Socialiniame tinkle „Facebook" žmonės dalijasi minėtu raštu, kuriame klausiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, ar po skiepo dingsta galimybė užkrėsti kitus? Atsakydama į užklausą, tarnyba nurodo, kad vakcinacijos poveikis viruso plitimui bendruomenėje dar nėra žinomas.
Be to, visų trijų Lietuvoje naudojamų vakcinų gamintojai nurodo, kad nėra žinoma, kuriam laikui po vakcinacijos gali susiformuoti imunitetas ligai. „Nežinoma, kiek laiko vakcina suteikia apsaugą, nes tai dar turi parodyti vykstantys klinikiniai tyrimai", - rašoma visų trijų vakcinų informaciniuose lapeliuose.
Tą patį savo atsakyme interesantui nurodo ir tarnyba. „Dar nežinoma, kiek vakcinuotų žmonių gali nešioti ir platinti virusą.
Klinikiniame tyrime paskiepyti žmonės ir toliau bus stebimi 2 metus, kad būtų surinkta daugiau informacijos apie apsaugos trukmę", - nurodoma tarnybos atsakyme.
Toks atsakymas išgąsdino dalį visuomenės, kuri atsakymą suprato taip, jog visi paskiepyti žmonės dalyvauja savotiškame eksperimente ir bus stebimi dar dvejus metus.
„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą su prašymu paaiškinti situaciją. „Kadangi naudojamų vakcinų registracija yra sąlyginė, tai reiškia, kad visų vakcinų registruotojai ir toliau teiks savo vykdomų klinikinių tyrimų, truksiančių dvejus metus, rezultatus. Šie ir kiti papildomi tyrimai suteiks informacijos apie tai, kiek laiko trunka vakcinos užtikrinama apsauga, kaip vakcina apsaugo nuo sunkios formos COVID-19, kaip ji apsaugo žmones, kurių imunitetas susilpnėjęs, vaikus ir nėščiąsias ir ar užkerta kelią besimptomiams ligos atvejams. Be to, nepriklausomi ES institucijų koordinuojami vakcinų nuo COVID-19 tyrimai taip pat suteiks daugiau informacijos apie šios vakcinos ilgalaikį saugumą ir naudą plačiajai visuomenei", - nurodė tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė.
Ji patikslino, kad į šiuos tyrimus įtraukiami tikrai ne visi pasiskiepiję: „Klinikinius tyrimus atlieka vakcinų registruotojai (šiuo atveju pačios farmacinės kompanijos) pagal patvirtintus tyrimų protokolus. Juose dalyvauja tam tikras skaičius žmonių. Būtent šiuose klinikiniuose tyrimuose dalyvaujantys žmonės ir bus stebimi dvejus metus."
Tačiau ji paaiškino, kad Lietuvoje klinikinių COVID-19 vakcinų tyrimų nevyko ir nevyksta. Jeigu ir būtų, nebūtų galima stebėti visų pasiskiepijusių žmonių, tyrime dalyvauti sutikęs asmuo turėtų sutikimą išreikšti raštu.
„Vakaro žinios" rašė apie tai, kad visų Lietuvoje naudojamų vakcinų nuo COVID-19 registracija yra sąlyginė, o papildomi klinikiniai tyrimai kokybei įvertinti atliekami šiuo metu. Socialiniame tinkle plinta Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos raštas, kuriame nurodoma, kad paskiepyti žmonės bus stebimi dar dvejus metus. Tai sužinoję, kai kurie žmonės baiminasi, kad be sutikimo dalyvauja eksperimente.