respublika.lt

Pensijų fondų gniaužtuose

(0)
Publikuota: 2020 liepos 03 14:06:07, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Birželio 30 diena buvo paskutinė diena tiems, kurie nusprendė pasitraukti iš pensijų kaupimo II pakopoje. Tiesa, pasitraukti galėjo tik tie gyventojai, kurie per pensijų reformą buvo įtraukti valstybei taip nusprendus. Tačiau praktikoje pasitraukti iš fondo, net ir norint, pasirodo, beveik neįmanoma. Užtat prisijungti į kaupimą - visada prašom.


Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi skaitytoja Vilija (vardas ir pavardė redakcijai žinoma - aut. past.). Moteris pasakoja, kad pasinaudoti galimybe nutraukti kaupimo sutartį jai nepavyko. To tiesiog nebuvo įmanoma padaryti paskutinę termino dieną.

Vilija, kaip jaunesnė nei 40 metų gyventoja, įgyvendinant pensijų reformą į II pakopos kaupimą pernai vasarą buvo įtraukta savaime. Jai atsitiktine tvarka buvo paskirtas pensijų fondas, kuriame pradėta kaupti jos pensija. „Tą patvirtinantį laišką gavau 2019 m. liepos 10 d. Jame buvo nurodyta, kad daugiau nereikia nieko daryti, sutartis patvirtinta. Nurodyta, kodėl naudinga kaupti II pakopoje, bet apie tai, kad vėliau galėsiu sutartį nutraukti - nė žodžio. Šiemet iš „Vakaro žinių“ sužinojau, kad iki birželio pabaigos apsisprendus sutartį galima nutraukti“, - pasakoja Vilija. Tačiau moteris nei pernai, nei šiemet nesulaukė jokio „Sodros“ laiško, informuojančio apie tai.

Birželio 30 dienos popietę prisijungusi prie savo fondo savitarnos platformos, tokios galimybės ji, deja, nerado. Konsultantė informavo, kad tą padaryti galima tik prisijungus prie savo „Sodros“ paskyros. Ten, pirmame lange, gyventojui pateikiama jo asmeninė informacija apie sukauptos pensijos stažą, taškus, pensijų kaupimo sutartį. Tačiau nuorodos, kur galima sutartį nutraukti - nėra. Šiaip ne taip radusi tokį prašymą, skaitytoja norėjo jį užpildyti, tačiau sistema nurodė, jog ji tam neturi teisės.

„Man tokia sistema - nesuprantama. Valstybė pati nusprendė, kur mane priskirti, pati kaip nori elgiasi su mano uždirbtais pinigai, o aš net neturiu teisės atsisakyti? Jeigu praleidau laiką, kai buvo galima tai padaryti, vadinasi, iki gyvenimo pabaigos su mano pinigais privatus fondas tvarkysis kaip nori. Man tai nepanašu į demokratinę valstybę. Manau, taip pažeidžiamos mano teisės“, - piktinasi skaitytoja.

Kaip „Vakaro žinias“ informavo „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis, pasirodo, Vilija pasitraukti iš kaupimo galėjo tik pernai. Nors apie tai, kaip sakė Vilija, ji nebuvo informuota nei laišku, nei „Sodros“ asmeninėje paskyroje.

Kiekvienais metais sausio 1 d. į kaupimą savaime įtraukiami jaunesni kaip 40 m. gyventojai, nesudarę pensijų kaupimo sutarčių. Pasitraukti iš kaupimo jie gali tik iki einamųjų metų birželio 30 d. Praleidus šį laiką, kaupime gyventojai lieka dalyvauti iki pensijos. Tiesa, dar lieka nedidelė galimybė kreiptis į savo fondą ir prašyti sutartį nutraukti, tačiau tik pateikus įtikinamą priežastį.

Dar įdomiau, net ir nutraukus kaupimą, vėliau gyventojai į jį vėl grąžinami be jokio atsiklausimo. „Gyventojai, šiemet nusprendę nedalyvauti pensijų kaupime, ateityje vėl sulauks kvietimų tapti pensijų kaupimo dalyviais. Kas trejus metus, kol jiems nėra 40 metų, šie gyventojai bus įtraukiami į kaupimą ir galės priimti sprendimą - dalyvauti antros pakopos pensijų sistemoje, ar ne. Jie taip pat gali bet kada sudaryti sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove“, - informuoja „Sodra“.

Informacija


Vakar „Sodra“ pranešė, kad nuo liepos mėn. tampa centralizuota pensijų anuitetų mokėtoja. Iš viso pensijų kaupimo sutartis yra sudarę beveik 1,35 mln. gyventojų. Daugeliui jų, sulaukus pensinio amžiaus, periodines išmokas už sukauptą sumą visą likusį gyvenimą mokės „Sodra“ kaip papildomą savarankiškai sukauptą pensiją.

„Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė sakė, jog „Sodra“ jau sulaukė vieno prašymo įsigyti pensijų anuitetą: „Žmogus pateikė prašymą, tiksliai negaliu pasakyti sumos, bet preliminariai skaičiuojama, kad tai bus šiek tiek didesnė nei 100 eurų priemoka.“

Pasak D.Gerulytės, pensijų anuiteto įsigijimo procesas atliekamas vieno langelio principu - sulaukęs pensinio amžiaus žmogus turės kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę dėl sukauptų lėšų išmokėjimo, ten pat jis galės pasirinkti pensijų anuiteto rūšį ir pateikti „Sodrai“ prašymą skirti pensijų anuitetą.

Pensijų anuitetus iš „Sodros“ turės įsigyti tie antros pakopos pensijų kaupimo dalyviai, kurie bus sukaupę 10 tūkst. ir daugiau eurų. Yra trys pensijų anuitetų rūšys: standartinis, standartinis su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtasis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s