respublika.lt

Paminklas iškeliavo į mūšio vietą

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 28 18:53:23, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Iš Utenos iškeliavęs paminklas - pirmasis paminklas nuo Lietuvos, iškeliavęs į Žalgirio mūšio lauką jo kovotojų atminimui. Lolitos Kaminskienės nuotr.

Ketvirtadienį Jono Šimonėlio skulptūrų parke (Sirutėnų k., Utenos r. sav.) įvyko pirmasis Žalgirio mūšio pergalės 610-ųjų metinių minėjimo renginys. Jo metu buvo pagerbti prieš 610 metų, birželio 3 d., iš Trakų į lemiamą mūšį prieš Kryžiuočių ordiną iškeliavę Lietuvos kunigaikščio Vytauto Didžiojo karžygiai bei išlydėtas į mūšio vietą Griunvalde (Lenkija) paminklinis akmuo nuo lietuvių tautos. Paminklą su užrašu „Nuo lietuvių tautos už bendrą pergalę“ lietuvių ir lenkų kalbomis puošia Vytis. Paminklas bus atidengtas Griunvalde liepos 15 d., minint 610-ąsias Žalgirio mūšio pergalės metines.

 

Didžiausios Lietuvos valstybės pergalių per visą jos istoriją įamžinimo iniciatoriai - Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovė ir Lietuvos kariuomenės Rezervo karių asociacija. Projekto partneriai - Lietuvos kariuomenė ir Lietuvos ambasada Lenkijos Respublikoje.

Kaip ir prieš kiek laiko gimė Žalgirio paminklo projekto idėja? Pasak Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vado Perlio Vaisietos, mintis pastatyti paminklą Žalgirio mūšio atminimui kilo prieš trejus metus. Per tą laiką buvo surastas tinkamas akmuo ir skulptorius, gebantis perteikti paminklo dvasią. Pergalės įamžinimo simbolį sukūrė uteniškis liaudies menininkas Valentinas Šimonėlis, o akmenį neatlygintinai padovanojo jo geras pažįstamas kupiškėnas Alfredas Aidukas.

Pasak P.Vaisietos, įgyvendinti Žalgirio paminklo projektą paskatino tikslas įamžinti Žalgirio karžygių atminimą nuo visos Lietuvos.

„Per daugiau nei 600 metų Griunvaldo lauke nebuvo pastatyta nė vieno žymesnio Žalgirio karžygių atminimą įamžinančio ženklo. Išskyrus tai, kad prieš dešimt metų Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos iniciatyva pastatytas Vytauto Didžiojo biustas šalia karaliaus Jogailos Griunvaldo muziejuje“, - pasakojo Bajorų karališkosios sąjungos atstovas. Lėšas į projekto įgyvendinimo fondą sunešė visi Lietuvos žmonės. Aukojo kas kiek galėjo, nuo kelių eurų iki kelių tūkst. eurų. Vienas uteniškis iš savo šeimos biudžeto paminklo sukūrimui skyrė net 2 tūkst. eurų.

„Akmuo į mano sodybą iš Adomynės kaimo, Kupiškio rajone, karišku vilkiku atvežtas prieš daugiau nei dvejus metus. Įdėjau darbo, nes iš pradžių teko nutašyti apie 3 tonas akmens, kad jis taptų paminklu. Tą akmenį pirmą kartą pamačiau beveik prieš 40 metų, lankydamas savo gerą pažįstamą Alfredą Aiduką. Akmuo buvo melioratorių išstumtas į pakrūmes. Iškart krito į akį, švarutėlis toks, šiltas, pastelinės spalvos. Tikras lietuviškas.

Kai atsirado projektas pastatyti paminklą Žalgirio mūšio lauke, prisiminiau jį. Draugas, kuriam tas akmuo dabar priklausė, nė negalvodamas sutiko akmenį padovanoti geram tikslui. Jo šeimoje partizaninėje kovoje žuvo du tėvo broliai. Tai irgi buvo pretekstas. Ir akmens forma gerai tiko projekto sumanymui“, - pasakojo skulptorius Valentinas Šimonėlis.

V.Šimonėlis patriotine tema paženklintų Vyčiu paminklų yra sukūręs 17.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s