respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Kaip G.Surplys tapo „valstiečių“ demokratijos gelbėtoju (46)

2021 spalio 17 18:48:00
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos" savaitės žmogus - Seimo „valstiečių" frakcijos narys, buvęs teisingumo viceministras, buvęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko visuotiniuose rinkimuose, vyksiančiuose nuo lapkričio 30 d. iki gruodžio 4 d., „išdrįsęs" mesti pirštinę Ramūnui Karbauskiui.

×
nuotr. 2 nuotr.
Kodėl sau konkurentu Ramūnas Karbauskis pasiskyrė Giedrių Surplį, nuspėti nesunku. Stasio Žumbio nuotr.


Pats G.Surplys viešai prisipažįsta nekvestionuojantis R.Karbauskio autoriteto ir jo partinės linijos. Tačiau, anot G.Surplio, partinėje demokratijoje rinkimai labai svarbūs, todėl į tai žiūrintis labai paprastai. Iškėlęs savo kandidatūrą, kad partijos nariai turėtų galimybę pareikšti savo pozicijas. Viena partiečių pozicija, nors ir nepareikšta, bet ir taip aiški. Giedriau, apsikvailinsi, kur lendi? Tarpusavyje pasikalbėti ar padiskutuoti juk nebūtini kažkokie rinkimai. Galima šnekučiuotis ir kepant šašlykus. Juk burnos ir dabar neužkištos.

Kaip Gabrielius

Išvertus į žmonių kalbą, matyt, buvo taip. R.Karbauskis nepanoro būti išrinktas taip, kaip savo lyderį išsirinko Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Rinko lyderį į dvi dalis išskaidę Gabrielių Landsbergį. Gabrielius rungėsi su Landsbergiu, Landsbergis - su Gabrieliumi, ir buvo išrinktas Gabrielius Landsbergis. Matyt, konservatoriai nerado Surplio-2. Niekas iš konservatorių nepanoro vaizduoti demokratijos, kad netyčia nelaimėtų prieš G.Landsbergį. Šit imtų ir anūko neišrinktų. Kam rizikuoti?

Ne taip, kaip Gabrielius

O Ramūnas nepanoro rungtyniauti su Karbauskiu, todėl, matyt, panoro pasivaržyti su jam visiškai nepavojingu G.Surpliu. Lygiai kaip Vladimirui Putinui, 2018 m. dalyvavusiam Rusijos Federacijos prezidento rinkimuose, buvo visiškai nepavojinga konkurentė Ksenija Sobčiak, tesurinkusi 1,7 proc. balsų. R.Karbauskis, matyt, pasiūlė G.Surpliui aukotis dėl demokratinių rinkimų, o G.Surplys apsijuokti sutiko. Kaip ir K.Sobčiak. Gal partijos lyderis siūlė ir kitiems nepavojingiems „valstiečiams", bet jie (ar jos) apsijuokti nepanoro. Nes nežinia, kiek reikėtų surinkti balsų procentų - du ar tris, - kad R.Karbauskis nei supyktų, nei įsižeistų. Ar kad nežiūrėtų įtariai. Esą gal tikrai kada nors tas tipas (ar tipė) iš manęs atims mano kūrinį? Kai tave iš pradžių išduoda Viktoras Pranckietis, o vėliau dalį frakcijos išsiveda nedėkingasis Saulius Skvernelis, kyla įvairių minčių.

O G.Surplys - uolus vykdytojas. Vos neiškėlė Žemės ūkio ministerijos į Kauną. Miesto centre jau ir brangiai nuomojamą pastatą buvo radęs. Bet kitas žemės ūkio ministras šiek tiek „praardytą" ministeriją vėl atgal į Vilnių atbogino. Ir ką? Ir tylu!

R.Karbauskiui rimtesnę konkurenciją sudarytų ir Seimo nariai Aurelijus Veryga, Valius Ąžuolas, ir buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas, klaipėdietis Arvydas Vaitkus, ir dar bent dešimt kitų kandidatų. Įskaitant ir du europarlamentarus. Tačiau visi „valstiečiai" puikiai supranta, kad LVŽS yra R.Karbauskio nuosavybė ir jis jos nė už ką neatiduos. Per daug sudėta finansų, pastangų, net meninis TV serialas apie Naisius sukurtas. Ir ne A.Veryga ar V.Ąžuolas rašė tam serialui scenarijus, parinko aktorius. Tad bet koks lyderis, norėdamas neprarasti posto, savo konkurentu pasirinks patį silpniausią ir nuolankiausią. Kaip gražuolės gimnazistės sau į drauges pasirenka pačias negražiausias mergaites. Dėl dar didesnio viešo kontrasto. Be to, G.Surplys, matyt, yra iš tų retų žmonių, kurių valdžia nesugadina. Būdamas viceministru, ministru nesipūtė, todėl ir „rungtyniaudamas" su R.Karbauskiu nei pūsis, nei užsimirš, kas čia tikrasis ponas.

Kai demokratija tik imituojama

Blogiau kas kita. Lietuvoje partijų lyderių rinkimai vis dažniau tampa tik formalumu. Gamtoje paprastai kovojama dėl teisės vesti antilopių būrį. O partijose atrodo, kad paskui lyderius seka net ne antilopės, bet lopai. „Darbiečių" lyderis visada aiškus - Viktoras Uspaskich. „Valstiečių" - taip pat aiškus. Liberalų - taip pat. Ką Liberalų sąjūdis šiemet galėjo pasiūlyti vietoj Viktorijos Čmilytės-Nielsen? Laisvės partija irgi turėjo tik vieną kandidatę Aušrinę Armonaitę, tad ją ir išsirinko. Matyt, per pandemiją žodis „demokratija" tapo visišku svetimkūniu. Politikai aptingo net ją įtikinamai vaidinti. Tiesa, socialdemokratai išrinko Viliją Blinkevičiūtę apylygėje kovoje su europarlamentaru Juozu Oleku. Tačiau rinkimų baigtis būtų daug sunkiau nuspėjama, jei V.Blinkevičiūtė būtų varžiusis su buvusiu ūkio ministru, Jonavos rajono meru, LSDP vicepirmininku Mindaugu Sinkevičiumi. Na, kad ir kaip būtų, LSDP bent jau kol kas nėra vieno žmogaus partija.

O šiaip partijas Lietuvoje galima vadinti ir kitaip. Yra viena „Padovanotoji" partija. Kaip dėžutė saldainių su skirtingų formų saldainiukais, bet su tuo pačiu įdaru. Tiesa, šios partijos saldainiukai-dovaniukai atrodo visai patenkinti. Veikliausieji gavo atsakingus postus.

Kita kategorija - „Sukonstruotos" partijos. Priklausomos nuo konstruktoriaus fantazijos, užgaidų bei malonės (LVŽS, DP, LP). Šalia konstruktoriaus paprastai būna viena ištikima garbintoja (pvz., Agnė, Loreta, Okeanidė, Inga Valinskienė ir t.t.). Lietuvoje tokios partijos gana greitai padaromos ir uždaromos. Nes pavojingiausia, kas gali jose atsitikti - tai sušvelnėję konstruktoriai, užsimanę tapti labiau demokratiški. Automobiliai daromi ne demokratiškai, bet techniškai. Tiksliai pagal brėžinius. Ir jei brėžinyje Agnė, Loreta ar ratlankis turi būti būtent ten, nepatartina statyti Loretą ar ratlankį ne ten. Jei ratlankis yra ratlankis, jis negali tapti karbiuratoriumi. Nes tokia demokratija tik pažeistų konstrukciją. V.Uspaskich demokratiškai atsipalaiduoti pabandė - ir vos partiją atgaivino. Artūras Paulauskas vos spėjo patikėti, kad Naujoji Sąjunga bus brandi, demokratiškai valdoma partija, o ši ėmė ir pabiro. Nes kūrė ją reiklus, valdingas prokuroras A.Paulauskas, o sunaikino pernelyg sušvelnėjęs, sudemokratėjęs A.Paulauskas.

Trečioji partijų kategorija - lyg ir politologiškai normalios, lyg ir normalumą prarandančios. Tai - LSDP ir Liberalų sąjūdis. Kairė ir dešinė. Bet neaišku, kuria kryptimi toliau vystysis. Nes Lietuvoje visada yra tikimybė, kad vedęs partijos lyderis gali padovanoti partiją savo anūkui ar anūkei. O V.Čmilytė-Nielsen augina keturis sūnus. Tikėtina, vis vien kada nors sulauks anūkų. Tad būtų mažiau pavojinga, jei partijų lyderiai būtų bešeimiai. Kaip kunigai. Bent partijų anūkams neišdovanos.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (46)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ELEKTRA: Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje didėjo 21 proc. ir siekė 157,25 Eur/MWh.
  • UŽSIENIEČIAI: 72 procentais padaugėjo mūsų šalyje darbo ieškančių užsieniečių, kurie nėra Europos Sąjungos narės arba Europos laisvosios prekybos asociacijos narės piliečiai.
  • PADIDĖJO: „Carlsberg“ grupei priklausančios didžiausios šalies alaus gamybos bendrovės „Švyturys–Utenos alus“ pardavimo pajamos per šių metų devynis mėnesius, palyginti su 2020-ųjų sausiu-rugsėju, padidėjo 6% iki 150,4 mln. Eur.
  • PAJAMOS: Vilniaus šilumo tinklų pajamos augo 18 proc. ir siekė 86,7 mln. eurų.
  • ĮRANKIS: Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu kuria įrankį, kuris padės automatizuotai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbos atvejus, pavyzdžiui, naujienų portalų komentarų skiltyse.
  • INFLIACIJA: Metinė infliacija lapkritį Lietuvoje, palyginti su atitinkamu praėjusių metų mėnesiu, pakilo iki 9,3%.
  • AKCIJA: Vokietijos policija šeštadienį nutraukė nesankcionuotą skiepijimo akciją Liubeko oro uoste, į kurią buvo susirinkę daug žmonių.
  • PARAMA: Apie 189 tūkst. nepasiturinčiųjų gruodį sulauks paramos maisto produktais ir higienos prekėmis.
  • SUSITIKIMAS: Pirmadienį vyks nuotolinis Lietuvos ir Izraelio ekspertų susitikimas aptarti COVID-19 valdymą ir anot Lietuvos Vyriausybės pranešimo, didžiausias dėmesys bus skiriamas vaikų vakcinavimui.
  • PENSIJA: Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė Socialinio draudimo pensijų įstatymo kelių straipsnių pakeitimo įstatymą. Šiuo įstatymu tęsiamas papildomas pensijų didinimas, kuris pagal 2019 metais prezidento inicijuotą įstatymą, buvo vykdomas 2020 ir 2021 metais.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar nesiskiepijantys nuo COVID-19 gydomi taip pat, kaip paskiepyti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s