respublika.lt

Opa opa - į Europą!

(0)
Publikuota: 2015 sausio 03 14:01:20, Justina KABAKAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Dargužių krautuvės kasininkė Diana sako euro laukusi su nerimu, mat ne kam kitam, o pardavėjoms teks sklaidyti visas gyventojų baimes dėl euro. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Tiksint paskutinėms metų valandoms vieni ruošėsi šventiniam vakarui, kiti naujam etapui - valiutos pakeitimui. „Vakaro žinios“ Naujųjų metų išvakarėse lankėsi rajonuose bei kaimeliuose ir stebėjo, kaip vietos prekybininkai ir gyventojai pasiruošę sutikti naująją valiutą.

 

Skaičiuoja nuostolius

Pirmoji žurnalistų stotelė - Lietuvos banko kasa Vilniuje, kur keičiamos monetos. Čia eilėse paskutinėmis metų dienomis stumdėsi ne tik gyventojai, bet ir smulkieji verslininkai. Štai Vilniaus rajone Nemėžyje parduotuvę turintis Marius sako, kad vienas iš pasiruošimo darbų įvedant eurą yra būtent monetų keitimas: „Atnešiau pusantrų metų apyvartoje susikaupusius pinigus monetomis ir centais. Kadangi apyvartines lėšas į banką nešame tik banknotais, monetos lieka. Joms bankas taiko papildomą mokestį, todėl geriau jau nemokamai išsikeisti aparate. Žinoma, nesitikėjau, kad paskutinėmis dienomis čia bus tokios eilės, bet džiaugiuosi, kad iš viso pavyko sulaukti.“

Jaunasis verslininkas Marius skaičiuoja, kad euro įvedimas jo parduotuvei kainuos apie 2000 litų. Tai yra naujų pinigų įsigijimas, kasos aparato perprogramavimas, dvigubos kainos ir kiti reikalingi darbai. Verslininkas sako jau nė neskaičiuojantis laiko ir žmogiškųjų išteklių, juk teko ir darbuotojus apmokyti, ir kainas išdėlioti, ir kitus darbus nudirbti.

„Žinoma, mums šiek tiek lengviau, nes parduotuvė priklauso regionuose dažnai sutinkamam parduotuvių tinklui, tad viskuo pasirūpino valdžia. Jie gavo nurodymus, patarimus, ką reikia padaryti, kad perėjimas būtų sėkmingas. Jie ir naujos valiutos atsargų grąžai parūpino, ir pamokė, kaip apskaičiuoti. Komerciniai bankai smulkiajam verslui parūpino net atskirus rinkinius po 100 eurų skirtingais banknotais ir monetomis. Taip pat esame pasiruošę ir eurų pavyzdžių iš kitų šalių, jei tokių apyvartoje pasitaikytų“, - kalba Marius.

Apsirūpina atsargomis

Eilėje prie kasos stovinti smulkioji verslininkė Jolanta sako nutarusi nedirbti pirmąsias metų dienas, tačiau toli gražu ne todėl, kad bijotų euro: „Dirbu Gariūnų turgavietėje. Prekybą atnaujinti ketiname nuo sausio 5-osios, kai prasidės nauja darbo savaitė. Manau, prekyba po švenčių vis tiek nevyks, tad nėra ko ten šalti. Tos kelios dienos nuo euro neišgelbės, vis tiek teks su juo susidurti, tad neverta atidėlioti.“

Su šypsena Jolanta teigia eurais bandysianti apsirūpinti pati - eilėje laukia lietuvių taip staiga pamiltų suvenyrinių euro monetų rinkinių. Viename rinkinyje yra 11,59 euro, verslininkė sako ketinanti įsigyti keturis. Mano, kad tiek tikrai pakaks prekybos pradžiai. Paklausta, ar žino, ką darys gavusi iš klientų šalių kaimynių eurus, kiek suglumsta, nes apie tai dar nė negalvojusi: „Kaip nors reikės suktis. Kitaip juk nebus. Žiūriu į viską optimistiškai ir tikiuosi, kad didelių bėdų nebus. Žinoma, turguje sunkiau, nes reikia mintinai skaičiuoti ir čia ypač didelė apsiskaičiavimo galimybė, bet tikiu, kad ilgainiui priprasime, ir viskas stos į vėžes. Mums kasdien skaičiuojant bent jau parduotuvėje bus lengviau apsipirkti.“

Jolanta atvirauja, kad euro nebijo, tačiau labai gaili nacionalinės valiutos. Jai tai laisvos šalies simbolis, kuris dar ilgai liks atmintyje. Verslininkė sako net planuojanti šiek tiek litų pasilikti ateičiai.

Bus atsakingi už visą kaimelį

Pasikalbėję su vietos verslininkais, „Vakaro žinių“ žurnalistai nusprendė aplankyti ir rajonuose įsikūrusias parduotuves. Ar neteks pirmosiomis dienomis po švenčių jas uždaryti, siekiant išvengti nesusipratimų ir apsiskaičiavimo?

Dargužių kaime (Varėnos r.) nuosavame name įsikūrusioje parduotuvėje dirbanti kasininkė Diana sako su baime laukianti kitų metų, mat euro įvedimo sąmyšis užgrius ir jos pečius: „Labai bijome, nes kaimelyje yra tik viena parduotuvė, tad mums teks didelė atsakomybė. Žmonėms irgi sunku, jau vakar močiutė atėjusi į parduotuvę prašė papasakoti, ką ji galės nusipirkti už savo pensiją. Apskaičiavau, kad jos pensija kitąmet sieks 175 eurus, tai ji pasibaisėjo, išgirdusi tokį skaičių, ir pradėjo pirkti negendančius produktus. Sakė bandysianti išgyventi kuo ilgiau, kad tik eurais nereikėtų naudotis. Seniems žmonėms tikrai sunku, jie mano, kad eurais reikės mokėti tokias pačias kainas, kokias moka dabar litais, o pajamos bus tris kartus mažesnės.“

Diana neslepia ir pati bijanti, juk nauja valiuta bus rimtas išbandymas - galima ir apsiskaičiuoti, ir pinigus sumaišyti. „Manau, mes čia būsime ir apgavikais, ir melagiais, ir aferistais išvadinti. O jei žmogui grąžą atiduosime ne lietuviškais, o kitos šalies eurais? Kažin ar daug kas patikės, kad čia galiojantis pinigas. Nors patys dar nė pavyzdžių neturime, matėme tik tiek, kiek vietiniai atsiveža iš užsienio“, - nuogąstauja kasininkė.

Nedidelei parduotuvei pasiruošti euro įvedimui teko savo jėgomis. Kasininkė teigė, kad viską suorganizavo parduotuvės savininkė: ji ir pinigų naujų parūpino, ir dirbti apmokė, ir dar kasininkes spėjo nuraminti. Tad nuo pirmųjų metų dienų parduotuvė jau lauks smalsių vietinių, nešinų naujais pinigais. Kaip darbas eisis, Diana sako net bijanti spėlioti: „Kaip nors reikės suktis, juk negalima imti ir užsidaryti. Tikimės gyventojų supratimo. Gal pinigai nesibaigs, o jei baigsis, bandysime tada tik kortelėmis priimti. Išeitį rasti vis tiek teks.“

Pasiruošti teko be jokių nurodymų

Vos užėjus į Vilniaus rajono Paluknio kaimo maisto prekių parduotuvę ir pasiteiravus, ar čia galima atsiskaityti eurais, šypsodamasi kasininkė išpyškina, kad jau nuo sausio 1-osios priims ir eurais, o kol kas atsiskaitymas vyksta tik litais. Paklausta, ar pasiruošė euro įvedimui, atšauna, kad viskas parengta, ir pirštu parodo į dviem valiutom parašytas kainas.

Tai vietos parduotuvė, nepriklausanti jokiam tinklui. Priėjęs parduotuvės savininkas Česlovas draugiškai pasakoja, kad eurui ruoštis pradėjo dar prieš pusmetį, tačiau jokios pagalbos nei iš Vyriausybės, nei iš Lietuvos banko nėra sulaukęs. Nors parduotuvė gana išskirtinė - turi savo skerdyklą ir šviežią mėsą pristatinėja vienam iš populiariausių Lietuvos prekybos tinklų, instrukcijų, kaip reikės dirbti nuo kitų metų, niekas nedavė.

„Patys užsakėme iš banko eurus, vakar numatytu laiku nuvažiavome paimti ir šiandien jau galime ramiai kitų metų pradžios laukti. Darbuotojus apmokėme patys ir manome, kad viską sutvarkėme niekieno nepadedami. Manome, kad didelių bėdų nebus, juk ne 1990-ieji, žmonės jau matę eurą ir nemažai su juo yra jau susidūrę“, - teigia savininkas.


2014 kainų revizija

Kiekvienam lietuviui galvos skausmą sukelia mintys, kaip šiemet keisis kainos. Todėl „Vakaro žinios“ Naujųjų metų išvakarėse apsilankė parduotuvėje ir sudarė būtiniausių prekių krepšelį - rinkomės atsitiktine tvarka, be jokios akcijos, o 2015-ųjų pabaigoje pažadame vėl apsilankyti toje pačioje parduotuvėje, ir patikrinti, kiek tie patys produktai kainuos tuomet.




Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s