respublika.lt

Pandemijos ribojimai galioja ne visiems (58)

2021 spalio 21 17:28:00
Justina GAFUROVA

Daugeliui jau įgrisusios veido kaukės, erzina ne tik mirtinguosius, bet ir politikus. Tiesa, pastarieji, panašu, jaučiasi taip, lyg priimti ribojimai jiems negaliotų. O ir nubausti juos policijai kažkodėl vis prireikia daugiau laiko. Pavyzdžiui, Trakų rajono merė, o dabar Seimo narė liberalė Edita Rudelienė jau prieš du mėnesius užfiksuota renginyje nedėvinti kaukės, tačiau baudos nesulaukė iki šiol.

×
nuotr. 4 nuotr.
Patalpoje vykusiame festivalyje „Užutrakio vakarai“ Seimo narė Edita Rudelienė (dešinėje) su drauge tarp kitų žiūrovų sėdėjo be kaukių. Trakų rajono savivaldybės nuotr.

 

Netinkamas politikės elgesys buvo užfiksuotas festivalyje „Užutrakio vakarai", kuris rugpjūčio pradžioje vyko Užutrakio dvare. Su „Vakaro žiniomis" susisiekęs skaitytojas pranešė, kad dėl įvykio yra parašytas pareiškimas policijai, tačiau sprendimas nepriimamas. Vietiniai gyventojai įsitikinę, kad Trakų rajono komisariatas ieško, kaip išvengti baudos skyrimo buvusiai rajono merei.

Pareiškėjo net neapklausė

„Į policiją kreipėsi Trakų gyventojas, mano artimas draugas, žmogus su negalia. Padėjau jam parašyti pareiškimą, nes, akivaizdu, - nusižengimas yra padarytas. Apie tai rašė ir rajono laikraštis.

Tačiau net pateikus elektroninį pareiškimą policijai, dešimt dienų nebuvo gauta jokio atsakymo. Tik kreipusis pačiam pareiškėjui, policija nurodė, kad byla perduota Trakų rajono komisariato tyrėjui Olegui Dubakai. Raštu paklausus tyrėjo, kokia yra tyrimo stadija, jis nieko neatsakė. Tik kai pareiškėjas dar kartą kreipęsis patikino, kad ieškos atsakymo aukštesniuose policijos organuose, buvo suteikta informacija, kad vykdoma administracinė teisena, o kai bus priimtas sprendimas, jis bus praneštas ir pranešėjui. Tik tuomet jis gavo kvietimą į apklausą.

Šis žmogus gyvena Druskininkuose, o kadangi yra neįgalus, paprašė, kad būtų apklaustas jo gyvenamojoje savivaldybėje, tačiau nesulaukė jokio atsako. Jis neapklaustas iki šiol. Įtariame, kad kaltę bandoma užkrauti ne Seimo narei, kuri padarė pažeidimą, o renginio organizatoriams. Atrodo, kad situacija dangstoma, tyrimas nevykdomas, nes norima apginti E.Rudelienės vardą", - „Vakaro žinioms" sakė Jolita (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.).

Ji informavo, kad policijai buvo pateikti visi reikalingi įrodymai. Kartu net ir nuotrauka, kurioje aiškiai matyti, kad E.Rudelienė su drauge renginyje sėdi be kaukių.

Savo kaltės nemato

„Vakaro žinios" kreipėsi į festivalio „Užutrakio vakarai" organizatorius. Šį festivalį jau ne vienerius metus organizuoja Trakų rajono Rūdiškių muzikos mokykla, kurios steigėjas - Trakų rajono savivaldybė. Beje, E.Rudelienė yra ir šio renginio globėja.

Trakų rajono Rūdiškių muzikos mokyklos direktorius Aringas Šumskas sakė, kad organizatoriai užtikrino kaukių dėvėjimą renginyje. „Taip, buvo atvejis. Aš kalbėjau su Seimo nare. Ji sakė, kad turėjo vandens, kurio atsigėrus jai tapo sunku kvėpuoti, tad porai minučių ji nusiėmė kaukę. Bet patikino, kad, jeigu mums dėl to kyla problemų, ji galinti susimokėti baudą.

Iš savo pusės mes viską įgyvendinome. Aš negaliu klasikinės muzikos koncerto metu vaikščioti po salę ir žiūrėti, kas užsidėjęs kaukę, kas - ne. Pažiūriu prieš koncertą. Kai kas būna nusismaukęs, tokius iš karto sudrausminu. Bet koncerto metu nevaikštau ir kaukių dėvėjimo užtikrinti negaliu", - sakė A.Šumskas.

Paklaustas, ar policija, atlikdama tyrimą, jau susisiekė su organizatoriais, jis atsakė, kad ne: „Aš tik iš nuogirdų apie tai girdėjau. Negavau jokio rašto, nežinau kokia situacija. Žinau apie visa tai tik pletkų lygiu."

Tyrimas, apie kurį niekas nežino

Tačiau policijoje tyrimas visgi vyksta. Bent jau taip skelbiama. Tik nei pranešėjas, nei kaltininkai apie tai dar nėra girdėję. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Julija Samorokovskaja patvirtino, kad dėl šios situacijos pradėtoje administracinėje teisenoje sprendimas nepriimtas. Medžiaga nagrinėjama Trakų rajono policijos komisariate. Pagal galiojančias teisės normas, toks tyrimas gali trukti iki 2 metų. „Pareigūnas, atlikdamas administracinio nusižengimo tyrimą, privalo imtis visų priemonių, kad būtų visapusiškai, objektyviai ir kaip įmanoma per trumpesnį laiką ištirtos veikos aplinkybės", - patikino policijos atstovė.

Už kaukių nedėvėjimą fiziniams asmenims gresia 500-1500 eurų, juridiniams asmenims - nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos. Policijai skyrus baudą organizatoriams, ją vis tiek tektų mokėti faktiškai pačiai savivaldybei. Mat didžiąja dalimi ji ir finansuoja mokyklą. Pavyzdžiui, pernai metų finansinėje mokyklos ataskaitoje nurodoma, kad Trakų rajono Rūdiškių muzikos mokyklos finansavimo suma siekia 7540,97 euro, o didžioji dalis, arba 4629,53 euro, - finansavimas iš savivaldybės biudžeto.

Beje, „Vakaro žinios" yra rašiusios apie tai, kaip paprastiems gyventojams tokios baudos buvo dalijamos kone gatvėje. O kai užfiksuojami politikai - sprendimui priimti kažkodėl prireikia itin daug laiko. Pavyzdžiui, kai tinkamai nedėvėjęs kaukės Seime buvo užfiksuotas Vytautas Landsbergis, policija, po daugiau kaip mėnesį trukusio tyrimo, nustatė, kad pažeidimo nebuvo.

Interviu su Seimo nare, buvusia Trakų rajono mere Edita RUDELIENE:

- Renginyje buvo užfiksuota, kad viduje nedėvėjote apsauginės veido kaukės. Kodėl taip nutiko?


- Sunku komentuoti, kadangi negaliu atsakyti, kuriuo momentu daryta nuotrauka, kurioje esu be kaukės. Esu šio renginio globėja, tenka kreiptis į renginio dalyvius, teikti apdovanojimus, sakyti kalbas, tad prieš eidama į sceną nusiimdavau kaukę. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad renginys vyko vasaros metu, saulėtu ir itin šiltu oru, tad tiek aš, tiek kiti renginio dalyviai ne kartą nusiėmėme kaukes norėdami atsigerti vandens. Progų pagauti momentą ir nufotografuoti žmones be kaukių tikrai buvo.

- Šalia jūsų be kaukės sėdėjo ir dar viena moteris. Kas ji?

- Mano draugė.

- Šiuo metu dėl to policija yra gavusi skundą. Ar tyrėjai jau susisiekė su jumis, gal buvote apklausta?

- Ne, kol kas policijos atstovai su manimi nesusisiekė.

- Esate šio renginio globėja. Ar remiate ir finansiškai?

- Globoju šį renginį jau ne vienerius metus. Finansiškai neremiu.

- Vienam rajono portalui apie tai paskelbus, kilo diskusijos, esą rajono politikai - neliečiami. Kaip tą vertinate, gal turite užtarėjų policijoje?

- Man, nepriklausomai nuo užimamų pareigų, galioja tie patys įstatymai bei taisyklės kaip ir kiekvienam Lietuvos piliečiui. Jei bus nustatyta, kad pažeidžiau kokias nors taisykles, esu pasirengusi atsakyti už savo nusižengimą. O jokiais faktais ir argumentais nepagrįstų asmeninių politinių oponentų nuomonių nesiimsiu vertinti.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
  • SPRĘS: Vyriausybė penktadienį posėdyje apsispręs, ar teikti Seimui nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo mėnesiui pasienyje su Baltarusija.
  • STATYBOS: Vilniaus Santaros slėnyje, šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, penktadienį bus įkasta simbolinė kapsulė ir oficialiai pradedamos VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
  • SIUNTOS: Lietuvos paštas informuoja apie fiksuojamus vis ilgesnius siuntų pristatymo į užsienį terminus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -2 C

-16 -7 C

 

-18 -10 C

-14 -3 C

-12 -8 C

 

-13 -8 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s