Kur šią vasarą atostogauti? Likti Lietuvoje, kur oras pasikeisti gali per pusdienį, ar dairytis lėktuvų į saulėtus kraštus? Atlaisvėjus pandeminiams suvaržymams, tokį galvosūkį sprendžia ne vienas. Praėjusią vasarą daugeliui teko poilsiauti Lietuvoje, o kelialapiai į poilsiavietes ir vasarnamius buvo šluote šluojami. Šiais metais, atsivėrus sienoms ir šmėžuojant galimybei gauti žaliąjį pasą, daugelis verslininkų tokios sėkmės nebesitiki.
Palanga laukia, nežinios daug
Kaip sakė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė, susidomėjimas Palanga nemąžta, bet spėlioti, ar užsipildys viešbučiai ir poilsio namai, dar anksti. „Praėjusiais metais viskas buvo gerai, negalėdami keliauti į užsienio kurortus, lietuviai rinkosi Lietuvos pajūrį. Šiais metais situacija neapibrėžta. Kol kas stebime, kol šalys dar nėra atlaisvinusios ribojimų, yra įvairiausių rizikų, ir niekas negali pasakyti, kaip bus toliau. Vietų kurorto poilsio namuose yra. Antraštės, kad Palanga jau užsikimšusi - klaidinančios", - pabrėžė I.Valaitienė.
Anot Palangos verslininkų asociacijos atstovės, iš to, kad praėjusiais metais daugelis lietuvių kurortą atrado iš naujo, tikimasi, kad tą patį jie darys ir šią vasarą. Tuo labiau kad Palanga keičiasi, tampa patrauklesnė, patogesnė svečiams. Ji pataria ieškoti ne tik jau lankytų vietų, bet dairytis naujų. Tuo labiau kad jų yra. Ir jau esantys poilsio namai interjerus dažnai pasikeitę. Keičiasi restoranai, jie įrengia terasas, pasisamdė naujų virtuvės šefų, kurie atnaujina meniu. Atsidarė 3-4 nauji restoranai bei kavinės.
O kainos neatgrasins? „Kainos natūraliai kinta, ir nuo to nepabėgsime. Nežymus kilimas bus, bet siekio drastiškai atsigriebti už prarastą per pandemiją laiką tikrai nenumatyta", - patikino I.Valaitienė.
Visus varžo iki birželio pabaigos pratęstas karantinas. Verslas negali rimtai planuoti, paslaugos dar apribotos. Užsieniečiai negali atvykti ir nežinia, kokiomis sąlygomis jie galės atvykti, kaip pas mus galios žaliasis pasas. Pasak I.Valaitienės, nesvarbu, kad žmonių mieste daug, vis tiek verslas nėra sugrįžęs į ikipandeminį laiką. Daug ribojimų ir daug nežinios.
Jau užsipildė
Tuo metu kai kurios mažos poilsiavietės paklausa nesiskundžia. Šventojoje, beveik prie pat jūros esančių mini vilų komplekso „7 lemon", savininkai tikrai geros nuotaikos. Keturių asmenų šeimos poilsiui pritaikyti maži nameliai su visais patogumais jau užpildyti iki sezono pabaigos. Daugiausia žmonės užsisako keturių parų poilsį. Viena para atsieina 70 eurų.
„Mes savo klientų skriausti nenorime ir kainų šiemet nedidinome. Nors gyvenimo sąlygos ir pagerėjo. Gavus paramą, nameliuose įrengėme kondicionierius vasarai, o atvėsus orams jie tarnaus patalpų šildymui. Dėl to praėjusiais metais poilsio sezoną galėjome pratęsti iki gruodžio mėnesio. Daug medikų rudenį galėjo ilsėtis", - džiaugėsi mini poilsiaviečių savininkė Aiva Tarabildienė.
Druskininkų viltis - užsieniečiai
„Iki pandemijos kurortą aplankydavo labai daug svečių. Statistikos duomenimis, 2019 m. Druskininkų kurorte ilsėjosi 370 tūkst. svečių. Yra buvę ir dar geresnių metų, kai turistų mūsų mieste buvo skaičiuojama iki 400 tūkst. Kada vėl pavyks kurortui perkopti šį skaičių, lieka neaišku, juk ribojimai stipriausiai kirto turizmo sektoriui, prireiks laiko atsigauti", - apgailestavo Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro vadovas Rimantas Palionis.
Druskininkų kurortas vėl pradėjo kvėpuoti, kai gydymo įstaigos ėmė siųsti ligonius reabilitaciniam gydymui, o dar didesnį atlaisvinimą pajuto po draudimo keliauti tarp savivaldybių panaikinimo. Maži viešbučiai, privatus sektorius tuomet galėjo priimti šeimas. „Darbo dienomis turistų būdavo nedaug, bet labai jų padaugėdavo savaitgaliais. Miesto užimtumas pastarosiomis savaitėmis jau siekia 50-80 proc. Tai labai daug po tokio ilgo sąstingio", - džiaugėsi R.Palionis.
Anot Druskininkų turizmo verslo atstovo, kurorto gydyklų užimtumas vasarą priklausys nuo to, kokie ribojimai galios iš užsienio atvykstantiems turistams. „Anksčiau vasarą kurorto gydyklas užpildydavo daug užsieniečių. Jei atsiras žaliasis pasas, manytume, perspektyvos yra geros. Visada taip buvo, Izraelis ir Vokietija pas mus, o mes - į Turkiją", - juokėsi Druskininkų turizmo ir verslo atstovas R.Palionis.
Esą ir daug lietuvių išankstinių užsakymų į gydyklas. Klientai paslaugas buvo išsipirkę rudenį. Kai gyvenimas vėl pajudėjo, daugelis paslaugas persikėlė į vasarą.
Rezervuoti poilsio nesiveržia
„Sodybų savininkams geriausi buvo praėję metai, kai kelionės į užsienį buvo uždarytos. Poilsiautojai mūsų sodybos nesirenka ilgoms atostogoms, tik trumpalaikiam poilsiui, savaitgaliams praleisti laiką nuostabioje aplinkoje. 90 proc. mūsų poilsiautojų yra šeimos su mažais vaikais. Sodyba yra gamtos apsuptyje, ramybėje. Triukšmingai švęsti planuojančių mes nepriimame. Užsisakančius laiką svečius apie tai perspėju, kad vėliau nekiltų problemų", - sakė sodybos „Prie Labanoro" savininkas Virginijus Miliūnas.
Anot savininko, kainos kai kuriuose populiariausiuose nameliuose šiemet pakilo, bet nežymiai. Mažiau pageidaujamuose niekas nesikeitė. Namelis su virtuve, visais indais parai kainuoja nuo 60 iki 90 eurų. Yra vieta, skirta statytis savo palapines.
Savininko manymu, šiemet ne kainos stovyklautojus užsisakyti poilsio vietą sulaiko. Galimai ir ilgai užtrukę vėsūs orai neskatino planuotis vasaros. Sodyboje dar yra laisvų namelių Joninėms ir Mindauginėms. Vis dėlto poilsiavietės savininkas vilties nepraranda, tikisi, kad gamtos prieglobsčio mėgėjai dar sukrus. Sprendžia iš ankstesnių metų, vietos paskutinę minutę būdavo išperkamos.
Renkasi jaukumą
Išskirtinai gražioje vietoje Anykščių rajone, Butėnų kaime įkurtoje aukščiausios komforto kategorijos (5 gandrų) sodyboje „Barono vila", jau dėliojasi vasaros poilsio tvarkaraštis. Pasak sodybos šeimininkės Rūtos Baronienės, žmonės galutinai dar nėra apsisprendę. Rezervuoja, atšaukia, keičia. Tokią teisę klientas turi. Kol kas ketinančių ilsėtis „Barono viloje" esą daug. Tikimasi, kad apskritai svečių bus kaip ir sėkmingais praėjusiais metais. Anot sodybos savininkės, šiemet šiek tiek padidėjo poilsio kaina atskiruose nameliuose, daugiau pritaikytuose šeimų poilsiui. Pagrindiniame, 13 numerių, pastate užmokestis nesikeitė. Daugelį vilioja sodyboje esantis restoranas.
Booking.com svetainėje nurodyta, kad dvi nakvynės ištaigingame dviviečiame numeryje šeimai su vienu - dviem vaikais kainuoja 440 eurų. Į šią sumą įskaičiuoti pusryčiai.
Pasak R.Baronienės, poilsiautojai pandeminėmis sąlygomis į sodybą priimami taip, kaip nurodyta įstatymuose.
Vėl rinksis švęsti
Kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė teigia, kad sodybos klientų turės ir šiemet. Ypač kai atsirado galimybė sodybose rengti šventes. „Pernai sodybų savininkai daug prarado, nes švenčių, pokylių negalėjo organizuoti iš užsienio sugrįžę lietuviai. Šiemet, kai patvirtintas Galimybių pasas, o dar atsiras žaliasis pasas, situacija turėtų keistis. Iki tol buvo daug nerimo. Dabar žmonės vėl ėmė planuoti. Dėl karantininės situacijos rezervacija šiemet labai vėlavo. Kol nebuvo judėjimo suvaržymų tarp savivaldybių, žmonės važiuodavo į rajonus tam, kad atsiribotų nuo kitų. Apribojimai sustabdė gyvenimą", - sakė A.Vaitkuvienė.
Pasak Kaimo turizmo asociacijos vadovės, atlaisvinus ribojimus keliauti tarp savivaldybių, žmonės pradėjo sodybas užsisakinėti, planuoti vasarą. Turimais duomenimis, poilsiavimo kaimo turizmo sodybose bumas bus liepos-rugpjūčio mėnesį. Labiausiai pageidaujamos vietos šalia didžiųjų miestų.
O kaip su kainomis? Ar bus pokyčių? „Pakilusios elektros ir dujų kainos šiek tiek atsilieps ir poilsiaviečių kainoms. Bet tik naujiems užsakymams. Dauguma sutarčių pasirašyta anksčiau ir kainos negalės keistis", - paaiškino A.Vaitkuvienė. Savininkai įsipareigojimų klientams negali keisti, jei nori juos išlaikyti.