Į redakciją kreipėsi klaipėdietė Svetlana, ne vieną kartą iš prie gatvių esančių laikinųjų įrenginių, kuriuose parduodami vaisiai ir daržovės, parsinešusi papuvusių vaisių. Ji klausia: „Ar galima taip „tručyti“ žmones?“ Be to, žmonės pastebi, kad kartais vaisiais prekiaujama netinkamoje vietoje, kur iš visų pusių sklinda dulkės.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento patarėjo Virgilijaus Liepinio teigimu, kokybės neatitinkantys vaisiai jokiu būdu negali būti parduodami, jie privalo būti išmetami. Juos reikia atnešti pardavėjui, šis privalo grąžinti pinigus. Tą patį sako ir pardavėjų atstovai.
„Lauko „lariokuose“ pardavinėjamos papuvusios daržovės po 30 centų. Ateina senutės, jas perka, nes pigu, ir „tručijasi“. Kodėl pardavėjai jų neišmeta, arba veltui neatiduoda? Už didelį mangą ar granatą reikia mokėti net iki 50 centų. Tokių kainų jie, žinoma, niekur nebūna užsirašę. Prekybininkai papuvusius vaisus atideda į dėžutes, šalia savęs. Prieini, paklausi, kiek kainuoja, iš karto sako - 30 centų.
Paklausta, kur ji nusipirko tų papuvusių vaisių, atsakė, kad jie parduodami visur. Moteris įsitikinusi, kad lauko prekeiviai gali elgtis, kaip nori, nes jų niekas nekontroliuoja.
Kontroliuojami visi
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento patarėjas V.Liepinis teigia, kad tarnyba kontroliuoja lauko prekybos atstovus: ir tuos, kurie prekiauja prie prekybos centrų, ir tuos, kurie turguje, ir tuos, kurie laikinuose įrenginiuose, prie gatvių, žmonių vadinamuose „lariokuose“ ar kioskuose. Visiems prekiautojams, taip pat ir lauko prekyba užsiimantiems, galioja tokios pačios taisyklės.
„Gavę skundą, vykstame tikrinti. Žmogus supuvusių daržovių nusiperka vieną dieną, mūsų atstovai nuvažiuoja tikrinti jau kitą ir pažeidimų nenustato. Prekybos supuvusiais vaisiais ar daržovėmis už mažesnę kainą nesame užfiksavę, bet kontrolė atliekama nuolatos. Nors karantinas jau atšauktas, tačiau rekomendacijos liko. Griežtai nereikalaujama dėvėti kaukių, tačiau žmonės, rinkdamiesi vaisius ar daržoves, neturėtų jų čiupinėti rankomis, be pirštinių ar maišelių. Jie patys turėtų apie tai pagalvoti ir pasisaugoti“, - kalbėjo tarnybos atstovas.
Pasak V.Liepinio, tikrinamos ir laikymo, ir prekybos sąlygos, ir dokumentai, iš kur vaisiai yra atgabenti.
Baudos nėra didelės. Pirmą kartą pagautas parduodantis nekokybiškus vaisius pardavėjas gali būti tik įspėtas.
Jeigu jis nebuvo baustas per visus metus ir nusižengė pirmą kartą, jam skiriama pusė minimalios baudos - apie 15 eurų.
Prekiautojai nesuinteresuoti apgauti
Paprastai leidimą prekiauti išsiima asmuo, dirbantis su individualios veiklos pažyma, ir samdo pardavėjas.
„Uždarykite tuos kioskus ir neleiskite mums prekiauti, nes vienai poniai tai nepatinka. Jums skambins tūkstančiai žmonių ir skųsis, kad parduotuvėse jie turi mokėti dvigubai brangiau, kai kurių prekių apskritai negali nusipirkti, turi važiuoti į turgų. Visada būna nepatenkintų žmonių, kad ir kaip stengtumeisi dirbti.
Braškės - kitas dalykas, iš karto matyti, kad yra patižusios. Mes tokie patys žmonės, kaip ir visi, galime ir suklysti. Visoms pardavėjoms yra pasakyta, jeigu žmogus skundžiasi, turime arba pakeisti vaisus, arba atiduoti pinigus ir atsiprašyti. Bet yra piktų žmonių, kurie įsivaizduoja, kad jiems specialiai įkišo blogus vaisius“, - aiškino kelias prekybos vietas turintis Romanas Savinovas.
Paklaustas, kokie vaisiai, uogos ar daržovės parduodami pigiau, pašnekovas sakė, kad braškės: „Dabar braškių metas. Kartais būna jos šviežios, bet ūkininkas jas surinko per lietų, tad šlapokos. Jas parduodame pigiau, bet žmones įspėjame, kad jos šlapokos. Kam reikia uogienei, labai jas perka. Skirtingi žmonės skirtingai vertina kokybę.“
R.Savinovas tvirtino, kad uogų, pavyzdžiui, braškių realizacijos laikas skaičiuojamas valandomis. „Vasarą, kai karšta, stengiamės pirkti po nedaug ir dažniau. Parduotuvės taip aktyviai braškėmis neprekiauja kaip mes. Šiuo metu labiausiai perkamos braškės ir jau prasidėjo trešnės. O bananai - tokia prekė, kuri perkama visus metus“, - sakė pokalbininkas.
Kodėl perka papuvusius?
„Bet ir žmonės įdomiai elgiasi - kodėl jie perka supuvusius vaisius?“ - klausia Maisto ir veterinarijos tarnybos patarėjas. Tačiau iš išorės nematyti, jog, pavyzdžiui, avokadai ar granatai yra supuvę. Tai žmogus pastebi tik parėjęs namo. Lygiai taip pat ir pardavėjas galbūt net nežino, kad prekiauja papuvusiais vaisiais.
Paklaustas, ar gali būti, kad pardavėjas pats nusprendžia šiek tiek prisidurti prie atlyginimo labai pigiai pensininkams parduodamas papuvusius vaisius, V.Liepinis atsakė: „Žinoma, jeigu iš išorės dar vaisiai neblogai atrodo, prie kiekvieno pardavėjo nepastovėsi. Tačiau pirkėjui turėtų kilti įtarimas, kodėl taip pigiai parduodama, gal kažkas ne taip.
Jeigu jau nusipirko nekokybiškų vaisių, pirmiausia pirkėjas turi nueiti pas tą pardavėją, atiduoti prekę ir pareikalauti grąžinti pinigus. Pardavėjas privalo tai padaryti.
Jeigu nepavyksta susitarti, tada turi skambinti mums. Bet žmonės neretai neina pas pardavėją, tuojau skambina mums. Mes tada vykstame į vietą.“