respublika.lt

Parkas, tapęs pašinu vietinei valdžiai (17)

2021 birželio 21 11:54:00
Gediminas JAKAVONIS

Žemaičiai didžiuojasi Vaclovo Into akmenų muziejumi Mosėdyje ir netoli Salantų esančia Orvidų sodyba, o štai po Dzūkiją keliaujantys žmonės jau keletą metų plūsta į jokiuose turizmo informaciniuose centruose nepažymėtą privatų Vytauto Butkevičiaus akmenų parką, įamžinusį Lietuvos istoriją. Čia varėniškiai švenčia Vasario 16-ąją ir Rugsėjo 8-ją, Vytauto karūnavimo dieną, į rengiamus svarbių Tautai datų minėjimus susirenka šimtai vietinių gyventojų. Čia vyksta renginiai, kokių partiečiais, giminėmis ir artimaisiais apsistačiusi Varėnos liberalų valdžia padaryti neįstengia.

×
nuotr. 3 nuotr.
Vytautas Butkevičius prarado darbą, bet idėjos neatsisakė. Asmeninio albumo nuotr.

 

Kartą po pilną turistų Senosios Varėnos akmenų parką vaikštinėjome su iš Panevėžio atvykusiu bendramoksliu, kuris verčiasi kaimo turizmu. Bičiulis buvo apstulbintas, kas padaryta vieno žmogas rankomis. Čia besilankantys keliautojai apžiūrinėjo 20 į eilę išrikiuotų riedulių, kurie simbolizavo 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarus. Didžiuliai akmenys, kurių sunku rasti Dzūkijoje, pastatyti įamžinant svarbiausius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laimėtus mūšius, o kituose rieduliuose, be V. Kudirkos „Tautiškos giesmės", iškalti geriausių mūsų poetų žodžiai apie Lietuvą. Virš parko iškelta Tautinė vėliava, o šalia ant supiltos kalvos įsmeigtas kalavijas kažkuo priminė tik pernai laisvės kovotojams atidengtą memorialą Kryžkalnyje. Įspūdingai atrodo ir iš raudonų aštriabriaunių akmenų sudaryta granatos sprogimą vaizduojanti kompozicija, skirta mirtį, o ne išdavystę ir pasidavimą, pasirinkusiems pokario Dzūkijos partizanams.

Privačioje teritorijoje savo triūsu ir lėšomis įrengtas įspūdingas gamtos ir žmogaus darbo derinys atrodo fantastiškai. Ir jokių bilietų pirkti nereikia. Mano bičiulis klausinėjo, kas tas žmogus, savo rankomis ir protu sukūręs tokį stebuklą. Taigi, sakau, čia gimęs ir augęs, daugiau nei tris dešimtmečius aplinkosaugininku išdirbęs Vytautas Butkevičius. Tačiau labiausiai bičiulis nustebo, kad dabar jis bedarbis, valdžios atleistas už pažeidimus kuriant šį muziejų po atviru dangumi.

- Kaip jaučiasi ir ką mano pats parko kūrėjas, kurio darbais stebisi lankytojai, kai jo pastangas gražinti Lietuvą šitaip „įvertino" valdžia? - paklausiau parko šeimininko.

- Žinot, pavargau ir tikrai nesiruošiu teisintis bei komentuoti visų čia apsilankiusių valdžių komisijų veiklos ir jų sprendimų, - sako net 34 metus aplinkosaugininku išdirbęs Vytautas Butkevičius. - Kažkam užkliuvo tvarkoma Merkio pakrantė, kitam pasirodė, kad noriu pasisavinti lauke gulintį riedulį. Norėsi mušti šunį, pagalį visada rasi. Visi tie skundai, skambučiai, papeikimai, tik rodo, jog kažko pasiekiau. Be abejonės girdėjot, kokių rūpesčių, palaiminus aukščiausiai šalies valdžiai, turėjo Druskininkų meras Ričardas Malinauskas dėl rekonstruoto motinos namo, kurį liepta nugriauti? Gal dar prisimenate istoriją ir apie Arvydo Sabonio pastatų griovimus Neringoje. O geriausias pavyzdys, kaip, žinant aukščiausiai valdžiai, visiškai teisėtai skandinavams kertami mūsų miškai. Vis galvoju, ar atsitiks Lietuvoje kada nors taip, kad bus nubausti tie, kurie priėmė tokius sprendimus. Laikas parodys, kas buvo teisus. Ar žinot, kuo vilkai skiriasi nuo žmonių? Vilkai savo vedliu išsirenka išmintingiausią ir stipriausią, o mums nei Varėnoje, nei Lietuvoje to padaryti nepavyksta. Visada galima polemizuoti, ginčytis ar diskutuoti su žmogumi, kuris klauso argumentų. Na, o kalbėti apie sveiko proto principą su žmogumi, kuris save laiko gudresniu dėl to, kad užima aukštesnes pareigas, beprasmiška.

- Jūs įrodėte, kad asmenine iniciatyva galima daug padaryti. Per kiekvienus rinkimus atsiranda politikas, žadantis skatinti turizmo verslą Dzūkijos krašte, kad atvykstantys čia papildytų ir Varėnos rajono savvialdybės biudžetą, nes kol kas rajonas garsėja tik mažiausiais atlyginimais. Tiesa, neseniai per LRT kalbėjęs Varėnos meras sakė, kad reikalinga tiesti dviračių taką nuo Vilniaus iki Varėnos, o toliau ir iki Druskininkų...

- Skamba panašiai, kaip Ostapo Benderio planai Vasiukus perkelti į Maskvą. Turiu išsaugojęs 1988 m. rugsėjo 1 d. laikraštį „Raudonoji vėliava", kuriame aprašomas pirmasis Sąjūdžio mitingas Varėnoje. Ten kalbėjęs Algis Kašėta sakė: „<...> Mūsų, varėniškių, pirmas žingsnis istorijos ir rytdienos link turi būti kraštotyros muziejaus įsteigimas Varėnoje. Kadangi tam yra visos realios galimybės ir, svarbiausia, didelis visuomenės dvasinis poreikis, tai rajono valdžia turėtų nevilkindama pasirūpinti patalpomis šiam muziejuj..." Nuo to laiko praėjo 33 metai, o muziejaus Varėnoje idėjos autorius taip ir neįrengė. Tiesa Senojoje Varėnoje įrengtas pliažas kaip ir Vilniuje Lukiškių aikštėje. Kur valdžioje liberalai, taip ten turi būti rengiamas pliažas, kuriame šiaip jau maudytis neįmanoma.

- Vytautai, jūsų parkas kurtas apie 20 metų. Likus iki pensijos keleriems metams, buvote atleistas iš valstybės tarnybos. Ar nesigailite?

- Turiu didelę gyvenimo patirtį, ne kartą šmeižtas ir juodintas. Nieko nebijau ir sugebėsiu pragyventi savo rankomis užsidirbdamas pinigų, o ne iš valdžios, kuriai turėčiau tarnauti dėl valdiško lovio. Tas lovys jau seniai pildomas ne lietuviškais, o įvairių Sorošų fondų pinigais, kurie naikina mūsų Tautą, jos istoriją, gamtą ir valstybę! Yra toks indėnų posakis: „Mes savo žemės nepaveldėjom iš savo tėvų, mes ją pasiskolinom iš savo vaikų." Savo vaikams paliksiu ją gražesnę, negu radau. Ir aš laimingas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos