respublika.lt

Per egzaminus moksleiviams bus riesta (5)

2021 sausio 28 07:10:52
Vidmantas MISEVIČIUS

Vyriausybei nusprendus, kad bendrojo lavinimo mokyklos liks uždarytos bent iki vasario vidurio, mokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai sunerimę, kad tai neigiamai atsilieps jų mokslo rezultatams. Gal ne pažymių knygelėse, bet egzaminuose tikrai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lengvinti egzaminų užduočių dėl pandemijos neketinama, tačiau dėl jų organizavimo teks svarstyti įvairius scenarijus. EPA-Eltos nuotr.


Namuose „sukčiauti" lengviau

Vilniaus Pilaitės gimnazijos direktorius Zotikas Popovas „Vakaro žinioms" teigė, kad jau juntama nuotolinio mokymosi įtaka moksleivių pažangumui.

„Lyginant pirmąjį, pavasarinį karantiną ir dabartinį pirmą pusmetį, pastebime, jog tų pačių moksleivių žinios ir pažangumas šiek tiek pagerėjo. Tiesa, toks vertinimas - subjektyvus, nes namuose besimokantys moksleiviai gali nusirašinėti arba paprašyti, kad jų namų darbus atliktų kiti asmenys. Aišku, taip jie apgauna save, tačiau bendras pažangumas dėl to kyla, - pasakojo direktorius. - Kita vertus, sumažėjo labai gerai ir gerai besimokančių moksleivių skaičius. Tikėtina, kad jie dirbo sąžiningai, todėl dabar jiems mokytis nuotoliniu būdu, be gyvo kontakto, be galimybės pasikonsultuoti su mokytojais, yra sunkiau".

Kalbėdamas apie atskirus dalykus, jis pripažino, kad chemijos ir fizikos laboratoriniai darbai nevyksta.

„Moksleiviams išaiškinama teorija, tačiau praktinių užsiėmimų nėra. Jeigu vieną kitą fizikos bandymą dar būtų galima suorganizuoti namų sąlygomis, tai cheminių eksperimentų namuose tikrai niekas neatlikinės", - dar vieną nuotolinio mokymo trūkumą įvardijo Z.Popovas. Užtat vyksta kūno kultūros užsiėmimai.

„Šios pamokos transliuojamos tiesiogiai, tad tiek mokytojai, tiek moksleiviai vieni kitus mato. Užsiėmimai vyksta pagal tvarkaraštį ir vaikai juose noriai dalyvauja, nes visi pavargo nuo nuolatinio spoksojimo į ekraną, - pasakojo mokyklos vadovas. - Daugelis jų, ypač abiturientai, svajoja kaip galima greičiau grįžti prie įprasto mokymosi, nes jiems artėja egzaminai, o nuotolinis mokymas tiek neduoda, kiek realus. Mokytojai to irgi norėtų, tačiau tai sprendžiame ne mes".

Pasiteiravus, kaip nuotolinis mokymas gali paveikti egzaminų rezultatus, Z.Popovas labiausiai abejojo dėl matematikos egzamino.

„Praėjusiais metais matematikos egzaminą leido laikyti visiems, net tiems, kurie semestruose turėjo dvejetus. Moksleiviams tai buvo tarsi paskata, tačiau neigiamai atsiliepė bendram reitingui.

Kita vertus, matematikos programa turi problemą, kurios mums niekaip nepavyksta suprasti. Daug moksleivių, kurie mokosi 8-ais ir 9-ais, iš matematikos turi tik 7. Gal parengta programa neatitinka moksleivių gabumų ir pajėgumų, gal mokytojai per daug reikalauja, o gal visi jau pavargo nuo nuotolinio mokymo ir tai atsiliepia kokybei bei rezultatams. Variantų daug, bet jei iki egzaminų atsakymo nerasime, jų rezultatai vėl gali būti sunkiai prognozuojami", - svarstė direktorius.

Valdininkams trūksta kompetencijos

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius taip pat akcentavo, kad mokykloms dirbant nuotoliniu būdu, ugdymo sąlygos suprastėjo (dėl moksleivių ir mokytojų įgūdžių stokos, nepakankamo mokyklų techninio aprūpinimo, mokymo priemonių stokos ir t.t.).

„Prie to pridėjus prastėjančią visuomenės psichologinę būseną, galima tvirtinti, jog moksleivių žinių lygis suprastėjo. Čia negalime išskirti nė vieno ugdomojo dalyko, nes kenčia visų jų dėstymas.

Nors nuotoliniu būdu vyksta ir kūno kultūros pamokos, tačiau negalima kalbėti apie tai, kad jos prisideda prie moksleivių fizinės sveikatos stiprinimo. Nes toms pačioms pamokoms vykstant įprastu būdu, girdėjome daugybę mokyklų, moksleivių tėvų, medikų ir ekspertų virkavimų apie vis prastėjančią mokyklinio amžiaus vaikų fizinę sveikatą", - teigė A.Jurgelevičius.

„Mokyklų atidarymo įprastam darbui klausimą Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, atstovaudama savo narių interesams, vertina vieninteliu aspektu - kiek bus sukurtos saugios darbo sąlygos mokytojams bei kitiems darbuotojams. Šiuo metu tokių sąlygų sukūrimo prielaidų nematome - mokytojai ir kiti darbuotojai nėra masiškai skiepijami ar testuojami. ŠMSM, SAM ir kitos institucijos negali garantuoti, jog jų rekomendacijos dėl saugumo būtų tinkamai vykdomos, o ir pačios rekomendacijos ne vienu atveju kelia abejones dėl jų sudarytojų supratimo apie mokyklos veiklą", - reziumavo A.Jurgelevičius.

Abiturientams lengvatų nebus

Tai jei moksleiviai ištisai vargs mokydamiesi nuotoliniu būdu, gal jiems nereikės šiemet egzaminų laikyti? Ar jie bent jau bus lengvesni?

Nacionalinė švietimo agentūra patikslino, kad kaip vyks brandos egzaminų sesija, priklausys nuo bendros epidemiologinės situacijos, tačiau jokių lengvatų neplanuojama.

ŠMSM ministrė Jurgita Šiugždinienė taip pat pareiškė, kad nemato prasmės dėl pandemijos šiemet nerengti brandos egzaminų.

„Buvo tokių pasisakymų, tačiau egzaminų atšaukti neplanuojame. Dedame pastangas padėti moksleiviams, kurie patiria mokymosi sunkumų, organizuoti papildomas pamokas ir papildomas konsultacijas dvyliktokams", - sakė ministrė, primindama jau priimtą sprendimą šiemet atsisakyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos.

„Taip pat kai kurias egzaminų dalis planuotume įgyvendinti nuotoliniu būdu. Darome viską, kad būtų kuo geresnis abiturientų pasirengimas laikyti egzaminus", - teigė J.Šiugždinienė.

Pasak jos, viena iš pagrindinių priežasčių neįsiklausyti į opozicijos raginimus atšaukti egzaminus yra Lietuvos mokyklose egzistuojantys ugdymo rezultatų skirtumai. Praktika rodo, kad moksleivių pažymiai, gauti mokyklose bei brandos egzaminų metu, kai kada skiriasi net 70 proc.

Aišku, kad neaišku

Trečiadienį įvyko prezidento Gitano Nausėdos ir ŠMSM ministrės J.Šiugždinienės susitikimas. Jame turėjo būti aptarti su ugdymu bei artėjančiais egzaminais susiję klausimai.

Buvo numatyta, kad po susitikimo Prezidento vyr. patarėja Jolanta Karpavičienė bei ministrė J.Šiugždinienė atsakys į žiniasklaidos klausimus. Tačiau ministrė nuskubėjo į kitą pasitarimą, todėl klausimų buvo užduota mažai, o ir į tuos pačius gauti abstraktūs atsakymai.

Ne ką daugiau informacijos suteikė ir J.Karpavičienė. Pasak jos, „Prezidentūra pripažino, kad moksleiviai tampa pandemijos aukomis, todėl irgi pasisako už kontaktinį ugdymą". Tiesa, pastarasis turi būti užtikrinamas „naudojant tiek testavimą, tiek vakcinavimą".

Komentuodama situaciją dėl egzaminų, ji neslėpė, jog „egzaminų formatas detaliai aptartas nebuvo, tačiau, iš principo, buvo sutarta dėl kompleksinių priemonių plano". Planą, kuriame numatomas ir galimas egzaminų sesijos nukėlimas, Prezidentūros atstovės teigimu, turėtų paruošti ir visuomenei pristatyti ŠMSM.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6605 eurai, aukotųjų skaičius - 21; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
 • SKIEPAI: Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad siekdama efektyviau panaudoti vakcinos nuo COVID-19 likučius, kviečia vakcinacijai registruotis 55+ grupės vilniečius.
 • ATLAISVINIMAI: siūloma leisti nuo pirmadienio veikti parduotuvėms prekybos centruose, lauko kavinėms siūloma leisti veikti nuo kito ketvirtadienio, balandžio 22 dienos.

 • PRANCŪZIJA: per gaisrą suniokota Paryžiaus Dievo Motinos katedra bus atstatyta iki 2024-ųjų, teigia Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.
 • NEPAVYKO: sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad ministerijos inicijuota „Korona Stop LT“ mobili programėlė nebuvo sėkmingas projektas ir žada, kad ateityje kovojant su koronaviruso pandemija iš padarytų klaidų bus mokomasi.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia referendumo dėl Lietuvos išstojimo iš ES?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
14. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
15. Dvejopi standartai jau įgriso
16. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
22. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
23. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+1 +7 C

 

+3 +9 C

+15 +18 C

+12 +15 C

 

+10 +13 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos