Dažniausiai geros idėjos ir išradimai remiasi asmenine patirtimi – tuo įsitikino ir viena lietuvių įmonė, sukūrusi technologiją, kuri leido pašalinti iki tol verslo klestėjimui trukdžiusią kliūtį. Bendrovė „Prorentus“ 2010 metais sukūrė ir sėkmingai komercializuoja nešiojamą klojinių (sumontuotų pastato ar jo dalies formos betonavimui) atramų remonto įrankį „PropFIX“, kuris per kelias sekundes gali pašalinti konstrukcijos įlenkimus.
Išradimas greitai buvo įvertintas Lietuvoje: 2016 metais konkurse „Lietuvos metų gaminys“, kurio metu vertinama Lietuvoje įmonių gaminama produkcija, Panevėžyje įsikūrusi UAB „Prorentus“ buvo apdovanota aukso medaliu.
Su problema susidorojo patys
Įmonės marketingo ir tarptautinių pardavimų vadovė Andra Adomavičienė pasakoja, kad idėja sukurti prietaisą kilo akis į akį susidūrus su opia problema, trukdžiusia sėkmingai vystyti verslą.
„PropFIX“ remonto įrankio idėja kilo iš mūsų asmeninės patirties: investuojant į brangią statybinę įrangą ir ją nuomojant, dažnai pasitaikydavo atvejų, kai iš statybos objektų ji grįždavo sugadinta, o mūsų tiekėjai galimybių ją taisyti neturėjo. Norėdami išspręsti šią problemą, nusprendėme įlenkimus taisantį prietaisą sukurti patys“, – dalinasi A. Adomavičienė.
ES lėšos padėjo įsigyti patentą
Prieš pradedant prekiauti inžinerinių konstrukcijų įlenkimus taisančiu įrankiu „PropFIX“, įmonė „Prorentus“ priėmė sprendimą savo produktą apsaugoti teisiškai – įsigyti patentą. Išradimų patentavimas – tinkamiausia priemonė, padedanti kovoti su konkurentų bandymu kopijuoti išradimus ar jais paremtą technologiją.
„Pradėjus sklisti kalboms, kad turime remonto įrankį, atsirado ir norinčių jį įsigyti, tad galiausiai nusprendėme jį komercializuoti. Prieš tai darant, priėmėme sprendimą, kad išradimą patentuosime“, – sako A. Adomavičienė.
Įmonės atstovė atkreipia dėmesį, kad patentavimo procesas reikalauja nemažai lėšų ir laiko sąnaudų, todėl bendrovė nusprendė pasinaudoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone „Inopatentas“, suteikusia patento įsigijimui reikalingą finansavimą.
„Kadangi patentavimo procesas yra išties brangus, o mažai ir pradedančiai įmonei jis yra sunkiai įkandamas, sužinoję apie ES investicijų priemonę „Inopatentas“ nusprendėme teikti paraišką“, – pasakoja pašnekovė.
Patentavimas – ne tik teisinė nauda
Pasak bendrovės marketingo ir tarptautinių pardavimų vadovės, patentavimo teikiama teisinė nauda yra vienareikšmiška ir jau spėjo pasitarnauti įmonei.
„Patentavimas jau dabar teikia naudą – pastebėjome, kad pradėjus produktą pardavinėti tarptautinėje rinkoje, atsirado ir norinčių jį kopijuoti. Kol kas tai bandančių daryti įmonių į teismą nepadavėme, nes užteko ir įspėjimų“, – sako A. Adomavičienė.
Vis dėlto teisinė apsauga nėra vienintelė priežastis, dėl kurios verta patentuoti. Pašnekovės teigimu, patentavimas neša ir kitokią naudą – klientams bei partneriams suteikia daugiau pasitikėjimo įmone.
Užs. 152