Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė socialiniame tinkle palygino Ingridos Šimonytės Vyriausybės pasiūlytą nekilnojamojo turto (NT) mokestį su siūlytuoju Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) siūlytu. Pateikė skaičius, rodančius, jog pritarus antrajam variantui mokestis būtų keliskart didesnis, o ypač nuo to nukentėtų gyvenantys provincijoje. Tačiau LSA vadovė Roma Žakaitienė tikina, kad tai - tik politikavimas.
„Kokį jungą savo žmonėms panoro uždėti socialdemokratų kompanija vis labiau tampanti Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba? Ne pirmas kartas, kai pamatom, kad socdemai pučia į tą pačią dūdą su konservatoriais. Nebestebina. Tik šį kartą - pučiama dar stipriau! NT mokestis (net ir pirmam, net ir vieninteliam turimam būstui) LSA valdybos siūlymu - dar didesnis nei siūlomas valdančiųjų! Tokį siūlymą visos LSA vardu Seimui, Vyriausybei, Finansų ministerijai pateikė ir priėmė ne kas kitas, kaip Lietuvos socialdemokratų partijos atstovų pagrindu sudaryta LSA valdyba, vadovaujama tos pačios partijos LSA prezidento Jonavos rajono mero Mindaugo Sinkevičiaus ir tos pačios partijos LSA direktorės Romos Žakaitienės!", - feisbuke paskelbė Ž.Pinskuvienė, anot kurios, „konservatorių atsikandus užleisti valdžią socdemams būtų tiesiog padėtas lygybės ženklas".
Ji palygino, kiek tektų mokėti už 120 tūkst. eurų vertės būstą įvairiuose miestuose pagal Vyriausybės siūlymą ir pagal LSA siūlymą. Tiesa, pateikė skaičius, kiek Vyriausybės siūlymas NT savininkui kainuotų, jei konkreti savivaldybė nustatytų mažiausią galimą tarifą - 0,05 proc. Vilniuje, kur mediana siekia 60 100 eurų, tektų pakloti 14,92 euro, Širvintose (mediana - 11 800 eurų) - 51,15 euro, Ukmergė (mediana - 11 100) - 51,67 euro, Nidoje (mediana - 111 000 eurų) - 0 eurų. O, pasak jos, pagal LSA siūlymą vilnietis už 120 tūkst. eurų vertės būstą per metus mokėtų 111 eurų, širvintiškis - 578 eurus, ukmergiškis - 586 eurus, o Nidoje gyvenantis - 18 eurų.
Tačiau LSA direktorė R.Žakaitienė „Vakaro žinioms" sakė, kad Širvintų rajono merė politikuoja.
„Socialdemokratai čia niekuo dėti, minimas pasiūlymas nėra nei partijos, nei frakcijos - tai LSA valdybos siūlymas, o joje iš 23 narių tėra 4 socialdemokratai, yra ir Liberalų sąjūdis, ir konservatoriai, ir valstiečiai, ir politinių komitetų atstovai. Be to, mes teikėme pasiūlymą Vyriausybės projektui, o Seimas po svarstymo pritarė parlamentaro Mindaugo Lingės variantui, kuris yra visiškai kitoks, todėl mūsų siūlymas iš viso tapo nebeaktualus. Be to, Ž.Pinskuvienė, lygindama Vyriausybės ir LSA siūlymą, pirmu atveju mokestį skaičiuoja pagal mažiausius galimus tarifus, o LSA atveju - pagal aukščiausius", - teigė R.Žakaitienė, pasak kurios, taip elgtis nėra korektiška.
R.Žakaitienė priminė, kad Vyriausybė siūlė skirtingus tarifus pagrindiniam ir nepagrindiniam būstui.
„Pagrindiniam siūlė nuo 0,06 iki 0,1 proc., visam kitam NT - iki 1 proc. Reikalas tas, kad pirminiame Vyriausybės variante buvo kalbama apie medianą. LSA valdybos siūlymas buvo tose medianose nustatyti žirkles, kad savivaldybės, atsižvelgdamos į esamą situaciją (pvz., į tai, kokiam socialiniam sluoksniui NT priklauso), galėtų nuspręsti, nuo kiek iki kiek reikėtų apmokestinti. Siūlėme būsto iki 1 medianos neapmokestinti, nuo 1 iki 2 medianų apmokestinti 0,2-0,3 proc., nuo 2 iki 3 medianų - iki 0,5 proc., o virš 3 medianų - iki 0,8 proc. LSA valdybos nutarimas priimtas rugsėjo 20 d., tačiau kai Vyriausybės siūlymui daug kas nepritarė, atsirado M.Lingės siūlymas, todėl mūsų sprendimas dabar visai nebeaktualus. Dabar jau siūloma neapmokestinti iki 1,5 medianos. O ją viršijant savivaldybės galėtų taikyti nuo 0,05 proc. iki 4 proc. Mes sakėme, kad neprotinga siūlyti tarifą iki 4 proc., žirklės - per plačios", - pasakojo R.Žakaitienė.
Ji pripažino, kad LSA siūlė nustatyti net 9 proc. tarifą apleistam NT.
„Nes to apleisto būsto vertė yra labai maža, jei tarifas būtų 1 ar 2 proc. - savininkams nebūtų paskatos savo turto susitvarkyti", - dėstė R.Žakaitienė.
Pasak jos, LSA pasisako už tai, kad už neapleistą NT mokestis būtų labiau progresinis: už brangų būstą būtų mokama daugiau, tačiau nebūtų apmokestinami gyvenantys kuklesniuose būstuose.
Savo ruožtu Ž.Pinskuvienė „Vakaro žinioms" sakė į R.Žakaitienės argumentą kontrargumento neteiksianti, tačiau pažadėjo konkrečius faktus pateikti socialiniame tinkle: palygins abu NT mokesčio variantus pritaikius maksimalius galimus tarifus.
Po pokalbio su „Vakaro žiniomis" Ž.Pinskuvienė savo pažadą ištesėjo.
„LSA direktorė socialdemokratė Roma Žakaitienė teigia, kad „savo pavyzdyje Širvintų merė pasirinko pačius aukščiausius tarifus, kurie yra visiškai ne tokie". Melas! Teisybės dėlei pateikiu tuos aukščiausius Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos pasiūlytus NT mokesčio tarifus", - papildė savo įrašą feisbuke Ž.Pinskuvienė.
Anot jos, pagal LSA siūlomą modelį pritaikius aukščiausią tarifą Vilniuje už 120 tūkst. eurų vertės būstą reikėtų mokėti 167,7 euro, Širvintose - 771,2 euro, Ukmergėje - 782,4 euro, Nidoje - 27 eurus.