respublika.lt

Opozicija: valdantieji savo žmones „stumia“ ir į kalbos komisiją

(14)
Publikuota: 2022 spalio 27 15:30:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Šią savaitę Seimo Švietimo ir mokslo komitetas planavo išrinkti naujos kadencijos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovybę. Tačiau paaiškėjus, kad netikėtai vienas VLKK narys atsistatydino, o penki asmenys atsisakė kandidatuoti, posėdyje neapsieita be konflikto. Opozicinių frakcijų, tarp jų – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovės, nusprendusios nebalsuoti dėl valdančiųjų pasiūlyto sprendimo, paliko posėdį.

 

Išplatintame Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pranešime akcentuojama, kad opozicijos atstovės siūlė į atsilaisvinusią vietą reitinguoti narį pagal tą eiliškumą, kurį jau anksčiau patvirtino šio komiteto nariai.

„Logiškai žiūrint, toliau turi būti renkamas tas narys, kuris reitingavime liko „už brūkšnio“. Kitaip sakant, reitinguotame sąraše sumažėjus kandidatų, į jį patenka tie kandidatai, kurie atitinkamai užėmė artimiausią eilę“, – pranešime spaudai sako Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotoja Laima Nagienė.

Tačiau valdančiųjų – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos – narė Dalia Asanavičiūtė išsakė siūlymą skelbti naujus rinkimus, kreipiantis į institucijas, kad šios pateiktų papildomų asmenų kandidatūras.

Posėdyje Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas, Laisvės partijos atstovas Artūras Žukauskas pasiūlė balsuoti, kokį variantą rinktis – reitinguoti jau iš esamo sąrašo, ar skelbti naujus rinkimus, suprasdamas, kad šiame posėdyje dalyvauja dauguma valdančiųjų frakcijų atstovų.

Pasak opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narės Vilijos Targamadzės, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas turi telkti, o ne skaldyti, tačiau dėl valdančiųjų arogancijos, nesikalbėjimo su opozicija profesionalūs kalbininkai nebuvo išrinkti į šią komisiją.

„Taip valdančiųjų atstovai pademonstravo nekompetenciją ir savo „kultūrą“. Atsisakiau dalyvauti posėdyje, nes neaiškios procedūros ir paaiškėjo tikslai neleisti patekti į šią komisiją vienam asmeniui. O tam moraliniu požiūriu negaliu pritarti“, – teigia Seimo narė V. Targamadzė.

Posėdyje likusių valdančiųjų atstovų dauguma nuspręsta papildomai kreiptis į institucijas dėl kandidatų į VLKK narius pateikimo. Numatyta lapkričio 9 d. iš gautų siūlymų išrinkti tiek šį narį, tiek ir VLKK pirmininką bei jo pavaduotojus.

Iš viso VLKK sudaro 17 narių, jie skiriami penkeriems metams. Vienas narys – Albinas Drukteinis – paskirtas anksčiau, todėl šiuo metu reikia paskirti 16 naujų narių.

Ši komisija sprendžia Valstybinės kalbos įstatymo įgyvendinimo klausimus, teikia su kalbos politika susijusias išvadas, ekspertizę, nustato lietuvių kalbos tvarkybos kryptis, sprendžia jos norminimo ir kodifikavimo klausimus, rūpinasi lietuvių kalbos diegimu į informacijos technologijas, visuomenės kalbos kultūra.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s