respublika.lt

Nusikaltimas prieš Lietuvos žmonesnuotraukos (122)

2021 vasario 09 12:06:11
Dalia BYČIENĖ

Kas vyksta Druskininkuose? Kodėl pelningai dirbančią Lietuvos įstaigą, sanatoriją „Belorus", nutarta uždaryti, o jos darbuotojus išvyti į Užimtumo tarnybą? Šeštadienį „Vakaro žiniose" klausėme, kaip jaučiasi į aklavietę įstumti darbuotojai, o šiandien pakalbinkime „Belorus" atstovus, Druskininkų savivaldybės merą, Seimo atstovą. Pasak mero Ričardo Malinausko, tai, kas vyksta Druskininkuose, yra arba didelė klaida, arba nusikaltimas prieš Lietuvos žmones.

×
nuotr. 2 nuotr.
Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones. Arūno Bernacko koliažas


Viena kalba, kita daro

Kam naudinga uždaryti paprastiems Baltarusijos piliečiams humanitarines paslaugas teikiančią Lietuvoje registruotą gydymo įstaigą? „Pačiam didžiausiam Lietuvos ir Baltarusijos priešui", - vertina sanatorijos „Belorus" vyr. gydytojas Ilja Jepifanovas.

„Esame Lietuvos įmonė. Pastatai stovi ant Lietuvos žemės, ją nuomojamės, o turtas priklauso Baltarusijos valstybei. Valstybei, ne jokiai įstaigai, organizacijai ar asmeniui. Mes dirbame pagal Lietuvos įstatymus, visus mokesčius mokame Lietuvai. Ir nieko nemokame Baltarusijai. Sukauptas lėšas investuojame sanatorijos vystymui. Net praėjusiais pandemijos krizės metais tam išleidome daugiau nei 2 mln. eurų. Baltarusijos piliečiai sudaro labai nedidelę dalį mūsų darbuotojų, jie turi leidimus dirbti", - aiškino „Belorus" vadovas.

I.Jepifanovas stebisi, kodėl viena kalbama, o kita daroma. Europos Sąjungos dokumentuose akcentuojama, kad baudžiant režimą negalima kenkti humanitarinėms organizacijoms, paprastiems žmonėms. O kas Druskininkuose kenčia? Paprasti žmonės. „Sausio pradžioje bankas trumpai nuėmė areštą nuo sąskaitų. Leido sumokėti atlyginimus darbuotojams, prastovose esančių darbo užmokesčio subsidijas, valstybei mokesčius. Prašome leisti išmokėti atlyginimus už sausį, niekas negirdi. Užblokavus sąskaitas, mes negalime susimokėti net už šildymą, vandenį, komunalines, ryšio ir kitas paslaugas. Turime pinigų savo sąskaitose, bet tapome skolininkais", - piktinosi I.Jepifanovas.

Kas būtų, jei baigtųsi paslaugų tiekėjų kantrybė? Būtų katastrofa. Patalpos, įranga, signalizacijos, prietaisai be elektros ir šildymo imtų nykti, trikti, gesti. Sanatorijai paslaugas teikiančios ir atlyginimo už tai negaunančios įmonės yra Lietuvos. O tai reiškia, kad nuo situacijos nukentėjusių sąrašas dar ilgesnis.

Darbuotojai nusiteikę kovoti

Sanatorijos „Belorus" Darbo tarybos pirmininkas Vladislavas Šaruckis atstovauja į beviltišką situaciją patekusiems 400 darbuotojų. Įstaiga tarsi neuždaryta, bet ji tapo neveiksni „Swedbank" užblokavus visas jos sąskaitas.

„Bankas įšaldė mūsų sąskaitas ir iki šiol nepateikė nei vieno teisiniais aktais pagrįsto dokumento, kodėl tai padaryta. Visi jų mums siųsti atsakymai skirtingi. Įstaiga neplovė pinigų ir nefinansavo teroristų, kad reikėtų bausti. Visi mokėjimai ir piniginės lėšos naudojamos tik įstaigos reikalams ir darbo užmokesčiui", - sakė „Belorus" darbuotojų atstovas. Sausio 27 d. viešoji įstaiga „Belorus" pateikė ieškinį Vilniaus m. apylinkės teismui dėl banko veiksmų pripažinimo neteisėtais. Jie pasiruošę kovoti teismuose kiek reikės.

V.Šaruckis įsitikinęs, kad teismų nebūtų prireikę, jei institucijos būtų atsižvelgusios į darbuotojų paaiškinimus: „Mes prašėme, kad Lietuvos valdžia sudarytų grupę, kuri galėtų kreiptis į Europos komisiją ir išaiškinti, kad „Belorus" sanatorija neturi jokių ryšių su Baltarusijos prezidento administracijos vyriausiąja ūkio valdyba, kuriai praėjusių metų pabaigoje Europos Sąjunga įvedė sankcijas".

Kas, ką ir dėl ko aukoja

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas į klausimą, kaip atsilieptų Druskininkams sanatorijos „Belorus" sunaikinimas, atsakė klausimu: Ką galima pasakyti, kai mieste, kuriame apie 80 proc. bendro gyvenimo priklauso nuo kurortinių paslaugų, staiga dėl neaiškių priežasčių nusprendžiama uždaryti vieną didžiausių sanatorijų, kai arti 400 ten dirbančių staiga netenka darbo ir pajamų, o miestas - vieno didžiausių paslaugų infrastuktūros vartotojų?

„Iš gausybės informacijos nėra nė vieno įrodymo, kad sanatorijos sąskaitos užblokuotos teisiškai. Tai mažų mažiausiai klaida, kurios iki šiol nenorima ištaisyti. Jeigu tai ne klaida, galbūt tai nusikaltimas prieš Lietuvos žmones? Ar siūlymas išeiti į Užimtumo tarnybą yra valstybės požiūris į savo gyventojus? Aš suprantu, kad paskutinėmis dienomis Lietuvos pagrindinis užsiėmimas ir darbas yra domėtis Rusijos ir Baltarusijos reikalais. Nenoriu kvestionuoti sankcijų reikalingumo, bet man norisi, kad valdžia pirmiausia rūpintųsi Lietuvos žmonėmis, o tada kaimynais. Mušti savus, kad svetimi bijotų, yra neatsakinga ir amoralu", - žodžių į vatą nevyniojo Druskininkų meras.

Anot R.Malinausko, pasigilinus į situaciją aiškėja, kuo baigsis sukeltas šaršalas: „Nė viename Europos Sąjungos dokumente, nei 2006 m., nei 2012 m., nei 2020 m. nėra numatyta sankcijų nei steigėjui, nei sanatorijai, nei sanatorijos vadovui. Sankcijos yra taikomos visai kitai Baltarusijos įstaigai, Prezidentūros ūkio valdybai. Ji neturi jokių savininko įgaliojimų valdyti sanatorijos turtą, vykdyti jos veiklos kontrolę. Tai jai ir taikykite, mes nesidomime, kuo jie užsiima. Taigi sanatorijai, pabrėžiu, sanatorijai, Europos Sąjungos sankcijos nėra taikomos. „Belorus" sanatorijai sankcijas pritaikė Lietuva. Pritaikė nei pagal aiškius kriterijus, nei pagal informaciją, tiesiog FNTT ir Užsienio reikalų ministerija taip nurodė bankui".

Kokių žingsnių ėmėsi savivaldybė dėl savo žmonių? „Visų įmanomų teisinių priemonių, - pabrėžė Druskininkų meras. - Mūsų savivaldybės tarybos dauguma, išskyrus konservatorius ir liberalus, priėmė sprendimą pateikti scheminį išaiškinimą, kam yra taikomos sankcijos. Norėdami priremti prie sienos meluojančius, dokumentus išsiųsime Europos komisijos pirmininkei Ursulai fon der Lejen (Ursula von der Leyen), Lietuvos prezidentūrai, Vyriausybei, ministerijoms. Mes ne tik palaikome žmones, jų protestus, iniciatyvas. Kai bus leistas laisvas judėjimas tarp savivaldybių, pats važiuosiu su žmonėmis išreikšti protesto balsą", - teigė R.Malinauskas.

Nekelkit bangų

Kaip sanatorijos „Belorus" problemą vertina Seimo užsienio komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis? Ar jam žinoma, kad Druskininkuose netekti darbo gresia arti 400 žmonių?

Be jokių abejonių, žinoma. „Lietuva niekaip negali būti atsakinga už Baltarusijos režimą, kuriam priklauso ta sanatorija. Baltarusijos režimas neina į jokį dialogą su Vakarais, represijos tęsiasi, jokio dialogo su savo tauta nėra. Mes negalime būti atsakingi už tokį nežmogišką elgesį, kurį dar ir Putino režimas palaiko. Todėl suprantama Vyriausybės ir Seimo pozicija skirti kompensacijas sanatorijos „Belorus" darbuotojams, sudarant galimybę jiems susirasti kitą darbą. Sanatorija priklauso Baltarusijos prezidento administracijai, o ten yra žmonių, įrašytų į juodžiausius sąrašus. Tokiu atveju lieka pritarti Seimo pozicijai, o tų, kurie bando kelti bangas, dar kartą paklausti - kieno pusėje esate? Režimo ar vis dėl to baltarusių laisvės pusėje? Sankcijas tiesiogiai taiko Europos Sąjunga ir visos Europos Sąjungos šalys privalo jų laikytis", - patvirtino Ž.Pavilionis.

Lauks atsiprašymo

Lietuvos valdžios įstaigų konstruktyvaus sprendimo nesulaukiantys sanatorijos „Belorus" darbuotojai nusprendė savo teisę į pasirinktą darbą ginti teisme, kur tarp atsakovų kvies ir užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį.

Apie teismui rengiamą ieškinį patvirtino sanatorijos „Belorus" darbuotojų interesams atstovaujantis advokatas Andrius Krištapavičius. Kaip teigia advokatas, darbuotojus suglumino užsienio reikalų ministro pareiškimas, esą „taip atsitinka, kad Lukašenkos artimiausi parankiniai, žmonės priimantys sprendimus ir dėl jų veiksmų prieš opoziciją, vis dar turi turto, kaip įmonės ar juridiniai asmenys, ir juose kartais dirba Lietuvos piliečiai. Deja, nešdami pelną ir pinigus tiems patiems nusikaltėliams".

Sanatorijos darbuotojai jaučiasi įžeisti oficialių valstybės pareigūnų, nes jie dirba Lietuvos Respublikoje registruotoje viešojoje įstaigoje ir tenkina viešąjį interesą - teikia sveikatos priežiūros paslaugas, kurios be galo reikalingos Baltarusijos Respublikos neįgaliems vaikams.

Kaip teigia advokatas A.Krištapavičius, pagal Viešųjų įstaigų įstatymą yra numatyta, kad viešosios įstaigos pelnas negali būti skiriamas dalininkams, viešosios įstaigos organų nariams, darbuotojų premijoms, todėl ir politiko teiginys, kad sanatorijos „Belorus" darbuotojai neša pelną ir pinigus nusikaltėliams, teismo gali būti įvertintas kaip nepagrįstas.

Artimiausiu metu teismą turėtų pasiekti ir skundas, kad skubiai priimtais įstatymais yra ribojama sanatorijos „Belorus" darbuotojų konstitucinė teisė laisvai pasirinkti darbą ir jį dirbti. Darbuotojai yra įsitikinę, kad net ir sankcijų interpretavimo kontekste vis dar galima susidariusią situaciją pakreipti kitu rakursu ir vertinti sanatoriją kaip viešąjį interesą ginančią įstaigą, kuri teikia kvalifikuotą gydymą eiliniams Baltarusijos piliečiams.

Informacija:

Sanatorija „Belorus" įkurta 1946 m. VšĮ sanatorija „Belorus" Lietuvoje įsteigta 1997 m. Jos darbas - sunkią negalią turinčių vaikų gydymas, reabilitacija ir ugdymas bei suaugusiųjų gydymas ir reabilitacija. 2019 m. sanatorijoje gydėsi 6715 vaikų iš Baltarusijos. Sanatorijoje yra 539 gydymo vietos, iš kurių 410 skirtos vaikams. Sanatorijoje kiekvienais metais gydosi apie 13 000 poilsiautojų. VšĮ sanatorija „Belorus" dirba 393 darbuotojai, iš kurių 354 yra Lietuvos piliečiai, 37 yra Baltarusijos piliečiai.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (122)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?

Dienos klausimas

Ar karantino metu daug išlaidaujate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +3 C

 -2  0 C

 

 0 C

+5 +7 C

 +2 +4 C

 

   +1 +2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2053 PLN - 4.5263
RUB - 89.3155 CHF - 1.1014
GBP - 0.8656 NOK - 10.3600

Nuorodos