respublika.lt

Per pilnatį staugia ir žmonės

(0)
Publikuota: 2014 sausio 18 11:11:20, Edita ČEPELYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 4 nuotr.
Per pilnatį staugia ir žmonės. Vainiaus Kučio fotokarikatūra

Nors oficialiai nėra jokių įrodymų, kad Mėnulio pilnatis neigiamai veiktų žmonių sveikatą ir elgesį, įvairių šalies institucijų, specialių tarnybų atstovai tikina jaučią, jog per pilnatį padaugėja interesantų skundų, pagalbos prašymų, smurtinių nusikaltimų ar net bandymų pakelti prieš save ranką.

Seniūnijas užplūsta interesantai

Šalies seniūnijos per pilnatį iš tiesų sulaukia neįprastai daug interesantų vizitų ir skambučių. Tą patvirtino Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Jonas Samoška.

„Mes su darbuotojais dažnai juokiamės, kad kaip tik artėja pilnatis ir reikia atitinkamai psichologiškai nusiteikti. Tačiau dažniausiai esant šiai Mėnulio fazei skambina tie patys asmenys, turintys psichologinių problemų. Tiesiog šie žmonės yra jautresni“, - pasakojo J.Samoška.

Pasak jo, dažniausiai per pilnatį skambinama dėl problemų šeimoje, nesutarimų su kaimynais gyvūnų ar žemės ribų klausimu.

„Dėl problemos sprendimo, laikydamiesi terminų, palaukiame kelias dienas, per jas bėda savaime išnyksta. Taigi per pilnatį iškart po skambučio lėkti pas žmones dažniausiai neverta, nes mūsų patirtis rodo, jog problemos būna netikros, - teigė minėtos asociacijos prezidentas. - Su seniūnais pasikalbame, kone visas seniūnijas per pilnatį užplūsta interesantai su nereikšmingais klausimas, o mums juk visa tai reikia psichologiškai atlaikyti.“

J.Samoška pabrėžė, kad dažniausiai skundžiasi vyresnio amžiaus žmonės. Problema ta, kad jie neretai būna vieniši, nori pabendrauti. Dažnai užtenka nuoširdaus pokalbio - ir problemos išsisprendžia.

„Pastebime tendenciją, jog kiekvienais metais daugėja psichikos problemų turinčių žmonių, o jiems sveikatos problemos paaštrėja ne tik per pilnatį, bet ir pavasarį. Būtų galima vardyti ir vardyti, mes turime tokius duomenis, bet jų viešinti negalima“, - aiškino jis.

Paklaustas, kas lemia, jog daugėja psichologinių bėdų turinčių gyventojų, J.Samoška neabejojo, jog priežastys slypi nežinioje dėl ateities, be to, visuomenė šiais laikais patiria daugiau streso, išaugo bedarbių skaičius, savo ruožtu padaugėjo bėdų šeimose.

Į medikus kreipiamasi pasikalbėti

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties direktoriaus pavaduotoja GMP paslaugos organizavimui Vanda Pumputienė tikino, jog pilnaties metu žmonių, norinčių pasikonsultuoti sveikatos klausimais, padaugėja, tačiau teigti, jog dėl žmonių sveikatos problemų „kalta“ pilnatis, būtų pernelyg drąsu.

„Per pilnatį dažniausiai skambina distonikai, neurostenikai, norintys pasikonsultuoti arba tiesiog pasikalbėti. Daugelis yra įsikalę, kad va, dabar pilnatis, tai man bus blogai. Prisigalvoja žmonės visko. Neseniai buvo daug viešai kalbėta apie Saulės magnetines audras, medikus užplūdo žmonės, norintys pasidaryti širdies kardiogramą, nors jie jautėsi puikiai. Jeigu žmogus yra silpno charakterio, jam galima bet ką įkalti. Silpniems žmonėms kortizolio prisigamina, adrenalinas, stresas, cholesterolis, cukraus kiekis, kraujospūdis kyla. O užgrūdintam žmogui to nebūna“, - sakė V.Pumputienė.

Ji atkreipė dėmesį, jog nuolat vaistus vartoti turintys vyresni asmenys neretai juos geria nereguliariai, dėl to kyla įvairių negalavimų, kurie suverčiami pilnačiai.

„Žmonės galvoja, ar išgėriau vaistus, ar ne. Galima juk grafikus susidaryti, tada ir nesusipainiosi. Maišas vaistų - ir nežino, ką gerti“, - dėl kokių priežasčių tenka konsultuoti žmones, iliustravo V.Pumputienė.

Ilgus metus medicinos srityje dirbanti moteris tikino, jog gyventojų gyvenimo ritmą išbalansuoti gali ne tik pilnatis, bet ir gausus alkoholio vartojimas, taigi pilnatis daliai žmonių - tik pasiteisinimas.

„Jeigu nuolat kankina neigiamos emocijos, žmogus neigiamų dalykų bet kokioje srityje įžvelgs. Reikia klausti: o kodėl man gali būti blogai? Reikia galvoti, kad viskas bus gerai, o ne pasiduoti negatyvumo bangai. Jeigu žmogus praradęs optimizmą, jis viską sau prisitaikys - ir pilnatį, ir kitus dalykus, - sakė medikė. - Aš tikiu, kad visuomenę tikrai veikia šaltis, tvankumas, tai yra fizinis poveikis organizmui, o dėl pilnaties nesu tikra, nes tai moksliškai neįrodyta.“

Ji neabejojo, jog lietuviai gyventų kur kas laimingiau, jei grūdintų kūną ir dvasią. Jeigu šie bus tvirti, niekas nebus baisu nei per pilnatį, nei kitu laiku.

„Niekas nenori fiziškai judėti, grūdintis, jeigu kas nors nutinka, tuoj griebiamasi medikamentų. Norima ir skaniai pavalgyti, ypač saldumynų, o svoris tai auga, - kalbėjo V.Pumputienė. - Kai prieš 40 metų pradėjau dirbti, su vairuotoju dviese neštuvus nešiojome, o dabar tenka ir ugniagesius kviestis, kad paneštume kai kuriuos pacientus.“

Pilnatis ugniagesiams - darbymetis

„Per pilnatį ugniagesiams gelbėtojams darbo padaugėja, tačiau tai sakau remdamasis savo patirtimi. Aišku, tai nereiškia, jog atėjus pilnačiai visada iškvietimų daugiau, bet bandymai nušokti nuo tilto ar pastatų dažniausiai vyksta per pilnatį“, - pasakojo Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos 1-osios komandos pamainos vadas Ruslanas Siavris.

Pasak jo, ugniagesiai gelbėtojai prieš pilnatį nusiteikia galimiems iškvietimams prie tiltų ar pastatų.

„Matyt, pilnatis kai kuriuos žmones labiau veikia emociškai, gal žmonės tampa pažeidžiamesni. Per pilnatį dažniausiai bandoma nuo tiltų nušokti dėl meilės, tokiems žmonėms labai reikia dėmesio, - teigė jis. - Pernai pavasarį per pilnatį gavome pranešimą, kad nuo sostinės Baltojo tilto nori nušokti žmogus. Kai atvykome, nieko neradome, švietėme į upę, manėme, gal žmogus nušoko. Paskui žiūrime - per tiltą vaikšto vyras, priėjus mums šis prisipažino, kad tai jis norėjo nušokti. Sakė: „taip, vyrai, tai aš jus kviečiau, aš norėjau nušokti, nes mano gyvenimas labai sunkus, žmona prašo pinigų, o jų nėra, nes darbo sunku rasti.“

R.Siavris tikina, kad šiuo atveju buvo akivaizdžiai matyti, jog žmogus emociškai palūžęs. Tačiau pasikalbėjęs su pareigūnais vyras nurimo.

„Iš praktikos pastebime, jog dažniau taip palūžta vyrai. Galbūt kiti ir skeptiškai vertina pilnaties poveikį žmonėms, tačiau ugniagesių darbo praktika rodo, jog pilnatis veikia žmonių elgesį. Ar tai sutapimas, ar tiesa, - kiekvieno teisė spręsti“, - tikino jis.

Dėl barnių - į policiją

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Apylinkės inspektorių veiklos grupės vyresnysis tyrėjas Marius Vaičikauskas pasakojo, jog per pilnatį padaugėja pareiškimų, susijusių ne su smurtu artimoje aplinkoje, o dažniausiai dėl kaimynų keliamo triukšmo, kitokių tarpusavio nesutarimų.

„Policijoje nėra nė vieno teisės akto, reglamentuojančio, kad iš asmenų nepriimtume skundų, pareiškimų ar prašymų. Taigi viskas yra peržiūrima ir tiriama, nepriklausomai nuo to, kokio lygio tie skundai“, - teigė M.Vaičikauskas.

Pareigūnas prisiminė atvejį, kai į policiją per pilnatį atėjęs jaunuolis dėjo ant stalo trijų lapų pareiškimą sakydamas, kad kaimynė apsiauna aukštakulnius ir vaikšto po butą taip nervindama tą jaunuolį. O paskui kaimynė apsiauna šlepetes, pasiima taburetę ir stuksena ja į grindis.

Panašių pareiškimų policija sulaukia begalę. Pasak M.Vaičikausko, pareigūnai, kaip ir seniūnijos, pastebi tendenciją, jog žmonių, kamuojamų psichikos bėdų, daugėja. O jie su pareiškimais suaktyvėja per pilnatį.

„Dabar glaudžiai bendradarbiaujame su pirminės priežiūros psichikos centro socialiniais darbuotojais, kurie policijai padeda, ačiū jiems. Situacijų būna įvairių. Jei žmonės, pavyzdžiui, neturi globėjų, ieškome jiems specialiųjų globos namų ir panašiai“, - sakė tyrėjas.

M.Vaičikauskas atkreipė dėmesį, jog ateityje tiek policija, tiek kitos tarnybos turės daugiau darbo.

„Visokie kreditai, skolos, skyrybos, visuomenė yra streso būsenos, žmonės darbus praranda; kiti sunkiai sukasi prižiūrėdami artimuosius, nes jų tėvai išvykę į užsienį. Problemų visuomenėje tikrai daugėja“, - tvirtino pareigūnas.

Albinas BAGDONAS, psichoanalitikas:

Gyvūnus tam tikri Mėnulio ciklai tikrai veikia, nes su tuo susiję ir jų gyvenimo ciklai - poravimasis ir panašiai. Tačiau dėl Mėnulio įtakos žmonėms oficialių įrodymų nėra. Manau, kad pilnaties poveikį jaučia tik ypač jautrūs asmenys. Įvairios institucijos, kurios per pilnatį sulaukia daugiau interesantų skundų, pranešimų, gali tai užregistruoti, tada savo ruožtu bus galima daryti išvadas.

Žmonės daug prisiskaitę, kad per jaunatį vyksta vieni dalykai, per pilnatį - kiti, ir tą sau pritaiko. Žmonės nemiga ne tik per pilnatį skundžiasi, normalus žmogus turi miegoti ir esant pilnačiai, ir kitai Mėnulio fazei, svarbu, kad nebūtų dienos šviesoje miegama. Juk mes nesame naktiniai gyvūnai.

Manau, kad Saulė kur kas labiau veikia žmogų nei Mėnulis. Yra paros ritmas, svarbus žmonių organizmo funkcionavimo darnai. Kai sutrinka šis ritmas, daug kas sutrinka.

Pavyzdžiui, pamaininis darbas labai kenkia žmogaus sveikatai. Taigi priežasčių, kodėl nesveikuojame, reikėtų ieškoti ne pilnatyje, o savo gyvenimo būde.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums atrodo reikalinga sukti laikrodį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuris JAV prezidentas būtų geresnis variantas Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+1 +7 C

+3 +11 C

+7 +12 C

+7 +13 C

+9 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s