respublika.lt

Nuotolinis darbas politikams sukėlė daugiau klausimų nei atsakymų

(0)
Publikuota: 2021 vasario 05 10:18:55, Deimantas KNIŠKA
×
nuotr. 1 nuotr.
Jei parlamentarų siūlomai pataisai būtų pritarta, darbuotojai po darbo galėtų atsijungti nuo skaitmeninių įrenginių, o darbdaviai jiems dėl to neturėtų teisės prikaišioti. Redakcijos archyvo nuotr.

Grupė parlamentarų registravo Darbo kodekso pataisą, kuri leistų nuotoliniu būdų dirbantiems asmenims atsijungti nuo skaitmeninių įrenginių ir būti darbdavių nepasiekiamiems ne darbo laiku, naktį, poilsio ir švenčių dienomis, jei to nereikalauja darbo pobūdis. Tačiau Seimo Teisės departamentas projektui turi daugybę priekaištų.

 

„Dirbant nuotoliniu būdu aktualu, pravartu nusimatyti terminą, per kurį nuotoliniu būdu dirbantis darbuotojas privalo atsakyti į klientų ar kolegų elektroninius laiškus ir skambučius bei apibrėžti, kokiomis valandomis darbuotojas turi būti pasiekiamas. Reikėtų aiškiai nurodyti, kad darbas neturėtų būti atliekamas po įprastų darbo valandų ar naktį, jei to nereikalauja darbo pobūdis ar nėra atskiro darbdavio nurodymo. Kaip žinoma, už papildomas darbo valandas ir darbą naktį ar poilsio dienomis darbuotojams turi būti papildomai atlygintina, todėl, siekiant išvengti galimų nesusipratimų ir darbuotojų reikalavimų dėl padidinto apmokėjimo už darbą, kurio darbdavys nenurodė atlikti, nuotolinio darbo laiką ir jo fiksavimą svarbu aiškiai reglamentuoti", - dėsto projekto, kurio pirminis iniciatorius yra parlamentaras Tomas Bičiūnas, autoriai.

Jų teigimu, dirbdami nuotolinį darbą darbuotojai ne tik patiria papildomų, jiems nekompensuojamų, su darbu susijusių išlaidų, tačiau dar ir susiduria su priverstiniu darbu ne darbo valandomis, žinoma, neapmokamu.

„Jeigu darbdavys suteikia technologijas ir neribotą naudojimąsi jomis, tai nereiškia, kad darbuotojas yra prie jų „pririštas". Nuolatinis darbuotojo reagavimas į darbinius reikalus po darbo valandų, tapo savotišku darbuotojų išnaudojimu bei spaudimu darbuotojui visada būti prieinamam bei pasiekiamam", - akcentuojama projekte, todėl ir teikiamas siūlymas užtikrinti teisę išjungti skaitmeninius prietaisus ir likti darbdavio nepasiekiamiems ne darbo metu.

Tačiau projektui daugybę priekaištų išsakė Seimo Teisės departamentas. Visų pirma, jam užkliuvo siūloma išimtis, kad darbuotojas neturėtų teisės atsijungti nuo skaitmeninių įrenginių ir būti darbdavio nepasiekiamas ne darbo laiku, naktį, poilsio ir švenčių dienomis, „jei to reikalautų darbo pobūdis". Teisininkų teigimu, tai paneigtų Darbo kodekse įtvirtintas maksimaliojo darbo ir minimaliojo poilsio laiko taisykles, sudarytų galimybę esant tam tikram darbo pobūdžiui dirbti ir ne darbo laiku, poilsio ir švenčių dienomis, t.y. būti pasiekiamam.

Be to, pasak teisininkų, Darbo kodekse yra nustatyta, kad savo darbo laiką darbuotojas skirsto savo nuožiūra, nepažeisdamas maksimaliųjų darbo ir minimaliųjų poilsio laiko reikalavimų.

„Taigi, darbdavys ne visada reguliuoja darbuotojo darbo laiko pradžią, pabaigą, pietų pertrauką ar kasdienio poilsio laiką, todėl svarstytina, ar nekils ginčų nustatant, ar darbuotojas yra pagrįstai nepasiekiamas", - konstatuoja departamentas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s