento gyvenantys žmonės, kurių kaimynystėje greitai gali iškilti didžiulis prekybos centras, kilo į kovą prieš šį projektą. „Štai čia bus „Lidl“ stovėjimo aikštelė. Net per 90 mašinų galės stovėti, nors pagal reikalavimus užtektų ir mažiau 60 vietų. Tačiau ne tik bandelės pigios, bet ir Vilniaus medžiai. Todėl iškirs, pavarys pardę ir masės važiuos pirkti visko, kas pigu“, - socialiniame tinkle neseniai rašė Vilniaus verslininkas Martynas Dacius, įkėlęs pušyno nuotrauką, kurio vietoje turėtų vykti „Lidl“ statybos.

Gina šimtametes pušis

Jis skaičiuoja, kad statybų metu bus išpjauta daugiau medžių, nei oficialiai skelbiama, o dar kelios dešimtys nudžius dėl atsiradusio intensyvaus eismo, nukasto landšafto, nes kai kurie medžiai savo šaknis bus paslėpę po asfaltu stovėjimo aikštelėje. „Sakote bus tų medžių? Pasakykite tai krankliams, zylėms, strazdams, voverėms. Pasakykite žmogui, kuriam pastatysite sieną prieš namą, pasakykite man, kad nuo šiol dukra eidama į mokyklą turės kirsti dar dvi intensyvias gatves, pasakykite tam, kuriam dėl atsiradusios kišenės per intensyvų vėją ant namo užvirs pušis. Aš gyvenu toliau, rodos, kam čia man rašyti. Bet tie medžiai... Aš kiekvieną jų pažįstu jau 35 metus, jei apakčiau, laisvai nupasakočiau visus tuos medžius“, - sakė M.Dacius.

Į „Vakaro žinias“ pagalbos kreipėsi jo tėtis Romualdas Dacius, kuris pakvietė žurnalistus savo akimis pamatyti vietą, kurioje išdygs planuojamas prekybos centras, adresu Nemenčinės pl. 15. Tiesa, čia, šalia pušyno, stovi ir du privatūs namai. Kaip sakė Romualdas, jau nupirkti. Jam nesuprantama, kodėl pasirinkta tokia vieta, kai vos už kelių šimtų metrų stovi prekybos centras. „Parduotuvių čia mums ir taip netrūksta. Vienoje pusėje „Maxima“, kitoje - „Iki“. Turbūt norima „nugriebti“ šalia esančios „Maximos“ klientus. Juk netoliese yra senas restoranėlis, kuris jau bankrutavęs. Ten yra ir aikštelė įrengta, nėra medžių. Galėtų būti puikiausia vieta. Kodėl reikia invazijos į mišką? Aš čia gyvenu nuo 1983 m. Šioms pušims jau daugiau kaip 100 metų. Jos sodintos XIX amžiuje dar caro Nikolajaus. Girininkijoje yra visi dokumentai. Tai drastiškas projektas. Planuojami du įvažiavimai, dėl kurių reikės išpjauti dar daugiau pušų, keisti reljefą. Ar kas pagalvojo, kokia čia bus tarša iškilus tokiam gigantui?“

Viskas - gyventojų patogumui

Romualdas įsitikinęs, kad didžiulio prekybos tinklo pastato čia statyti neturi būti leidžiama. „Perkant šiuos du namus buvo pakeista sklypų paskirtis. Iki šiol čia buvo mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos sklypai, o dabar paskirtis - komercinė. Tačiau prie galimybės, kad paskirtis būtų komercinė, yra prierašas: „aptarnauti minėto kvartalo gyventojus“. Tai čia tik dėl mūsų stato? Mums nereikia nei tokio monstro, nei dviejų įvažiavimų, mes gi gyvename vos kelios minutės pėsčiomis“, - sakė Romualdas.

Pilietiškas vyras sako galintis tik spėti, kodėl laiminant tokius projektus, savivaldybei nesvarbu nei išsaugoti gamtą, nei apginti gyventojų interesus: „Sakyčiau, čia daug ką lemia pinigai. Kitaip negali būti. Žinau, kaip veikia sistema: duosi pinigų, greitai bus sutvarkyti reikalai, neduosi - lauk.“

Tą pačią dieną, kai susitikome su Romualdu, jis buvo pakviestas į susitikimą su statybų projekto rengėjais. Šiek tiek pakeistame projekte siūloma atsisakyti dviejų įvažiavimų idėjos, paliekant vieną. Tačiau nesumažintas nei planuojamas pastatas, nei 90 vietų turėsianti talpinti automobilių stovėjimo aikštelė.

Kaip „Vakaro žinias“ informavo Vilniaus miesto savivaldybė, įvertinusi teritorijos gamtinę ir urbanistinę situaciją, kertamų medžių kiekį bei viešo susirinkimo metu ir iki jo gautus visuomenės atstovų pastebėjimus, paprašė prekybos tinklo „Lidl“ pataisyti projekto sprendinius. Prekybos tinklui pateikus pakoreguotus sprendinius bus sprendžiama dėl statybos leidimo išdavimo.

Kitos vietos nerado

„Vakaro žinioms“ susisiekus su „Lidl“, įmonės atstovas Valdas Lopeta sakė, kad statybų leidimas šiam konkrečiam projektui dar nėra išduotas. Jis patikino, kad sklypai statyboms pasirinkti, kaip labiausiai atitinkantys plėtrai būtinus kriterijus šioje miesto dalyje: „Kitų tokių vietų šioje miesto dalyje, mūsų žiniomis, nėra.“ Po visuomenės pasipiktinimo, projektuotojai ieško sprendimų ir šiuo metu planuotų kirsti brandžių medžių skaičių sumažino iki 18 vienetų sklypo ribose ir 14 - už sklypo ribų. „Pavyzdžiui, atsisakėme antrojo įvažiavimo į stovėjimo aikštelę, taip išsaugodami 21 medį“, - sakė V.Lopeta.

Paklausus, ar neketinama atsisakyti projekto, žinant, kad jam priešinasi vietos bendruomenė, V.Lopeta patikino, kad bandoma derėtis su gyventojais: „Dalis vietos bendruomenės šiam projektui išties turi pastabų, todėl reaguojame į jas ir ieškome galimų kompromisų. Tačiau kita dalis bendruomenės palaiko mūsų planus čia įkurti parduotuvę. Mūsų tikslas - išspręsti visus kylančius klausimus geriausiu įmanomu būdu ir pritraukti klientus, siūlant įsigyti prekių, esant geriausiam kokybės ir kainos santykiui.

Ankstesnė patirtis plečiant tinklą rodo, kad anksčiau ar vėliau kylančius klausimus pavyksta išspręsti ir netoli mūsų parduotuvių gyvenančios bendruomenės tampa mūsų lojaliais pirkėjais. Šiuo metu aktyviai vyksta planavimas, jo esminis tikslas - išsaugoti kuo daugiau medžių. Greta šių darbų yra atliekami triukšmo ir taršos skaičiavimai, pagal juos bus tikslinama užduotis architektams. Jau dabar žinome, kad papildomai įrengsime garsą sulaikančias sieneles greta krovininio transporto iškrovimo vietos, taip pat ją ketiname įrengti uždarą. Esame gavę ir pasiūlymų iš gyventojų dėl sklypo atitvėrimo tvorele, sulaikančia automobilių išmetamus dūmus ir kt. Į šiuos siūlymus atsižvelgiame ir svarstome. Nuolat susitinkame su gyventojais, kurie susirinkimo metu teikė pastabas, ir pristatome projekto pakeitimus“, - sakė „Lidl“ atstovas.

Liko neaišku ir tai, kiek gali kainuoti drastiškas medžių kirtimas. Mat kompensacijos dydį, kurį dėl kertamų medžių verslui teks sumokėti savivaldybei, bus galima žinoti tik po to, kai bus gautas statybų leidimas. Tada savivaldybė pati paskaičiuos kompensacijos dydį. Pagal galiojančią tvarką, pušys priskiriamos II medžių grupei, kurios atkūrimas, kaip rašoma įstatyme, įkainotas 20 litų už kiekvieną kamieno skersmens centimetrą 1,3 m kamieno aukštyje. Be to, gyvenamosiose teritorijose miestuose ir miesteliuose, visuomeninės paskirties teritorijose ir prie gatvių augantiems medžiams šis įkainis didinamas 2 kartus.

Statyboms medžiai trukdo ne pirmą kartą

Panaši praktika „Lidl“ prekybos centrui jau įprasta. Dar 2015 m., prieš užsienio kapitalo prekybos centrų tinklui pradedant veiklą Lietuvoje, vietiniai gyventojai suprato, kad verslui žmonių gerovė nerūpi. Fabijoniškių gyventojai jau tuomet rengė piketus prieš naujo „Lidl“ prekybos centro statybą žaliųjų erdvių kaina. Tuomet vietoj gyventojus džiuginančios žaliosios rekreacinės zonos su žaidimų aikštelėmis ir augančiais medžiais buvo suprojektuoti įvažiavimai į parduotuvę, automobilių stovėjimo aikštelė. Dėl kertamų medžių į „Lidl“ ne kartą kreipėsi ir gyventojai, matydami kertamus medžius dėl naujo prekybos centro Žalgirio gatvėje. Gyventojai piktinosi, kad dėl naujo prekybos centro buvo planuota praplatinti Žirmūnų gatvę, iškirsti 14 medžių, o projektas buvo rengiamas nesilaikant specialiojo dviračių takų plano. Apie agresyvią „Lidl“ politiką, statant prekybos centrus kertamų medžių kaina, ne kartą rašė ir kaimyninės Latvijos žiniasklaida, informuodama apie bendruomenes piktinančius projektus šalyje.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė advokatas Artūras Paulauskas, 2015 m. kaip Seimo narys padėjęs Fabijoniškių gyventojams derybose su „Lidl“ prekybos centro atstovais dėl statybų, - mažytę pergalę pasiekti pavyko. Tačiau ji - tik aktyvių gyventojų dėka. Po piketų ir gyventojų pateiktų reikalavimų, statant naują prekybos centrą buvo palikta nedidelė dalis neiškirstų medžių, sutvarkyta aplinka: pastatyta vaikų žaidimų aikštelė, krepšinio aikštelės, atnaujinti šaligatviai, pasirūpinta apželdinimu. „Taip, aplinką jie sutvarkė. Dalį to, ko mes reikalavome, jie įvykdė, bet didžiosios dalies medžių neliko. Medžių išsaugojimas buvo pagrindinis tikslas. Deja, savivaldybė jau buvo davusi visus sutikimus medžių kirtimui, tad parašai jau buvo sudėti. Viskas - savivaldybės rankose. Ji turi patvirtinti, kiek medžių leidžia iškirsti. Jeigu visi leidimai kažkaip gaunami, gyventojai nelabai ką gali padaryti. Argi statyboms miško teritorijoje nereikia Vyriausybės nutarimo? Bet jie viską kažkaip apeina“, - sakė A.Paulauskas.Panašūs gerovės atnaujinimo darbai po statybų, dažna „Lild“ mokama kaina vietos gyventojams. A.Paulauskas sutiko, jog tai atrodo kaip nedidelis gyventojų papirkinėjimas: „Žinau, jog rajonuose sutvarko šaligatvius, vienoje savivaldybėje buvo net bažnyčia restauruota. Už tai centre suteikiama teritorija statyboms.“

Išgirdęs, kad šiuo metu kaip tik planuojamos naujo „Lidl“ statybos ir vėl planuojama kirsti pušyną, A.Paulauskas šiek tiek nustebo, tuomet prisiminė istoriją: „Kažkada yra tekę būti Kanadoje, kur mus priėmė vieno miesto meras. Pamatėme, kaip ten senoviniai pastatai apstatyti akmeniniais daugiaaukščiais. Tada meras man atsakė, kad tais laikais, kai reikėjo tam išduoti leidimus, valdžia buvo silpna, viską lėmė pinigai. Todėl verslas darė, ką norėjo. Tada pagalvojau, kad Lietuvoje kol kas yra tas laikotarpis, kuomet verslas „ima viršų“. Kalbama apie didelius pinigus.“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (16)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APDOVANOJIMAI: Pirmadienį Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) apdovanoti Tokijo olimpinėse žaidynėse prizines vietas užėmę sportininkai, jų treneriai ir medikai.
  • TVORA: 400 kilometrų ilgio tvorą pasienyje su Baltarusija norėtų statyti 12 įmonių.
  • POLIGONAS: Naujasis karinis poligonas turėtų atsirasti Rūdninkuose, pirmadienio posėdyje nusprendė prezidento Gitano Nausėdos vadovaujama aukščiausius šalies pareigūnus vienijanti Valstybės gynimo taryba (VGT).
  • AUTOMOBILIAI: Sausį-rugsėjį Lietuvoje pirmą kartą įregistruoti 109609 naudoti lengvieji automobiliai, t.y. 2,6% mažiau nei atitinkamu laikotarpiu 2020 m. (112588 vnt.),o vidutinis jų amžius siekė 11,2 metų.
  • UNESCO: Kitais metais paaiškės, ar istorinė Kauno teritorija – Žaliakalnis drauge su Naujamiesčio teritorija pateks į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
  • BVP: Trečiąjį metų ketvirtį Kinijos bendrasis vidaus produktas augo lėčiau, nei buvo prognozuojama, fiksuotas - 4,9% augimas.
  • METAVISATA: Socialinės žiniasklaidos milžinė „Facebook“ sekmadienį paskelbė, kad per ateinančius penkerius metus Europos Sąjungoje (ES) sukurs 10 tūkst. naujų aukštos kvalifikacijos darbo vietų, kad padėtų kurti vadinamąją metavisatą, kuri ištrintų ribas tarp fizinio ir skaitmeninio pasaulio.
  • BALSAVIMAS: Buvusio premjero Juri Ratas vadovaujama Centro partija Taline gavo 45,2% balsų ir gaus 38 mandatus 79 vietas turinčioje miesto tarnyboje, o antra liko dabartinės premjerės Kajos Kallas centristinė Reformų partija, gavusi 18% balsų ir 15 vietų.
  • SKRYDŽIAI: Skandinavijoje vidaus reisais skrendančiuose lėktuvuose nuo pirmadienio nelieka kaukių prievolės.
  • PATAISOS: Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė skubos tvarka teikiamoms Elektros energetikos, Gamtinių dujų ir Energijos išteklių rinkos įstatymų pataisoms, tai leis VERT paskirstyti išaugusią elektros kainą vartotojams iki 2027 m. pabaigos, ją pakeliant tik iki 20 proc.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote, kad tarp nelegalių migrantų gali pasitaikyti teroristų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +3 C

+5 +13 C

 

+11 +15 C

+5 +9 C

+11 +15 C

 

+11 +15 C

0-5 m/s

0-9 m/s

 

0-11 m/s